Zawartość strony
Przewodnik prawdziwej pobożności
O. Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
o życiu Pana Naszego Jezusa Chrystusa
ku użytkowi wiernych
TOM I
OKTAWA ZIELONYCH ŚWIĄTEK.
Piątek.
Cuda świątobliwości zdziałane przez Ducha Świętego w pierwszych chrześcijanach.
I. Wyobraź sobie pobożne zgromadzenie pierwszych chrześcijan, śpiewających wraz z Apostołami hymny pochwalne Bogu.
II. Wzywaj Ducha Świętego, aby raczył odnowić w tobie cuda świątobliwości, które zdziałał w pierwszych uczniach Boskiego Zbawiciela.
I. Punkt.
Oderwanie się zupełne od rzeczy ziemskich.
Rozważanie. Dary mądrości i umiejętności, udzielone z nadzwyczajną hojnością pierwszym chrześcijanom, zmieniły zupełnie zapatrywania ich i uczucia co do dóbr i zaszczytów ziemskich. Czego pierwej pożądali, teraz to samo było w ich oczach próżnością, złudzeniem i przeszkodą do uzyskania dóbr wiecznych. Toteż widziano ich jako posiadłości sprzedawali, a sprzedawszy, przynosili zapłatę i kładli przed nogi Apostołów. I rozdawano każdemu, ile komu było potrzeba, a było u nich wszystko wspólne (Dz. Ap. II, IV).
Wolni od wszystkich uczuć i zajęć ziemskich tęsknili tylko do nieba. Cieszyli się pokojem i radością niezmąconą, służąc Bogu bez przeszkody i bez podziału.
Zastosowanie. Duch Święty i tobie przedstawił nicość tego wszystkiego, co ziemskie i doczesne; dał ci poznać, że podstawą chrześcijańskiej doskonałości jest oderwanie się i zrzeczenie się dóbr ziemskich wedle tych słów Zbawiciela: Błogosławieni ubodzy duchem, to znaczy ci wszyscy, którzy, chociaż posiadają dobra doczesne i starają się o podniesienie ich wartości, nie przywiązują jednak do nich serca swojego, ale uważają się za chwilowych posiadaczy, którym powierzono bogactwa z obowiązkiem przybywania w pomoc potrzebującym i wspierania dzieł dobrych. Bo ich jest Królestwo Niebieskie, dodaje Jezus, ich będzie własnością, w zamian za dobroczynność.
Uczucia. Dziękuj Duchowi Świętemu, że sprostował błędne pojęcia twoje o dobrach tej ziemi, o próżnej sławie światowej. Proś go o pomoc, abyś coraz więcej odrywał od nich serce twoje, aby ono pragnieniami swoimi było zawsze w niebie, gdzie jedynie są dobra trwałe i niespożyte.
Postanowienie. Będę odpierał zwodnicze pokusy świata odpowiedzią, jaką dawał św. Stanisław Kostka na zdradliwe namowy brata swego Pawła: Jestem zrodzony dla rzeczy większych, jak te, które mi świat ofiarować może.
II. Punkt.
Miłość bliźniego.
Rozważanie. Nie mniej nowym, jak duch ubóstwa zjawiskiem dla świata był duch miłości i zgody, który panował między pierwszymi uczniami. Chociaż różni pochodzeniem, obyczajami i nawykami, tak jednakże byli zespoleni jednością myśli i uczuć, że zdawało się, jakoby w nich było, mówi Łukasz Święty, “jedno serce i dusza jedna” (Dz. Ap. IV); Wszyscy mówili jedno, razem modlili się, razem pożywali pokarm, jednych i tych samych doznawali radości; zawsze gotowi do zaparcia się i wyrzeczenia się siebie, zawsze pilni w oddawaniu usługi drugim. Ten widok nie mniej ujmujący, jak nowy, zwracał uwagę niewiernych; wnosili stąd, że Boską musi być Religia, która stwarza ludzi tak doskonałych i szczęśliwych. Każdego dnia nowo-nawróceni łączyli się z nimi, aby wziąć udział w ich szczęściu.
Zastosowanie. Dzieła Boże są tak pełne i płodne, że czas nie zdoła ich wyczerpać. Cud miłości i jedności braterskiej, zdziałany przez Ducha Świętego ku wielkiemu zdziwieniu samolubnego świata w pierwszych chrześcijanach istnieje do dni naszych, a istnieje nie tylko w zgromadzeniach zakonnych, ale także w owych rodzinach prawdziwie chrześcijańskich, gdzie miłość rodziców ku dzieciom, dzieci ku rodzicom, rodzeństwa ku sobie, a sług i domowników ku swoim panom wypływa z tego samego źródła, ze źródła Miłości Bożej i ściśle ze sobą jednoczy wszystkich członków rodziny. O takich to rodzinach śmiało powiedzieć można, co Święty Łukasz mówi o pierwszych chrześcijanach, że tam w skutek ścisłej miłości jest serce jedno i dusza jedna. Jeśli masz szczęście być członkiem takiej rodziny, dziękuj za to Bogu, a jeśli, przeciwnie, nieszczęśliwe rozdwojenie istnieje w rodzinie twojej, bądź dla niej aniołem pokoju, usiłuj zbliżyć serca: Bóg pobłogosławi usiłowania twoje, policzy cię w grono swych dzieci wybranych według tych słów Pisma Świętego: “Błogosławieni pokój czyniący, albowiem nazwani będą synami Bożymi” (Mat. V).
Uczucia. Proś dla siebie i dla wszystkich drogich sercu twojemu o ustawiczny wzrost miłości ku bliźnim.
Postanowienie. Starać się będę poznać jasno, w czym miłość moja była niedoskonała, abym na przyszłość zaradził złemu.
III. Punkt.
Pobożność.
Rozważanie. Uczniowie trwali w nauce apostolskiej i w uczestnictwie łamania chleba, i modlitwach (Dz. Ap. II). Jakimi byli owi uczniowie przed swoim nawróceniem? Ludźmi ziemskimi i cielesnymi, których cała religia ograniczała się do wykonywania kilku błahych, zewnętrznych przepisów, bez uczuć pobożności; którzy zasługiwali na taką, jak ta, skargę Jezusa: “Ten lud czci Mię wargami, ale serce ich daleko jest ode Mnie” (Mat. XV). I ten sam lud stał się w krótkim czasie skupionym wewnętrznie, duchowym, bogomyślnym i pełnym tkliwych uczuć pobożności. Jest to trzeci cud, który Duch Święty zdziałał w pierwszych chrześcijanach. Jakimże sposobem zapewnili sobie trwałość i wzrost tej pobożności? Święty Łukasz daje nam odpowiedź: “przez pilność, z jaką trwali jednomyślnie w kościele, chwaląc Boga i w uczestnictwie łamania chleba, i w modlitwach”.
Zastosowanie. Tym samym sposobem powinieneś utrzymywać i utwierdzać się w życiu duchowem i uczuciach pobożności. Jakże używasz tych środków ?
Rozmowa duszy z Duchem Świętym.
KLIKNIJ i odmów Nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa – dzień 10
KLIKNIJ i odmów Nowennę do Św. Antoniego Padewskiego – dzień 7
© salveregina.pl 2022