1 Czerwca.

Bł. Jakub Strzemień (Strepa).

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

 

 

Bł. Jakub StrzepaBł. Jakub pochodził z senatorskiej rodziny Strzemieniów, osiadłej w Wielkopolsce. Wzgardził za młodu dostatkami, i chcąc Panu Bogu poświęcone wieść życie wstąpił do zakonu Franciszkanów. Tutaj zajaśniał nie tylko rozlicznymi cnotami, ale gorliwością o Chwałę Bożą i biegłością w naukach teologicznych. Wysłano go na wyższe studia do Rzymu, gdzie wyróżniał się swymi zdolnościami z pośród licznych słuchaczy z całego świata. Wrócił do kraju i został przeznaczony do klasztoru Franciszkanów przy kościele Świętego Krzyża we Lwowie, gdzie był profesorem teologii i przełożonym misji. Na tym stanowisku wielkie położył zasługi dla Kościoła. Z braćmi zakonnymi przeszedł Ruś Czerwoną, Podole, Pokucie i Multany, głosząc z zapałem Słowo Boże, utwierdzając kolonistów polskich w Wierze ojców. Ciężkie to były wówczas czasy. Wojny domowe wyludniły kraj, osadnicy, którzy przybywali z zachodnich prowincji polskich, z braku kościołów i kapłanów dziczeli, a potem przystawali do innego obrządku. Bł. Jakub odszukiwał oddalone osady Polaków, uczył ich Zasad Wiary, i zachęcał do wytrwałości w swym obrządku. W r. 1390 wybranym został przełożonym klasztoru lwowskiego, a gdy umarł arcybiskup halicki ks. Piotr, król Władysław Jagiełło uznając wielkie zasługi bł. Jakuba, uprosił Papieża Bonifacego IX, ze go zamianował w 1392 r. arcybiskupem halickim. Halicz dawniej stolicą był Rusi Czerwonej, więc łacińscy biskupi tam początkowo rezydowali. Ostatnim był właśnie bł. Jakub, a jego następcy przenieśli się do Lwowa. Jako arcybiskup prowadził bł. Jakub dalej dzieło misyjne. Zakładał parafie, budował kościoły i klasztory. Zaprowadził we Lwowie w kościele Dominikanów codzienne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu; a w kościele Panny Maryi Śnieżnej nabożeństwo wieczorne do Matki Boskiej. Zmarł w r. 1411 i pochowany został we Lwowie, w kościele Świętego Krzyża. W klasztorze Franciszkanów we Lwowie, przechowują we czci infułę i kapę, których używał za życia Bł. Jakub. Z powodu licznych cudów Pius VI zaliczył go w poczet Błogosławionych.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Bł. Jakub Strzemień bolał nad tym, że koloniści polscy na Rusi Czerwonej (która wpierw Polską była, a w X wieku przez Rusinów zajętą została) z powodu braku kościołów i kapłanów marnieją, dla Kościoła Świętego przepadają i stają się wrogami narodu. Poświęcił się więc pracy misyjnej, okazując tym miłość dla Chrystusa Pana, który rzekł do Piotra Świętego: ,,Jeżeli Mnie miłujesz paś baranki moje”, tj. staraj się o zbawienie bliźnich.

Jeżeli i ty Chrystusa Pana miłujesz, staraj się o zbawienie swych rodaków, którzy rozrzuceni pośród obcych narodów, narażeni są na utratę swego obrządku i narodowości. Przykładem i radą zachęcaj ich do zachowania Religii ojców.

 

 

Modlitwa.

Boże, Któryś Błogosławionego Jakuba Strzemienia duchem apostolskiej gorliwości zapalił, spraw za jego przyczyną prosimy Cię, abyśmy nie tylko troszczyli się o zbawienie własnej duszy, ale i naszym rodakom do zbawienia w miarę sił naszych dopomagali. Amen.

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023