Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Wszelkie drzewo, które nie rodzi owocu dobrego, będzie wycięte i w ogień wrzucone. — Mat. 7, 19.
PRZYGOTOWANIE. — Bądźmy przekonani, iż sama Wiara nie wystarcza do zbawienia, koniecznie do tego czynów potrzeba, gdyż, jak Pan Jezus powiada w dzisiejszej Ewangelii: „Wszelkie drzewo, które nie rodzi owocu dobrego, będzie wycięte i w ogień wrzucone”. Co się zaś tyczy owych dobrych uczynków, to nie dla wszystkich są one jednakowe, lecz odpowiadają obowiązkom poszczególnych stanów. Iluż jest takich Chrześcijan, którzy chcą spełniać wielkie czyny, a zaniedbują obowiązki swego stanu i giną na wieki. Spojrzyj na swe sumienie, może i ty należysz do liczby tych nieszczęśliwych!
I. — Dzisiejsza Ewangelia przestrzega nas przed tymi, którzy nastają na Naukę i moralność chrześcijańską, szczególniej zaś przed takimi, którzy zaprzeczają konieczności dobrych uczynków do osiągnięcia zbawienia. „Strzeżcie się pilnie, mówi Pan Jezus do nas, fałszywych proroków, którzy do was przychodzą w odzieniu owczym, a wewnątrz są wilcy drapieżni. Z owoców ich poznacie je. Czyż zbierają z ciernia jagody winne, albo z ostu figi? Tak wszelkie drzewo dobre, owoce dobre rodzi, a złe drzewo, złe owoce rodzi”.
„Nie może drzewo dobre, mówi dalej Pan Jezus, owoców złych rodzić, ani drzewo złe, owoców dobrych rodzić. Wszelkie drzewo, które nie rodzi owocu dobrego, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A przeto z owoców ich poznacie je. Nie każdy, który mi mówi: Panie, Panie, wnijdzie do Królestwa Niebieskiego, ale który czyni Wolę Ojca Mego, Który jest w Niebiesiech, ten wnijdzie do Królestwa Niebieskiego”.
Sama więc wiara nie wystarcza do zbawienia, lecz są konieczne i uczynki, albowiem „wiara bez uczynków martwa jest” (Jk 2, 26). Są one najpierw konieczne dla sprawiedliwych. Pan Bóg bowiem oświadczył, iż w Dzień Sądu „odda każdemu według uczynków jego”. Są one również niezmiernie potrzebne dla pokutujących. Nawrócenie bowiem nie polega wyłącznie na skrusze serca i wyznaniu win, lecz również na pokucie. „Czyńcie owoce godne pokuty” (Rz 2, 6). Kto zaś ich nie wydaje, czeka go los niepożytecznego drzewa. „Będzie wycięte i w ogień wrzucone” (Łk 3, 8). Zbadaj się, czy masz taką wiarę, której by towarzyszyły owoce dobrych uczynków, gdyż liście i kwiaty próżnych pragnień i postanowień na nic się nie przydadzą. Zastanów się poważnie nad tą prawdą, iż tylu Chrześcijan, którzy mieli wiarę martwą, obecnie w piekle goreje.
II. — Choć, aby dostać się do Nieba, konieczne są dobre uczynki, lecz nie są one dla wszystkich jednakowe i każdy je musi spełniać według swego stanu, swego zajęcia. Dlatego Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii przyrównuje nas do roślin, które nie wydają jednakich owoców, lecz „każda według rodzaju swego” (Ks. Rodz. 1, 12). To również wyrażają słowa: „Który czyni Wolę Ojca Mego… ten wnijdzie do Królestwa Niebieskiego” (Łk 13, 7).
Zbadaj się, czy jako kapłan, zakonnik lub świecki spełniasz swe obowiązki względem bliźniego, gdyż jak mówi Św. Franciszek Salezy, bez ich spełniania, choćbyś wskrzeszał umarłych, byłbyś nieprzyjacielem Pana Boga i poszedłbyś na potępienie. — Przede wszystkim zaś miej się na ostrożności, abyś nie należał do liczby tych, którzy zawsze pragną czynić wielkie rzeczy, a nie dbają o to, by należycie spełniać zwykłe czynności.
Modlitwa.
Oto, Panie, jestem owym drzewem, które od tylu lat zasłużyło usłyszeć: „Wytnij je“. Od tylu bowiem lat, jak jestem na ziemi, wydaję jedynie osty i ciernie grzechowe. Lecz nie chcesz, abym rozpaczał. Ofiarujesz mi przebaczenie, bylebym żałował za wyrządzone Ci zniewagi. Żałuję za nie, Dobroci nieskończona, i przyrzekam, że przez resztę dni swoich będę się starał przeszłość naprawić, podwajając swą gorliwość w kochaniu Cię i służeniu Tobie. Ty zaś, Panie, wzmocnij mnie Łaską Swoją. „Boże, Którego Opatrzność w Rozporządzeniach Swoich nigdy się nie myli, wszystko, co szkodliwe, oddal ode mnie, a wszystkiego, co pożyteczne, racz mi udzielić”. Amen.
Zachęcamy do:
- uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa w miesiącu Lipcu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo lipcowe do Najdroższej Krwi Pana Jezusa – dzień 16
- uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa poprzez nabożeństwo: Nabożeństwo ku czci Przenajdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa
- poznania katolickiej nauki o Szkaplerzu Świętym: Nauki katolickie o Szkaplerzu Świętym.
- uczczenia Matki Boskiej Szkaplerznej: Nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny Szkaplerza Świętego
© salveregina.pl 2023