CHLEB POWSZEDNI
Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego
Czwartek
Dar umiejętności
I. uczy ze stworzeń poznawać Stwórcę
II. i dobrze używać stworzeń.
I. Rozważmy najpierw stosunek daru umiejętności do daru mądrości. Przez dar mądrości Duch Święty podnosi człowieka do poznania Boga, jego przymiotów i najgłębszych tajemnic i w świetle tego Bożego poznania pokazuje mu rzeczy stworzone, aby mógł je jasno i należycie osądzić. Dar umiejętności zaś podnosi nas do poznania Stwórcy przez jasne i głębokie zrozumienie stworzeń. Od daru mądrości pochodzi kontemplacja, a od daru umiejętności rozmyślanie zwykle bierze początek. Przez rozmyślanie o rzeczach stworzonych dochodzimy do poznania Boskich przymiotów, które nawet w najmniejszych stworzeniach jaśnieją, jak słońce w malutkiej kropelce rosy porannej. Światło tego daru wprowadza nas w poznanie piękna harmonii i prawidłowości widzialnego świata i pozwala dostrzegać w nim odbicie świata niewidzialnego. Porwani zdumieniem nad dziełami Bożymi czcimy wszechmoc, mądrość i dobroć Boga, który jako Stwórca i żyjący punkt środkowy rzeczy stworzonych do nas się w nich przybliża. Dlatego pisze św. Paweł do Rzymian: „Niewidzialne Jego rzeczy, nawet wiekuista moc Jego i Bóstwo od stworzenia świata przez dzieła Jego dla umysłu widzialnymi się stały” (1, 20).
Jak dar umiejętności działa w duszach, widzimy to na przykładzie Świętych Pańskich, których stworzenia nie odwracały od Stwórcy, ale przeciwnie zwracały ich umysł ku Bogu. Świętemu Franciszkowi z Asyżu słońce mówiło o dobroci i miłości Bożej, kwiaty o Jego bogactwie i pięknie, skały o Jego potędze, ptaki i owady o Jego Opatrzności. Stworzenia winny stać się dla nas ową drabiną, po której aniołowie wstępowali na oczach Jakuba z ziemi do nieba.
II. Dar umiejętności udziela nam nie tylko poznania Boga ze stworzeń. Pozwala nam on nadto oceniać właściwie ze stanowiska Bożego wartość rzeczy stworzonych i uczy pożytecznie się nimi posługiwać. Jakże cenny to dar, który pozwala nam zachować wolność wśród stworzeń! Pozwala nam też jasno poznać, jak dalece i dlaczego stworzenia są dla naszego zbawienia pożyteczne lub szkodliwe, abyśmy je uważali i o nich sądzili nie według ich zwodniczej powierzchowności, jakby przez zabarwione okulary namiętnej przychylności lub odrazy, ale w ich znaczeniu dla chwały Boga i dla naszego zbawienia. On poucza nas o tym, że wszystko, co stworzone, w porównaniu ze Stwórcą jest marnością i nicością i wszystko nam dane jest od Boga tylko jako środek do celu. Dar umiejętności sprawia, iż stworzenia służą nam do poznania Boga i uwielbiania Go, do utrzymania doczesnego życia i osiągnięcia przez nie wiecznego żywota.
Poznając dzięki darowi umiejętności, że wszystkie rzeczy stworzone są same w sobie nicością, a życie doczesne jednym ciągiem walki i znoszeniem nędz i doświadczeniem zawodności stworzeń, dusza popada w pewien rodzaj umiarkowanego szlachetnego smutku, a zarazem tęsknotę za dobrami nieprzemijającymi. Wiedza duchowna zdobyta przez ten dar przewyższa wszystkie nauki ziemskie i budzi podziw samego Chrystusa: ,,Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, iżeś te rzeczy zakrył przed mądrymi i przewidującymi, a objawiłeś je maluczkim” (Mt 11, 25).
Modlitwa:
O mój Boże, łaską Twoją oświecony muszę odtąd na stworzenia patrzeć całkiem innym okiem. Poznaję teraz jasno, jak cudownie odbijają się w nich z jednej strony Twoja Boska wszechmoc, mądrość i dobroć, a z drugiej strony muszę uznać, iż bez Ciebie byłyby nicością. Jakże źle postępowałem, że tak często nadużywałem stworzeń na obrażanie Ciebie i moje nieszczęście, a nawet dawałem im pierwszeństwo w sercu moim przed Tobą, o Boże! Ześlij mi twego Ducha Świętego., żeby mię nauczył prawdziwej umiejętności świętych, iżbym wszystko co ziemskie i doczesne mało cenił, a przez dobre używanie stworzeń doszedł do wiecznego posiadania Ciebie, mego Stwórcy. Amen.
© salveregina.pl 2021