Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
UWAGA!
W czwartki Wielkiego Postu zgodnie z kan. 1252 § 2, zawartym w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 roku jako nadal obowiązującym, obowiązuje POST ILOŚCIOWY. Jutro, tj. w piątek, a także w sobotę obowiązuje POST ŚCISŁY. Szczegóły o obowiązujących postach są opublikowane w wpisie: Nauki katolickie o Wielkim Poście.
We wszystkim staliście się bogatymi w Nim. — I Kor. 1, 5
PRZYGOTOWANIE. — Tak wielkiego Daru Pan Jezus nam użyczył przez ustanowienie Przenajświętszego Sakramentu, iż będąc najpotężniejszym, najmędrszym, najbogatszym, nie mógłby nam dać większego nad ten Dar. Jakże więc to być może, iż ludzie, będąc tak wrażliwi na każdy objaw życzliwości są tak nieczuli na ten Dar wielki i temu, od Którego go otrzymali, odpłacają niewdzięcznością?… Jeśli i my na nieszczęście należymy do liczby tych nieszczęśliwych, prośmy z całego serca o przebaczenie.
I. — Św. Augustyn, zastanawiając się nad wielkością Daru, jakiego nam Pan Jezus udzielił przez ustanowienie Przenajświętszego Sakramentu, zdumiony, napisał wielkie swe zdanie, iż Pan Bóg w tym Darze niejako wyczerpał Swe niezmierzone Doskonałości. — Pan Bóg, mówi Święty Doktor, jest Wszechmocny i gdyby zechciał, mógłby jednym skinieniem stworzyć tysiące światów, jedne piękniejsze od drugich. Jednakże przy całej Swej Wszechmocy Pan Bóg nie mógłby nam udzielić większego niż ten Daru. — Pan Bóg jest Najmędrszy i Jego Mądrość, jak mówi Prorok, jest bez miary i bez granic, a jednak pomimo całej Swej Mądrości Pan Bóg nie mógł obmyślić wspanialszego Daru nad Przenajświętszy Sakrament.
Wreszcie Pan Bóg jest najbogatszy i Jego Skarby są niezmierne. Jednakże przy całym swym bogactwie nie ma droższego, cenniejszego klejnotu nad Przenajświętszą Eucharystię, który by nam mógł ofiarować. — Będąc najbogatszym, nic cenniejszego dać nam nie umiał. — Jest to jasne: Pan Jezus bowiem w Przenajświętszym Sakramencie dał nam nie tylko Swe Człowieczeństwo, lecz także Bóstwo Swoje. Aby więc udzielić nam większego nad ten, Daru, musiałby się nam darować Pan Bóg większy nad Siebie, a to jest rzeczą niemożliwą.
Słusznie więc wołał Prorok Izajasz: Oznajmiajcie między narody Dzieła Jego. Ludzie, rozgłaszajcie pełne Miłości Dzieła naszego Dobrego Boga (Ks. Iz. 12, 4). Gdyby Sam Odkupiciel nie dał nam Sam tego Daru, któżby się odważył powiedzieć do Niego: Panie, jeśli chcesz okazać nam Swą Miłość, ukryj się całkowicie pod postacią Chleba i dozwól, byśmy Cię mogli pożywać. To jednak, czego ludzie nie mogli sobie ani wyobrazić, obmyśliła i wykonała wielka Miłość Pana Jezusa. O Cudzie Miłości!
II. — Św. Maria Magdalena de Pazzi mawiała, iż dusza po przyjęciu Komunii Świętej może słusznie powiedzieć: Dokonało się. — Pan Bóg, dawszy mi się cały w tej Komunii Świętej, uczynił ostatni wysiłek swej względem mnie miłości i nie może już nic większego ofiarować. — Jakże to więc być może, iż ludzie będąc tak wrażliwi na każdy objaw okazanej sobie życzliwości, są tak nie czuli na ten nieoceniony Dar Przenajświętszego Sakramentu i odpłacają Panu Jezusowi jak najczarniejszą niewdzięcznością? — Jeśli i ty na nieszczęście należysz do liczby tych niewdzięcznych, proś z całego serca o przebaczenie i postanów od dzisiaj całkowicie ofiarować się Panu Jezusowi, który się ofiarował całkowicie za ciebie w tej Niepojętej Tajemnicy.
Modlitwa.
Mój Jezu, któż przywiódł Cię do tego, byś oddał nam Siebie całego na Pokarm? I cóż jeszcze mógłbyś nam dać po udzieleniu tego Daru, aby nas zobowiązać do kochania Ciebie? Panie, użycz nam światła i spraw, byśmy poznali, jaki nadmiar Miłości goreje w Twym Sercu, iż stałeś się Pokarmem, aby się połączyć z nami, biednymi grzesznikami. Jeśli cały się nam oddajesz, słuszne, abyśmy również całkowicie Tobie się oddali. — O mój Odkupicielu, jakże mogłem Cię obrażać, skoro mnie tak ukochałeś i nie mogłeś już nic więcej uczynić dla pozyskania mej miłości? Stałeś się dla mnie Człowiekiem, umarłeś za mnie, stałeś się mym Pokarmem. Powiedz mi, czy mogłeś Swą Miłość dobitniej nam okazać?
Kocham Cię, Dobroci Nieskończona, kocham Cię, Nieskończona Miłości. Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko. — Panie, często przybywaj do mej duszy i spraw, abym zapomniał o wszystkim, o Tobie tylko myślał i Ciebie jedynie miłował. Maryo Najświętsza, módl się za mną. Spraw swym Orędownictwem, bym godnie często przyjmował Twego Syna w Przenajświętszym Sakramencie. Amen. (* II, 159)
Zachęcamy do uczczenia Św. Józefa w miesiącu marcu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo marcowe ku czci Św. Józefa, Oblubieńca NMP.
© salveregina.pl 2023