Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

 

 

TOM II.

 

 

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

 

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

 

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.

 

 

 

 

Michał, jeden z Książąt przedniejszych, przyszedł na pomoc moją. — Dan. 10, 13.

 

PRZYGOTOWANIE. — Wśród Duchów Niebiańskich nie ma takiego, kto by go przewyższał, a może nawet mu dorównał; Pan Bóg go wybrał do pokonania pychy lucyfera i strącenia z Nieba tego zbuntowanego ducha. To też Kościół Katolicki słusznie Św. Michała sobie obrał za Patrona. Zastanawiając się nad wzniosłą, dobroczynną działalnością tego chwalebnego Archanioła, miejmy do niego nabożeństwo i prośmy go, aby za życia i przy śmierci bronił nas przeciw zasadzkom szatańskim.

 

I. — Żaden z Duchów Niebiańskich nie przewyższa Chwałą w Niebie Św. Michała, a według Św. Bazylego i innych pisarzy, nikt mu nie dorównywa w Chwale. Zdanie to ma wielką za sobą powagę, Św. Michał bowiem został wybrany do pokonania pychy lucyfera i wszystkich innych zbuntowanych aniołów i strącenia ich z Nieba. — Duszo moja, jeśli kochasz tego Świętego Archanioła, który tak ludzi miłuje, rozważ, jaką Chwałą cieszy się on w Niebie; proś go, aby będąc Patronem Kościoła Świętego, był również twym szczególnym Orędownikiem przed Panem Bogiem, Który go bardzo miłuje i cieszy się, widząc, iż ludzie wielbią Św. Michała, który tak wiernie Mu służy i tak żarliwie się stara o Chwałę Bożą.

We Mszy Świętej za dusze zmarłych Kościół Święty prosi: „Niechaj Chorąży Święty Michał stawi je w Światłości Świętej”. Uczeni, tłumacząc tę modlitwę, mówią, iż Św. Michał ma zaszczytny obowiązek stawiania przed Panem Jezusem wszystkich dusz, które opuszczają to życie będąc w Łasce Bożej. — Opiekuj się więc mną, mój Święty Archaniele i swą opieką spraw, aby ma dusza w chwili mej śmierci stanęła przed Jezusem, mym Sędzią, przyozdobiona Łaską Bożą.

 

II. — Kościół Święty prosi też Św. Michała w imieniu wszystkich wiernych o obronę w godzinę śmierci od szatanów, abyśmy nie ulegli ich napaściom: „Św. Michale Archaniele, broń nas w walce, abyśmy nie zginęli na straszliwym Sądzie”. Żeby jednak mieć tym większą pewność obrony w tej straszliwej chwili, rozstrzygającej o naszym zbawieniu, winniśmy odznaczać się szczególnym nabożeństwem do tego Księcia Niebios, często dziękować Trójcy Przenajświętszej za Dary, Łaski i przywileje mu użyczone, zawsze się polecać jego opiece, a nade wszystko naśladować jego cnoty, zwłaszcza pokorę i żarliwość o Chwałę Bożą.

 

 

Modlitwa.

O Święty Archaniele, piekło ma wiele broni do walki ze mną w godzinę mej śmierci; tą bronią są grzechy, którymi stara się pobudzić dusze do rozpaczy. Przygotowuje ono wielkie ataki pokus, by doprowadzić mnie wtedy do ponownego upadku. Ty, któryś pokonał szatanów i strącił ich z Nieba, zwycięż ich, odpędź ode mnie w godzinę mej śmierci; proszę Cię o to przez Miłość Tego Boga, Który tak Cię kocha i którego tak bardzo miłujesz. Królowo Nieba, Maryo, poleć Św. Michałowi, aby był przy mnie w godzinę mej śmierci.

„Boże, Który w godny podziwu sposób Aniołom i ludziom obowiązki wyznaczasz, spraw miłościwie, niechaj ci, co w Niebie Tron Twój otaczają, opiekują się mną na ziemi. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków”. Amen. (* II, 471)

 

 

Kontynuuj regularny cykl rozmyślania na każdy dzień tygodnia przeznaczony: Wielka Księga Ukrzyżowanego.

 

 

 

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Krzyża Świętego w miesiącu Wrześniu ku czci Jego poświęconym: Nabożeństwo wrześniowe ku czci Krzyża Świętego – dzień 29
  2. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Wrześniu ku Ich czci poświęconym: Nabożeństwo wrześniowe ku czci Świętych Aniołów Stróżów – dzień 29
  3. uczczenia Bł. Bronisławy w miesiącu Wrześniu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo wrześniowe ku czci Bł. Bronisławy – dzień 29
  4. Nauka katolicka na święto Św. Michała Archanioła.
  5. uczczenia Świętego Patrona dnia dzisiejszego, Św. Michała Archanioła: Nabożeństwo do Św. Michała Archanioła.

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023