Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
2 STYCZNIA
Dlaczego Syn Boży zechciał przyjść na świat jako dziecię?
Maluczki narodził się nam i Syn nam jest dany. — Iz. 9, 6.
PRZYGOTOWANIE. — Wiele było powodów, dlaczego Syn Boży zechciał przyjść na świat jako dziecię. Najpierw chciał przez to okazać swą chęć udzielania nam Dóbr Swoich i łatwości, z jaką nam Ich użycza. Pragnął po wtóre, abyśmy się wyzbyli względem Niego wszelkiej bojaźni. Przede wszystkim zaś dlatego narodził się jako dziecię, byśmy Go kochali nie tylko miłością uszanowania, lecz też miłością serdeczną. Kochajmy Go więc całym sercem, zbliżajmy się do Niego z ufnością i prośmy o wszelkie dobra.
I. — Rozważ, iż po tylu wiekach, po tylu modlitwach i westchnieniach Mesjasz, Którego Patryarchowie i Prorocy nie byli godni zobaczyć, utęsknienie narodów, odwieczne upragnienie świata, Zbawiciel nasz już przyszedł, już się narodził, już oddał się nam całkowicie. Maluczki narodził się nam i Syn nam jest dany.
Syn Boży stał się maluczkim, żeby wielkimi nas uczynić; oddał się nam, abyśmy Jemu się oddali; przyszedł, aby okazać nam Swą Miłość i skłonić nas, byśmy się za nią odwzajemnili. Przyjmijmy Go więc serdecznie, kochajmy Go i uciekajmy się do Niego we wszystkich naszych potrzebach.
„Dziecię chętnie daje, mówi Św. Bernard: dzieci z łatwością dają to, o co się je poprosi. Syn Boży przyszedł na świat jako dziecię, aby okazać chęć udzielania Dóbr Swoich i łatwość, z jaką ich użycza. W którym skryte są wszystkie Skarby. Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Ręce Jego. Jeśli pragniemy światła, Syn Boży przyszedł, aby nas oświecić. Jeśli chcemy otrzymać moc do opierania się wrogom – Zbawiciel przyszedł, żeby nas umocnić; jeśli pragniemy otrzymać przebaczenie i zbawienie – przyszedł, aby nam przebaczyć i zbawienie zapewnić. Jeżeli wreszcie chcemy otrzymać najwyższy Dar Miłości Bożej, to Syn Boży zstąpił, aby nas Nią zapalić. Przede wszystkim zaś dlatego stał się dziecięciem, tak ubogim i pokornym, abyśmy się Go nie obawiali i kochali Go gorąco. „Tak musiał przyjść Ten, powiada Św. Piotr Chryzolog, Który przyszedł trwogę oddalić, miłości szukać”.
Oprócz tego Syn Boży chciał narodzić się jako dziecię, abyśmy Go nie tylko kochali miłością uszanowania, lecz też miłością serdeczną. Wszystkie dzieci pociągają do siebie serca tych, co na nie patrzą; któż więc nie ukocha serdecznie Pana Boga, widząc Go dziecięciem, pragnącym mleka, drżącym z zimna, ubogim, wzgardzonym i opuszczonym; dziecięciem, które płacze, kwili w żłóbku na sianie? To skłoniło Św. Franciszka z Asyżu, iż wołał z miłością: „Kochajmy Dzieciątko z Betlejem! Kochajmy Dziecię z Betlejem!“ Dusze, śpieszcie kochać Pana Boga, Który stał się dziecięciem, dziecięciem ubogim i tak miłym, Który zstąpił z Nieba, aby całkowicie nam się oddać.
II. — Ileż razy serdeczna Miłość Dziecięcia Jezus otrzymuje w zamian obojętność tylu serc ludzkich! Ileż dusz oziębłych nie odczuwa Boskiej słodyczy wezwania Św. Franciszka: „Kochajmy Dziecię z Betlejem!”
Modlitwa:
— Ukochany mój Jezu, tak przeze mnie wzgardzony, zstąpiłeś z Nieba, aby od piekła nas wybawić i całkowicie nam się oddać, a my jakże mogliśmy tyle razy Tobą pogardzać i odwracać się od Ciebie? O Boże! Ludzie tyle wdzięczności okazują stworzeniom; jeśli im ktoś, co podaruje, jeżeli z daleka przybędzie, by ich odwiedzić, jeśli okaże im przywiązanie, nie mogą o tym zapomnieć i czują się zobowiązani do wzajemności. A przecież są tak niewdzięczni względem Ciebie, Któryś jest ich Panem Bogiem, tak godnym kochania; Panem Bogiem, Który nie wahał się z Miłości ku ludziom oddać Swej Krwi, Swego Życia.
Niestety, gorzej niż inni z Tobą postępowałem; czemuż więcej niż innych mnie ukochałeś, czemu taką niewdzięcznością Ci płaciłem? Gdybyś te Łaski, jakich mnie udzieliłeś, dał heretykowi, bałwochwalcy, staliby się Świętymi, a ja Cię obrażałem. Zapomnij, Panie, o zniewagach, jakie Ci wyrządziłem. Powiedziałeś, iż jeśli grzesznik będzie żałować, zapomnisz o tym, iż Cię obrażał. Jeśli w przeszłości Cię nie kochałem, to odtąd Ciebie jedynie chcę miłować. Cały mi się oddałeś i ja oddaję Ci całą swą wolę; kocham Cię tą wolą, kocham Cię, kocham Cię i pragnę, zawsze powtarzać: kocham Cię. Z tymi słowy na ustach zawsze chcę żyć, z nimi umierać. Chcę oddać ostatnie tchnienie z tymi słodkimi słowy: mój Boże, kocham Cię! abym z chwilą wstąpienia do wieczności rozpoczął Cię kochać nieustannie, miłością wieczną, bezkresną.
Tymczasem, mój Panie, jedyne Dobro moje i jedyna ma Miłości, postanawiam sobie przedkładać Twą Wolę nad wszelkie swe upodobania. Choćbym mógł cały świat pozyskać, zrzekam się go; nie chcę już zaprzestać Tego miłować, Który mnie tak ukochał. Nie chcę już więcej Tego obrażać, Który zasługuje, bym nieskończenie Go miłował. Wesprzyj, mój Jezu, Swą Łaską, moje pragnienie.
Królowo moja, Maryo, Twemu Orędownictwu przypisuję wszystkie Łaski, jakie od Pana Boga otrzymałem; nie przestawaj wstawiać się za mną. Wyjednaj mi Łaskę wytrwania, jesteś bowiem Matką wytrwałości. Amen. (II, 340)
Zachęcamy do uczczenia:
- Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego w okresie Bożego Narodzenia: Nabożeństwo na okres Bożego Narodzenia
- Najświętszego Imienia Jezus w nabożeństwie miesiąca Stycznia ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo styczniowe ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
- Najświętszego Imienia Jezus: Nabożeństwo ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
© salveregina.pl 2023