12 PAŹDZIERNIKA — DZIEŃ 12.
O DONIOSŁOŚCI RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO CZ. 11
Zawartość strony
Rozważanie.
- Wstęp [00:00 – 00:34 / 00:34]
- Pieśń Zawitaj Królowo Różańca Świętego [00:34-03:36 / 03:02]
- Rozważanie dla dzieci o Doniosłości Różańca Świętego część 11 [03:36 – 07:52 / 03:16]
- Pieśń: Jak paciorki Różańca – część radosna [07:52 – 09:15 / 01:23]
- Różaniec Święty odmawiany przez dzieci – Tajemnice radosne [09:15 – 45:00 / 35:45]
- Litania Loretańska i modlitwy końcowe Różańca Świętego [45:00 – 57:34 / 12:34]
Źródło: O Różańcu ułożonej przez Księży Jezuitów 1948 r.
Jak ważnym jest Różaniec, wskazuje na to również przykład świętych i dusz pobożnych. Od czasu, jak Najświętsza Panna poleciła odmawianie Różańca, nie było świętego i duszy prawdziwie pobożnej, by nie ceniła sobie i nie odmawiała Różańca. I trudno byłoby ci znaleźć świętego który by nie odmawiał Różańca… Kto się więc myli? Czy Święci Pańscy, czy ty? Św. Jan Berchmans, kiedy umierał, powiedział o krzyżu, Różańcu i Regułach Zakonu: te trzy rzeczy są mi najdroższe! — Św. Alfons Rodriguez, prawie ustawicznie odmawiał Różaniec, tak, że od ciągłego trzymania i przesuwania paciorków Różańca porobiły mu się zgrubienia na palcach. Tak doceniał wartość modlitwy różańcowej! — Wielu Papieży i biskupów, wśród największych zajęć swego urzędu, umieli znaleźć czas na codzienne odmawianie choć jednej cząstki Różańca!
W życiu mym kapłańskim zdarzyło mi się nieraz, że gdy niejednego spytałem, czy odmawia Różaniec, odpowiedział mi: „nie — bo ja umiem czytać!“ Ależ czyż Różaniec jest tylko dla tych, co nie umieją czytać? Przecież Ojciec Święty, a z nim tyłu biskupów i kapłanów, nie tylko umieją czytać, ale codziennie odmawiają brewiarz, czyli pacierze kapłańskie, co zabiera im godzinę czasu, a jednak wielu z nich co dzień odmawia Różaniec. — Znam lekarza, który, idąc do chorych, po drodze niepostrzeżenie Różaniec ustawicznie odmawiał. Sławny lekarz paryski, dr Rekamier, czynił to samo, i jak zwykł był mawiać, więcej skutków uleczenia chorych przypisywał Różańcowi, aniżeli swej nauce! Raz w podróży spotkałem się z pewną pobożną panią, żoną lekarza, i zobaczyłem, że ma różaniec w ręku. Ujrzawszy to, zażartowałem sobie z niej: „Co to ma znaczyć? Pani modli się na Różańcu? Przecież to tylko dla prostego ludu?…” Na to mi ona: „Proszę Ojca, do niedawna i ja tak myślałam…, ale dziś Różaniec to mój nieodstępny towarzysz, to moja najmilsza modlitwa…”. Bardzo wiele dusz pobożnych, gdy idą do kościoła, czy w pole do roboty, czy do miasta, po drodze odmawia Różaniec… I pewnie tego żałować nie będą! Oby przykłady i doświadczenie drugich i ciebie o tym przekonały!
Patrz wreszcie na wzory i przykłady dawnych przodków naszych! Patrz na tyle starych pomników po kościołach! Co tam widzisz? Wielu i bardzo wielu dzielnych rycerzy, sławnych senatorów, a nawet królów polskich, przedstawiono z różańcem w ręku. O tak, dawne rycerstwo nasze kochało Różaniec Święty i gdy szli na wroga, to w jednej i tej samej ręce mieli około rękojeści miecza owinięty Różaniec Święty!… Sławny i dzielny nasz król polski Jan III Sobieski, kiedy pod Wiedniem gromił i zwyciężał Turków, to wojska swoje błogosławił krzyżem i Różańcem Świętym! Oby naród nasz, który Najświętszą Maryę Pannę nazywa Królową Polski, zrozumiał doniosłość i skuteczność modlitwy różańcowej, jako najdzielniejszej broni przez Maryę nam danej i Maryi tak miłej — a wtedy doznałby i większej Opieki Królowej swej nad sobą!
Na zakończenie odmów Różaniec Święty wraz z litanią Loretańską.
ZESTAW PIEŚNI KU CZCI NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, KRÓLOWEJ RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO.
DO KRÓLOWEJ RÓŻAŃCOWEJ
Śpiewnik różańcowy 1935
Bractwo Matek Chrześcijańskich 1937
Do Królowej Różańcowej * Zwróć swe oczy, duszę swą * Pobożnymi czcij Ją słowy * Tam ożywcze źródła są.
Jej opiece zawdzięczamy * I miłości Pani Tej * Że różaniec z Nieba dany * Na pożytek duszy swej.
Skarb to wielki, który sama * Moc Najwyższa Go obrała * Dominikowi Go dała * Różańcowa Królowa.
Gdy Różańcem czcisz Tą Panią * Słodką ufność w sercu miej * Choć cierpienia duszę ranią * Ona ulży doli złej.
O, Najświętsza Pani nieba * Usłysz dziś Twych dziatek głos * Twej opieki nam potrzeba * Jako kwiatom kropel ros.
Z głębi serca Cię błagamy * Nad narodem trzymaj straż * By był mężny i bez plamy, * Wszak Ty Polskie berło masz,
O, Królowo polskiej ziemi * Ty jej dawną wielkość wróć, * Wypleń chwasty dłońmi swymi * I niedolę naszą skróć.
Pobłogosław ziemi łany * Gdy niedoli znika noc * Na lud wszystek i kapłany * Zlej ożywczą ducha moc,
Usłysz smutnych serc wołanie * Nie patrz w mroki naszych win * Jak wierzycie niech się stanie * Powiedz, jak Twój Boski Syn.
Cóż Ci dadzą dziatki Twoje * Za bezmierne skarby łask? * Za cudownych pociech zdroje * Za natchnienia świętych łask.
Oto tron Twój niech opasze * Modła zwana „wieńcem z róż“ * W nią wplatamy serca nasze * I szum Polskich drzew i zbóż.
JAK PACIORKI RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
Refren: Jak paciorki Różańca, przesuwają się chwile, * Nasze smutki, radości i blaski, * A Ty Bogu je zanieś, połączone w Różaniec, * Święta Panno, Maryjo pełna łaski.
I. My także mamy małe zwiastowanie, * My też czekamy Twego narodzenia, * My też Jezusa z drżeniem serc szukamy, * W Tajemnicach radosnych, módl się za nami. * Refren.
II. Ty też płakałaś i doznałaś trwogi, * I jak nikt poznałaś nasze ludzkie drogi. * Gdy nas mrok otoczy, nie jesteśmy sami, * W Tajemnicach bolesnych, módl się za nami. * Refren.
III. My także mamy swą Ojczyznę w Niebie, * Tam w pełnym blasku zobaczymy Ciebie. * Tam w pełnym słońcu wszyscy się spotkamy, * W Tajemnicach chwalebnych, módl się za nami. * Refren.
MATKO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO BROŃ NAS
(Mel. Matko Niebieskiego Pana)
Śpiewnik kościelny i książka modlitewna ok. 1850r.
- Matko Różańca Świętego, * Broń nas od wszystkiego złego; * Wszak świat cały, lud nie mały, * Przez te wieki, Twej Opieki * Doznaje.
- Pomoc dajesz strapionemu. * Przybądź i mnie dziś grzesznemu, * Każdy tego żebrze i ja. * Kto cię wielbi o Marya. * Najświętsza!
- Więzy, wszelkie utrapienie. * Niknie na Twoje wspomnienie; * Chorzy przez Cię zdrowie mają, * Umarli z grobów powstają * Szczęśliwi.
- Przez Twe Najświętsze zasługi, * Jezus niechaj grzechów długi * Nam odpuści, my statecznie * Służyć Tobie, będziem wiecznie. * Marya!
ŚWIĘTA PANNO TYŚ NAD WSZYSTKIE
Śpiewnik kościelny i książka modlitewna ok. 1850r.
- Święta Panno Tyś nad wszystkie czystsza dziewice, * Której darem Różańcowe są Tajemnice: * Wszak z samego znać Imienia, * Że chcesz Łaski do zbawienia * Dać kto Ci służy.
- Uciekam się do Twej Łaski i ja niegodny, * Użycz proszę z darów Twoich mej duszy głodnej: * Niechaj w grzechu nie umiera. * Wszakże skarb się tu otwiera, * Całemu światu.
- Żywisz wszystkich boś Królowa i Pani miła, * Wszak Monarchę Niebieskiego Tyś wykarmiła ; * A cóż stworzenie mizerne, * Gdy obrócisz miłosierne * Ku niemu oczy.
- Chociaż wiem że gorzej jeszcze niźli łotr żyłem, * Gdy na świecie ciężkich grzechów dość popełniłem: * Ciałom tylko miał w wygodzie, * A dusza była o głodzie, * Ach! nieszczęśliwa.
- Jednak ufam, iż mnie przyjmiesz, jest tyle cudu, * Przez Różaniec ratowałaś tak wiele ludu, * Choć nie z zasług to z afektu. * Kto się udał do respektu * Twego a szczerze.
- Okaż litość, tego żebrze mdlejąca dusza, * Którą znana dobroć Twoja ku Tobie wzrusza: * Hej! zmiłuj się ratuj onę, * Przez Różańcową koronę, * Nie daj jej zginąć.
- Proś Syna wszystko uczyni, dla Twej miłości, * Niech drogim Ran Swych balsamem orzeźwi mdłości: * Niech tym chlebem, w którym Święta * Krew jest z ciałem wraz zamknięta * Wiecznie nasyci.
- Oddaję się Twej Opiece Pani łaskawa. * Abym słuchał Syna Twego Świętego Prawa: * Dodaj siły, a me życie * Niech Ci służy należycie. * Przez całe wieki.
- Któż mi znajdzie tak dobrego na świecie Pana? * Jak Marya Różańcowa, Niepokalana: * Niech Jej każdy chwałę śpiewa, * Bo nas karmi i odziewa. * Nieba Królowa.
- Karmisz w życiu Dobrodziejstwem, dajże i w śmierci * Mieć Cię w sercu z Twoim Synem wraz i w pamięci: * Niech w skonaniu, każdy i ja * Grzesznik ma Imię Marya, * Jezus i Józef.
ZAWITAJ KRÓLOWO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
Korona Niepokalanej Maryi Dziewicy z dwunastu gwiazd 1935
- Zawitaj Królowo Różańca Świętego, * Jedyna nadziejo człowieka grzesznego. * Zawitaj bez zmazy Lilija, * Matko Różańcowa, Marya!
- Panno nad pannami, Święta nad Świętymi, * Najświętsza Królowo, Pani Nieba, ziemi, * Najśliczniejszy kwiecie, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!
- Matko Różańcowa, jasna Gwiazdo morska, * Anielska Królowo, śliczna Matko Boska, * Raju rozkosznego, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!
- Tyś jest najśliczniejsza, Różo ogrodowa, * Tyś najprzyjemniejsza, Różdżko Aaronowa, * Najwdzięczniejszy kwiecie, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!
- Chwała bądź Maryi na niebieskim Tronie, * Która w różańcowej króluje koronie, * Święta nad Świętymi, Lilijo, * Matko Różańcowa, Maryo!
ZAWITAJ MATKO RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
Droga do Nieba Olesno 1901
Śpiewnik dla ludu katolickiego oraz książka do nabożeństwa 1908
Mały kancyonał najuzywanszych do nabozenstwa piesni 1904
- Zawitaj Matko Różańca Świętego, * Przybytku Boga w Trójcy Jedynego, * Ucieczko nasza, Ucieczko nasza * W życiu i wieczności, * O Cedrze czystości.
- Najozdobniejsza Różo ogrodowa, * Najprzyjemniejsza Różdżko Aaronowa, * Wonna balsamu, wonna balsamu, * W balsam przechodząca, * Matko kochająca.
- Za nic są w oczach, co widzimy rzeczy, * Gdy ani ciała ani duszy leczy, * Lecz zdrowie, życie, lecz zdrowie, życie * Daje nam Królowa, * Matka Różańcowa.
- O jak są miłe, Jej słodkie wyrazy, * Które śpiewamy sto pięćdziesiąt razy, * W tych Tajemnicach, w tych Tajemnicach, * Róża się rozwija, * Jezus i Marya.
- Wiedzieć potrzeba, że Różaniec Święty * Z samego Nieba jest początek wzięty, * Ten zaś złożyła, ten zaś złożyła * Dobroć niepojęta, * Sama Trójca Święta.
- Który za prezent Panna odebrała, * Dominikowi z rąk swoich podała, * Przy licznych światłach, przy licznych światłach * I anielskiej tłuszczy, * W tolożańskiej puszczy.
- Dominik Święty nam go ufundował, * Wielkimi Łaskami uprzywilejował. * Tym którzy wiernie, tym którzy wiernie * Niewinnie Poczętej * Służą Pannie Świętej.
- Prześliczna Różo Panieńskiej czystości, * Chciej nas zachęcić do świątobliwości, * Byśmy w tym życiu, byśmy w tym życiu, * Ciebie wychwalali, * Wiecznie kochali.
- Biedny, kto Ciebie nie zna od powicia, * Lecz ten biedniejszy, kto w rozpuście życia, * Kto nigdy Twego, kto nigdy Twego * Nie słyszał Imienia * Pełen zawinienie.
- I Imię Twoje już zatarł w pamięci * I Tobie Matce, życia nie poświęci, * Ach Łaska Boska, ach Łaska Boska, * Serca się zarzeka, * Które Cię nie szuka.
- Kto się za życia z Tobą nie połączy, * Ten i bez Ciebie to życie zakończy, * Tęskniąc nie szuka, tęskniąc nie szuka * Twej Świętej Opieki * Zginie na wieki.
- Kto Cię nie uczci ni słowem, ni czynem, * Kto gardzi Matką ten gardzi i Synem, * Za tym nie staniesz, za tym nie staniesz * Na Sądzie w obronie, * W ciemnościach zaginie.
- A kogo Matko Ty błogosławisz, * A za kim Matko na Sądzie się wstawisz, * Ten do wieczności, ten do wieczności * Szczęśliwie dopłynie, * Nigdy nie zginie.
- Nas braci, siostry Różańca Świętego, * Racz przyjąć pod płaszcz zgromadzenia Twego, * Gdy Syn Twój miły, gdy Syn Twój miły * Będzie dekretować, * Chciej nas ratować.
- A gdy za Twoją Przyczyną moc władną * Staniem raz z szatą białą i nadobną, * Ty nasze róże, Ty nasze róże * Jak pięknie pachnące, * Przyjmiesz w Swe wieńce.
- A ci, którzy się z światem pożegnali, * A Twoje Imię żyjąc wychwalali, * Niechże im świeci, niechże im świeci * Światłość Wiekuista, * Panno przeczysta. Amen.
© salveregina.pl 2023