Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Teraz tedy, synowie, słuchajcie mnie: Błogosławieni, którzy strzegą dróg moich. — Przyp. 8, 32.
PRZYGOTOWANIE. — Skoro Najświętsza Dziewica oswobodzi jaką duszę z niewoli szatana, chce, aby ta dusza Ją naśladowała, widząc bowiem, iż życie danej duszy nie jest podobne do Jej Życia, nie może wzbogacić jej Łaskami. Przystosujmy się więc do pragnień Tej Dobrej Matki, starajmy się wiernie naśladować Jej Cnoty. Jeśli zaś nie czujemy sił po temu, prośmy o nie Błogosławioną Dziewicę, która się nazywa Rozdawczynią Łask wszelkich.
I. — Według Św. Augustyna, aby z tym większą pewnością, w tej obfitszej mierze otrzymać pomoc Świętych, należy ich naśladować. Widząc bowiem, że spełniamy te akty cnót, które i oni spełniali, z tym większą gotowością Święci za nas się modlą. Stąd pochodzi, że Marya, Królowa Świętych i główna nasza Orędowniczka, gdy oswobodzi jaką duszę z niewoli szatana i złączy ją z Panem Bogiem, pragnie, aby ta dusza Ją naśladowała, dlatego naśladowanie Maryi jest tak ważne. W przeciwnym bowiem razie nie może wzbogacić jej w Swe Łaski. „Błogosławieni, którzy strzegą, dróg moich”. Kto kocha, ten stara się upodobnić do osoby ukochanej lub już jest do niej podobny.
Toteż według Św. Hieronima, jeżeli kochamy Maryę, powinniśmy Ją naśladować. Naśladowanie Maryi jest to bowiem największa przyjemność, jaką możemy Jej sprawić. Ryszard od Św. Wawrzyńca powiada, iż ci tylko są i mogą się nazywać prawdziwymi dziećmi Maryi, którzy starają się naśladować Jej Życie. — Syn, mówi Św. Bernard, winien naśladować Matkę, jeśli pragnie Jej Miłości. Ta bowiem, widząc, iż syn czci ją jako Matkę, postępuje z nim, jak z synem, i nim się opiekuje.
Wprawdzie, co się tyczy cnót Matki Bożej, to niewiele o nich szczegółów zapisali Ewangeliści, już z tego jednak, że była „pełna Łaski” widać, że posiadała wszystkie cnoty i to w stopniu heroicznym. Zdaniem Św. Tomasza, jak poszczególni Święci odznaczają się jakąś poszczególną cnotą, tak Marya wszystkie cnoty posiadała w stopniu najwyższym i wszystkich owych Cnót stała się dla nas wzorem. — Pierwej jeszcze, powiedział Św. Ambroży, iż Jej Życie stało się dla wszystkich nauką.
II. — Mój bracie, mówi Św. Ambroży, staw sobie przed oczy czystość lub raczej Życie Maryi, jako obraz, w którym jaśnieje doskonałość Jej Cnoty. Swe życie przystosuj do Jej Życia. Od Niej się naucz, co masz w swym życiu poprawić, czego unikać, co czynić. Jeśli nie czujesz sił do tego, poleć się Najświętszej Pannie Maryi, Która się nazywa i jest Rozdawczynią Łask wszelkich.
Modlitwa.
O Matko Miłosierdzia, ponieważ jesteś tak litościwa i bardzo pragniesz czynić dobrze nam nędznym i wysłuchiwać nasze prośby, oto dzisiaj ja, najnędzniejszy z ludzi, uciekam się do Twego Miłosierdzia, abyś mi udzieliła tego, o co Cię proszę. Inni zwracają się do Ciebie o zdrowie ciała, korzyści ziemskie, ja zaś proszę Cię, Pani, o to, czego Sama pragniesz ode mnie, co jest miłe Twemu Najświętszemu Sercu.
Byłaś tak bardzo pokorną, uproś mi więc pokorę i miłość upokorzeń. Okazałaś tyle cierpliwości w przeciwnościach, wyjednaj mi przeto cierpliwość we wszystkich krzyżach. Tak wielką Miłością gorzałaś ku Bogu, uproś mi więc Dar Świętej i czystej Miłości. Z tak wielką miłością do wszystkich się odnosiłaś, wyproś mi Łaskę, bym również wszystkich miłował, szczególniej zaś tych, którzy mi są przeciwni. Byłaś najzupełniej złączona z Wolą Bożą, wyjednaj mi, abym z najdoskonalszym poddaniem przyjmował, cokolwiek Bóg względem mnie zarządził. Jesteś, Maryo, Najświętszą wśród wszystkich stworzeń, uczyń mnie więc Świętym.
O Pani moja, nie brak Ci Miłości. Wszystko możesz i wszystko chcesz mi wyjednać. Dwie tylko rzeczy mogą mi stanąć na przeszkodzie w otrzymywaniu Łask z Rąk Twoich: moje niedbalstwo w uciekaniu się do Ciebie i mała ufność w Twe Orędownictwo. Uproś mi, bym o Pomoc do Ciebie się uciekał i złożył w Tobie swą ufność. O te dwie największe Łaski Cię proszę, pragnę je otrzymać i ich z pewnością od Ciebie oczekuję, Maryo, Matko, Nadziejo, Życie, Ucieczko, Pomocy i Pociecho moja. Amen.
Zachęcamy do:
- uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa w miesiącu Lipcu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo lipcowe do Najdroższej Krwi Pana Jezusa – dzień 29
- uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa poprzez nabożeństwo: Nabożeństwo ku czci Przenajdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa
© salveregina.pl 2023