Kalendarz liturgiczny

1 Grudnia.

PIĄTEK XXIV I OSTATNIEGO TYGODNIA PO ZESŁANIU DUCHA ŚWIĘTEGO; Pierwszy Piątek Miesiąca

Ryt zdwojony. Szaty zielone/białe.

 

 

 

W dniu dzisiejszym Kościół Święty nie obchodzi żadnego wspomnienia liturgicznego.

 

 

 

† † †

 

 

 

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

 

 

Dnia 1-go grudnia oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

 

Pamiątka Proroka Nahuma, którego grób znajduje się w Begabar.

W Rzymie uroczystość Św. Diodora, Kapłana i Św. Mariana, Diakona z kilku innymi, którzy za cesarza Numeriana dostąpili Chwały męczeństwa.

Tamże męczeństwo Świętych Łucjusza, Rogata, Kassjana i Kandyda.

Tegoż dnia męczeństwo Św. Anzana, który w Rzymie za Dioklecjana wyznał odważnie Wiarę swoją i za to wrzucony został do więzienia; męczeństwo swe zakończył w Sienie, dokąd zawiedziono go na stracenie.

W Amelii w Umbrii śmierć męczeńska Świętych Olympiadesa, Konsulariusza, co nawrócony przez Św. Firminę na Wiarę Chrześcijańską, później pod Dioklecjanem ofiarował na torturach życie swe za Chrystusa Pana.

W Arbeli w Persji pamiątka Św. Ananiasza, Męczennika.

W Narni uroczystość Św. Prokulusa, Biskupa i Męczennika, który po czynnym żywocie stracony został na rozkaz króla Gotów Totila.

W Casale pamiątka Św. Ewazjusza, Biskupa i Męczennika.

W Mediolanie uroczystość Św. Kastrycjana, Biskupa, odznaczonego cnotami i dobrymi uczynkami w czasie, w którym Kościół nawiedzany był największymi uciskami.

W Brescii pamiątka Św. Ursycyna, Biskupa.

W Noyonie we Francji uroczystość Św. Eligiusza, Biskupa, którego świętość sam Pan Bóg objawił wielu cudami. — W Verdunie uroczystość Św. Ageryka, Biskupa.

Tegoż dnia pamiątka Św. Natalii, małżonki Św. Hadriana, Męczennika, która obsługiwała długi czas męża swego, jęczącego za cesarza Dioklecjana w Nikomedii w więzieniu. Po ukończeniu walk wszystkich usunęła się dopiero do Konstantynopola i zmarła tamże spokojnie w Panu.

 

 

 

 

 

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023