10 LUTY

BŁ. IZAJASZ BONER.

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Błog. Izajasz BonerUrodził się w Krakowie 1380 r. Ojciec jego zwał się Florian, matka zaś Bronisława, z domu Lanckorońskich. Na Chrzcie Świętym otrzymał imię Ambrożego. — Wychowany pobożnie przez rodziców, okazywał już wcześnie wielkie zdolności. Gdy ukończył dobrze szkoły średnie, oddano go na naukę do Wszechnicy krakowskiej, którą założył król Kazimierz W. 1347 r. Tu zabłysły jego zdolności w całej pełni. Egzaminy składał celująco, wreszcie 1406 r. otrzymał stopień doktora Teologii. — Stały przed nim otworem rozmaite zaszczyty i dostojeństwa, ale Ambroży wzgardził nimi, i wstąpił do Zakonu Augustianów, którzy mają kościół na Kaźmierzu. Tu otrzymał zakonne imię Izajasz, i pod tym powszechnie jest znanym. — Wkrótce doszedł do takiej doskonałości, że dla innych zakonników stał się wzorem. Często pościł, biczował się nieraz do krwi, i nosił na gołym ciele włosiennicę. Chodził boso zawsze, nawet w najtęższe mrozy. Modlitwy swe ofiarował zwykle za grzeszników, prosząc Pana Boga, aby dał im upamiętanie i przebaczenie. W cnocie pokory żaden z braci nie wyprzedził go. Braciom najniższe robił posługi, chorych nawiedzał po szpitalach, ubogich po chatach. Wszędzie niósł słowo pociechy i zachęty do cierpliwości. Jeżeli przełożeni zrobili mu jaką uwagę, padał im do nóg i błagał o przebaczenie mówiąc: — Ojcze, odpuść mi, żem Boga i Ciebie obraził, a Regułę Św. Augustyna przestąpił”. — Studiował ciągle Świętą Teologie, i uczone pisał księgi, które sławę jego szeroko rozniosły po świecie. Był też profesorem kleryków, zaprawiając ich do cnoty i nauk teologicznych. W r. 1417 wezwano go na sobór konstancjeński, gdzie gruntownie wyjaśniał naukę katolicka, a błędy husyckie wykazywał. — Najczęściej lubił się modlić przed cudownym obrazem Najświętszej Panny Maryi, który dotąd znajduje się w kościele Augustianów. Raz gdy w modlitwie był zatopiony, nagle cały obraz zajaśniał niebiańską jasnością. — Gdy miał lat 80 zachorował. Ukazała mu się Najświętsza Panna Marya, i oznajmiła, że wyzdrowieje, i jeszcze dziesięć lat żyć będzie dla dobra swych braci. Jakoż w istocie wyzdrowiał i żył jeszcze lat dziesięć. Przed śmiercią znowu ukazała mu się Najświętsza Panna Marya w orszaku Świętych Polskich: Stanisława, Jacka, Jadwigi, Salomei i Kunegundy. — Ojciec Święty Urban VIII policzył go w poczet Błogosławionych 1633 r. Podniesiono ciało jego z grobu, i umieszczono na ołtarzu. Zbudowano następnie nową kaplice, w której do dziś dnia spoczywa we czci i szacunku Krakowian.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Grzecznymi i pokornymi bądźcie wobec wszystkich, nie tylko wobec starszych i przełożonych. Kto mówi, że ma odrazę do jakiejś osoby, i unika jej, nie chcąc mieć z nią nic do czynienia, ten nie zwyciężył w sobie jeszcze swej pysznej natury i miłości własnej.

Bł. Izajasz niech ci będzie przykładem, abyś współpracował z Łaską Bożą, uśmierzał w sobie odrazę do ludzi, i znosił z cierpliwością rozmaite usposobienia i kaprysy współbliźnich.

 

 

Modlitwa.

Najświętsza Panno Maryo, Któraś w szczególniejszej miała Opiece Błogosławionego Izajasza Bonera, za Jego wstawiennictwem broń nas od napaści nieprzyjacielskich, i dopomóż do życia świątobliwego. Amen.

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *