Kalendarz liturgiczny

27 Października

Wigilia ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza, Apostołów

Szaty fioletowe.

 

 

Mszał Rzymski 1931r.; Mszał Rzymski 1949r.

Św. Szymon, którego Św. Mateusz nazywa Kananejczykiem, dla odróżnienia od Św. Piotra, noszącego to samo imię, urodził się w Kanie, w Galilei. Św. Łukasz nazywa go Zelotes, bo należał prawdopodobnie do stronnictwa żydowskiego, tak nazwanego dla gorliwości z jaką bronili Wiary. Św. Juda, zwany również Tadeuszem, albo Lebeuszem (odważnym) był przez ojca swego, Kleofasa, i matki Marię, synowcem Św. Józefa i Najświętszej Panny, a krewnym Pana Jezusa. Św. Jakub Mniejszy, biskup Jerozolimy, i następca jego, Symeon, byli jego braćmi. Szymon nauczał w Egipcie, Juda Tadeusz w Mezopotamii, po czym obaj zostali umęczeni w Persji, w Suanirze (Intr. Grad. Kom.). To też Kościół obchodzi ich uroczystość tego samego dnia, a imiona ich łączy w Kanonie Mszy Świętej.

 

 

 

 

 

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

 

 

Dnia 27-go października oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

 

 

Wigilia Świetych Szymona i Judy Tadeusza, Apostołów.

W Awili w Hiszpanii męczeństwo Św. Wincentego, jako też Świetych Sabiny i Chrystety, których na torturach rozciągano tak silnie, że im wszystkie członki ze stawów powychodziły; potem położono głowy ich na kamienie i bito kijmi tak strasznie, że mózgi powypryskiwały. Wszystko to działo się z rozkazu prezesa Dacjana.

Pod zamkiem Tyle pamiątka Św. Florencjusza, Męczennika.

W Kapadocji wspomnienie Św. Kapitoliny i jej sługi Eroteis, pomarłych śmiercią męczeńską pod Dioklecjanem.

W Abisynii pamiątka Św. Frumencjusza, Biskupa, który najpierw jako niewolnik żył w tym kraju, później zaś, od Św. Atanazego wyświęcony na Biskupa, rozszerzał tamże Ewangelię.

W Etiopii uroczystość Św. Elesbaana, Króla, co żył współcześnie z cesarzem Justynem. Zwyciężywszy nieprzyjaciół Imienia Chrystusowego, posłał w ofierze swój diadem królewski do Jerozolimy, a dotrzymując ślubu, żył jako pustelnik, aż go Pan Bóg powołał do korony wiecznej.

 

 

 

 

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *