Kalendarz liturgiczny

20 września

ŚRODA SUCHYCH DNI JESIENNYCH.

ŚW. EUSTACHEGO I TOWARZYSZY, MĘCZENNIKÓW

Jeden z Czternastu świętych Wspomożycieli

 

Ryt zdwojony. Szaty czerwone.

 

Tego samego dnia: Kom. Wigilia Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty (szaty fioletowe).

 

 

UWAGA!

 

Dziś, tj. w środę 20 września 2023r. rozpoczynają się Suche Dni Jesienne, tj. środa Suchych Dni Jesiennych, zgodnie z kan. 1252 § 2, zawartym w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 roku jako nadal obowiązującym, w których obowiązuje POST ŚCISŁY (ilościowy dla osób od 21 do 60 roku życia; jakościowy od 7 roku życia).

 

 

ŚRODA SUCHYCH DNI JESIENNYCH: NAUKA.

 

 

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 3.

 

 

Św. Eustachy był biskupem Antiochii, a umarł na wygnaniu w Trajanopolis, w Tracji (IV wiek) za głoszenie Nicejskiego Wyznania Wiary. Według innych, prawdopodobnie legendarnych źródeł, miał on być ojcem rodziny i oficerem rzymskim, a nawet słynnym dowódcą. Gdy pewnego razu na polowaniu gonił za niezwykłych rozmiarów jeleniem, ujrzał nagle między jego rogami świetlany obraz Zbawiciela Ukrzyżowanego i usłyszał głos z Nieba, wzywający go, aby dążył do życia wiecznego. Na skutek tego nakazu przyjął Chrzest Święty wraz ze swą żoną Teopistą i dwoma synami, Teopistem. Następnie, posłuszny wezwaniu Pana, powrócił na miejsce swego widzenia; tu Bóg objawił mu, jak niewymowne cierpienia poniesie dla Chwały Chrystusowej. Chrześcijański Wyznawca zniósł wszystkie udręki z godną podziwu cierpliwością. W końcu cała rodzina poniosła śmierć męczeńską w metalowym byku rozżarzonym do czerwoności. Św. Eustachy należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest też Patronem myśliwych.

 

***

Mszał Rzymski 1931r.

1. Św. Eustachego i Towarzyszy Jego, Męczenników. — Eustachy, zwany także Placydem, sławny był w Rzymie urodzenia, bogactw i sławy wojennej. Mianowany wodzem armii przez cesarza Trajana, wrócił z wyprawy zwycięzcą, lecz nie chciał złożyć ofiary bogom na podziękowanie za szczęśliwy powrót, został więc uwięziony i wraz z żoną i dziećmi rzucony na pastwę lwom. Zamknięto ich do wnętrza spiżowego wołu, rozpalonego do czerwoności, jak mówią Akta Męczeńskie i tam spełniło się ich męczeństwo (120r.). Św. Eustachy jest jednym z Czternastu Świętych Orędowników.

2. Wigilia Św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty. — Mateusz, z pochodzenia Galilejczyk, przed nawróceniem nazywał się Lewi, był celnikiem. Urząd ten polegał na odbieraniu podatków na korzyść Rzymian i był w pogardzie u żydów, którym przypominał ich niewolę. Zwykle celnik był skąpy i twardego serca, to też faryzeusze uważali go za typ grzesznika. Kościół Święty uwydatnia rolę Chrystusa Pana, jako Lekarza dusz, wzywającego do pokuty.

***

Mszał Rzymski 1949r.

Św. Eustachy, oficer rzymski, nie chcąc złożyć ofiary bogom pogańskim, został umęczony wraz z żoną i dwoma synami (120r.)

 

Msza (Sapientiam) wspólna na uroczystość wielu Męczenników.

 

 

 

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

 

Dnia 20-go września oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

 

Wigilia Apostoła i Ewangelisty Św. Mateusza.

W Rzymie męczeństwo Świętych Męczenników Eustachego i jego żony Teopisty, z dwoma synami, Agapitem i Teopistonem, którzy w imperium Hadriana skazani zostali na porzucenie ich dzikim zwierzętom na pożarcie, z Bożą Pomocą wyszli z tego bez jakiejkolwiek szkody; później zamknięto ich w rozpalonym byku żelaznym, w ten sposób ofiarowali życie swe za Chrystusa i dokonali męczeństwa.

W Cyrikus z Propontis, triumf Świętych Męczenników Fausty, Dziewicy i Ewilazjusza, za czasów cesarza Maksymiana. — Ewilazjusz, będąc jeszcze kapłanem pogańskim, kazał dziewicy chrześcijańskiej, aby ją zawstydzić, obciąć włosy zupełnie przy skórze; potem rozkazał rozciągnąć ją na torturach; wreszcie chciał ją dać przepiłować na dwoje. Gdy jednak siepacze nic jej uczynić nie mogli, zdumiał wielce i uwierzył. Dlatego kazał go cesarz także okrutnie torturować, gdy tymczasem Faustę po nabiciu jej głowy i ciała gwoździami wrzucono do rozpalonego kotła. Wreszcie odeszli oboje, powołani głosem z Nieba, wspólnie do radości niebieskich.

We Frygii męczeństwo Świętych Dionizego i Prywata.

Także Św. Pryska, Męczennika, który po przebiciu sztyletami całego ciała został ścięty.

W Perdze z Pamfilii, Świętych Męczenników Teodora i matki jego Filipy wraz towarzyszami, w czasach cesarza Antonina.

W Kartaginie męczeństwo Świętej Kandydy, dziewicy i męczennicy, której za panowania cesarza Maksymiana, rozszarpano okrutnie całe ciało, została ukoronowana męczeństwem.

Również męczeństwo Świętych Zuzanny i Marty, z których pierwsza była córką kapłana pogańskiego Artemiusza.

W Mediolanie Św. Glyceriusza, biskupa i spowiednika, Wyznawcy.

W Rzymie Tłumaczenie ciała Św. Agapita I, papieża i spowiednika, z Konstantynopola, gdzie ten Papież zasnął w Panu 22 kwietnia. A którego świętość potwierdziło świadectwo Św. Grzegorza Wielkiego.

 

 

 

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *