Kalendarz liturgiczny

27 Listopada.

Cudownego Medalika Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Poczętej

Ryt zdwojony. Szaty białe.

 

 

Źródło: Pójdź za Mną modlitewnik zakonny Ks. Piotr Turbak TJ 1957r.

 

 

Św. Katarzynie Labouré w r. 1830 objawiła się Najświętsza Marya Panna i poleciła jej wybić medal według wzoru, jaki jej pokazała, zapewniając ją, że Łaski otrzymają wszyscy, którzy będą go nosić z ufnością. Medalik ten z napisem: O Maryo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Władze kościelne zatwierdziły. Siostry Miłosierdzia i księża Misjonarze zaczęli go rozszerzać, a dziś znany jest wszędzie i miliony wiernych noszą go na swej piersi. Niezliczone Łaski potwierdziły obietnice Najświętszej Maryi Panny. W r. 1894 Leon XIII pozwolił księżom Misjonarzom obchodzić święto Cudownego Medalika, jak też tym diecezjom i zakonom, których przełożeni postarają się o pozwolenie na obchodzenie tego święta.

 

 

 

 

† † †

 

 

 

 

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

 

 

Dnia 27-go listopada oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

 

W Antiochii męczeństwo Św. Bazylego oraz Świętych Auksyliusza i Saturnina.

W Persji męczeństwo Św. Jakuba Porozcinanego z czasów Teodozjusza Młodszego. Aby przypodobać się królowi Izdegardowi, odpadł początkowo od Chrystusa Pana. Gdy jednak matka i żona jego zerwały z nim dlatego wszelkie stosunki, upamiętał się, wystąpił odważnie przed królem i wyznał, że jest Chrześcijaninem. Tenże, pełen zawziętości wydał rozkaz, aby mu członek po członku odcinano i potem go dopiero ścięto, co się też stało; w tym samym czasie poniosło jeszcze wielu innych Chrześcijan śmierć męczeńską.

W Sebaście w Armenii męczeństwo Św. Akacjusza, Kapłana i Św. Hirenarcha z 7 Niewiastami. Stałość tychże wywarła na Hirenarcha, będącego jeszcze poganinem, takie wrażenie, że uwierzył w Chrystusa Pana i wreszcie razem z kapłanem Akacjuszem poddał się ścięciu.

W Galicji nad Ceą śmierć męczeńska Świętych Fakunda i Prymitywa, którzy cierpieli za starosty Attyka.

W Akwilei pamiątka Św. Waleriana, Biskupa.

Pod Riez we Francji uroczystość Św. Maksyma, Biskupa i Wyznawcy, co zdobny od samej młodości darem cnót, najpierw jako Opat klasztoru Lerin, a potem jako Biskup z Riez celował znakami i cudy.

W Salzburgu uroczystość Św. Wirgiliusza, Biskupa, Apostoła Karyntii, którego Papież Grzegorz IX policzył w poczet Świętych.

W Paryżu złożenie zwłok Św. Seweryna, Mnicha i Pustelnika.

 

 

 

 

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023