Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Dziś, tj. 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia, zgodnie z Kan. 1252 § 2 KPK 1917 roku obowiązuje POST ŚCISŁY!
24 GRUDNIA
DZIEWIĄTY DZIEŃ NOWENNY DO BOŻEGO NARODZENIA.
Grota Betlejemska.
Położyła w żłobie, iż miejsca Im nie było w gospodzie. — Łuk. 2, 7.
PRZYGOTOWANIE. — Co musieli mówić Aniołowie, widząc, iż Matka Boża wstępuje do Groty Betlejemskiej, aby tam powić Syna Bożego? Synowie królów przychodzą na świat w komnatach ozdobionych złotem, a oto na Narodzenie Króla Niebios przygotowana zimna stajenka, ubogie pieluszki dla okrycia, nieco siana na posłanie, nędzny żłóbek na kolebkę. O niewdzięczności ludzka! Jakże to zawstydza naszą pychę, która zawsze szuka wygody i zaszczytów.
I. — Rozmyślajmy dziś dalej o Narodzeniu Pana Jezusa. — Św. Józef i Najświętsza Dziewica, wszędzie odtrącani, udają się za miasto, aby przynajmniej poza nim znaleźć dla Siebie jakie schronienie. Biedni wędrowcy idą wśród ciemności, błąkają się, wypatrują — wreszcie ujrzeli nieopodal murów miasta w skale wydrążoną grotę — używano jej jako stajenki dla bydląt. Wówczas rzekła Najświętsza Dziewica: Mój Józefie, nie szukajmy więcej, wejdźmy do tej groty i pozostańmy w niej. — Na to Józef: Czyż nie widzisz, Oblubienico moja, iż ta grota jest zimna, wilgotna, że zewsząd woda ścieka? Czyż nie widzisz, iż to nie mieszkanie dla ludzi, lecz stajenka dla bydląt? Jakże możesz chcieć tutaj pozostać i tutaj powić Dziecię? A jednak, rzekła Marya, ta stajenka jest pałacem królewskim, w którym Przedwieczny Syn Boży chce się narodzić.
Ach! Co musieli mówić Aniołowie, widząc, iż Matka Boża wstępuje do tej groty, by powić Syna Bożego! Synowie królów przychodzę, na świat w komnatach ozdobionych złotem; przygotowane są dla nich kołyski, przyozdobione drogimi kamieniami; cenna bielizna, pierwsi dygnitarze państwa czekają na nich. A oto dla Króla Niebios są przygotowane: zimna stajenka, ubogie pieluszki, nieco siana na posłanie i nędzny żłóbek na kolebkę! Gdzie pałac, pyta Św. Bernard, gdzie tron królewski dla Tego Króla Niebios? Widzę tylko dwoje bydląt — one mają Mu towarzyszyć — tylko żłóbek, gdzie zostanie położony.
O szczęśliwa Groto, która doznałaś tego szczęścia, iż Syn Boży w Tobie się narodził! Szczęśliwy żłóbku, co dostąpiłeś zaszczytu, że przyjąłeś Pana Niebios! Szczęśliwe siano, — służyłeś bowiem za posłanie Temu, Który zasiada na Ramionach Serafinów! Jakże jesteście szczęśliwe: żłóbku, siano, lecz jeszcze szczęśliwsze są serca, które żarliwie, gorąco miłują Tego Najmilszego Pana i płonąc miłością, przyjmują Go następnie w Komunii Świętej. — Z jakim pragnieniem i zadowoleniem Pan Jezus śpieszy, by spocząć w sercu, które Go miłuje.
II. — Pan Bóg, Który chce się narodzić w stajence, zawstydza naszą pychę, to też Św. Bernard powiada, iż Pan Jezus w stajence tego uczył przykładem, co potem Ustami głosił: „Uczcie się ode Mnie, żem jest cichy i pokornego Serca”. Podczas rozmyślania o Narodzeniu Pana Jezusa słowa: grota, żłóbek, siano, mleko, kwilenie, winne być dla nas płomieniami miłości, — strzałami przeszywającymi serca; powinny nas one natchnąć miłością świętej pokory.
Modlitwa:
Tak, mój Jezu, wzgardzony z Miłości ku nam, Przykładem Swym sprawiłeś, iż ci, co Cię miłują, niezmiernie sobie cenią i za miłe uważają doznane zniewagi. Lecz czemuż ja, zamiast je chętnie przyjmować, jak Ty je przyjmowałeś, skoro doznam od kogoś jakiej przykrości, okazuje się tak pysznym? Skąd to pochodzi, iż odważam się nawet obrażać Twój Majestat Nieskończony? Grzesznik i pyszny. Panie, rozumiem, jaka jest tego przyczyna. Nie umiem przyjmować cierpliwie upokorzeń i zniewag, bo nie umiem Cię kochać. Gdybym Cię miłował, byłyby one dla mnie słodkie i miłe. Ponieważ jednak obiecałeś przebaczyć temu, kto za swe winy żałuje, żałuję z całego serca za winy całego mego grzesznego życia, które było tak niepodobne do Twego.
Chcę się poprawić i dlatego, mój Jezu, przyrzekam Ci od dzisiaj cierpliwie znosić wszelkie wzgardy, jakich doznam od ludzi, a znosić je z miłości ku Tobie, Któryś z Miłości ku mnie był tak wzgardzony. Pojmuję, iż upokorzenia to kopalnie cennych kruszców — przez nie ubogacasz dusze w Skarby Wiekuiste. Na inne upokorzenia, na inną wzgardę zasługuję, ponieważ gardziłem Łaską Twoją. Zasługuję na zdeptanie przez szatanów. Lecz Twe Zasługi są nadzieją moją. Chcę zmienić życie, nie chcę Cię już więcej obrażać; od dzisiaj pragnę tylko Tobie się podobać i dlatego oddaję Ci swe serce i to całkowicie. Weź je w wieczne posiadanie, abym zawsze był Twoim, żebym całkowicie do Ciebie należał.
„A Ty, Ojcze Przedwieczny, co nas uweselasz doroczną pamiątką oczekiwania naszego Odkupienia? Spraw, abym, jak teraz przyjmuję z radością Twego Jednorodzonego Syna, mego Odkupiciela, tak mógł z ufnością patrzeć na Niego, gdy jako Sędzia przybędzie”. Spraw to przez Miłość ku Jezusowi i Najświętszej Panny Maryi. Amen. (III, 727)
Zachęcamy do uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu
Polecamy nabożeństwo przygotowania się do Wigilii Bożego Narodzenia: Nabożeństwo na dzień Wigilii Bożego Narodzenia.
Zachęcamy także do uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
Nowenna na cześć Bożego Narodzenia na pamiątkę oczekiwania Najświętszego Dzieciątka Jezus – Dzień dziewiąty.
© salveregina.pl 2022