Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

 

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

 

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

 

 

TOM II.

 

 

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

 

 

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.

 

 

 

Na on czas będzie wielki ucisk, jaki nie był od początku świata aż dotąd. — Mat 24, 21.

 

PRZYGOTOWANIE. — Prześladowanie Kościoła, jakie przy końcu świata wzbudzi duch piekielny, nie jest jedynym, jakiego obawiać się winniśmy; codziennie bowiem antychryst przez ludzi bezbożnych prześladuje Kościół Katolicki, co aż nadto widać z nieszczęść, jakie wstrząsają społeczeństwem ludzkim, i z walk, jakie tenże Kościół wciąż staczać musi. Korzystajmy więc również z ostrzeżeń, jakie daje Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Bądźmy silni w Wierze, upokarzajmy się wobec Pana Boga, wyznawajmy, że zasłużyliśmy na Jego karanie i prośmy Pana Boga żarliwie, aby się skróciły dni próby.

 

I. — W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi o zburzeniu Jerozolimy, a zarazem o końcu świata, którego obrazem jest upadek owego nieszczęśliwego miasta. „Na on czas, powiada Zbawiciel, będzie wielki ucisk, jaki nie był od początku świata aż dotąd, ani będzie. A gdyby nie były skrócone one dni, żadne ciało nie byłoby zachowane, ale dla wybranych będą skrócone dni one”.Udzielając wskazówek odpowiednich na owe czasy, Pan Jezus poleca szczególniej stałość w Wierze; tak mówi dalej: „Wtedy, jeśliby wam kto rzekł: Oto tu jest Chrystus, albo tam, nie wierzcie. Albowiem powstaną fałszywi Chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak, iżby w błąd zawiedzeni byli, jeśli może być, i wybrani. Otom wam opowiedział”.

Spodziewasz się, owszem jesteś pewnym, iż owo ostatnie tak straszliwe prześladowanie cię nie dotknie, lecz nie sądź, że i do ciebie ostrzeżenia Odkupiciela się nie odnoszą. Prześladowanie, mówi Św. Grzegorz, jakie przy końcu świata wzbudzi duch piekielny, nie jest jedynym, którego obawiać się winniśmy, codziennie bowiem antychryst przez ludzi bezbożnych stara się prześladować wiernych i choć ukryty, już teraz przygotowuje grunt do przeprowadzenia swych niegodziwych zamiarów.

Owszem, jeśli się dobrze zastanowimy, zobaczyć możemy, że antychryst działa w całej pełni, wzbudzając ustawiczne, różnorodne walki przeciw Oblubienicy Chrystusa, Kościołowi Katolickiemu. — Korzystajmy więc z ostrzeżeń Pana Jezusa: „Trzeźwymi bądźcie, a czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł, jako lew ryczący krąży, szukając, kogo by pożarł, któremu się sprzeciwiajcie mocni w wierze”.

 

II.„Ale dla wybranych będą skrócone dni one“. Jak ze względu na wybranych zostały skrócone dni klęski dla nieszczęśliwych żydów przy zburzeniu Jerozolimy, jako też ze względu na sprawiedliwych będą skrócone dni cierpień przy końcu świata dla wszystkich ludzi, tak też Pan Bóg ze względu na tyle dusz dobrych, żyjących w Kościele Katolickim, w Swym nieskończonym Miłosierdziu skróci też dla tej Swojej Niepokalanej Oblubienicy dni smutku i przyśpieszy upragniony triumf.

Jeśli nie możesz w inny sposób przyczynić się do tego wielkiego celu, upokarzaj się przynajmniej przed Panem Bogiem, uznając, że nasze grzechy są powodem kar, jakie nas trapią, i módl się żarliwie. — Modlitwy te, aby były tym łatwiej wysłuchane, staraj się często zanosić przed Przenajświętszym Sakramentem, który, jak to pojmują wszyscy Święci, jest owym Ciałem, o którym mówi Ewangelia, do którego zlatują się orły, tj. dusze oderwane od ziemskich przywiązań. „Gdziebykolwiek było ciało, tam się i orły zgromadzą”.

 

 

Modlitwa.

Jezu Najłaskawszy, Ty jesteś Jedynym naszym Zbawieniem, Życiem i Zmartwychwstaniem. Błagamy Cię przeto, nie opuszczaj nas w utrapieniach i niepokojach naszych, ale przez Konanie Serca Twego Najświętszego i Boleści Matki Twej Niepokalanej przybądź na pomoc Swym sługom, których Drogą Krwią odkupiłeś. „Zapal, prosimy Cię, Panie, wolę wiernych Twoich, aby pracując z coraz większą gorliwością nad Dziełem Zbawienia, otrzymali obfitszą Pomoc Miłosierdzia Twojego“. O tę Łaskę również Ciebie prosimy, Matko Boga, Maryo. Amen.

 

 

 

Zachęcamy do:

  1. podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 26
  2. Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 26. Wyrok. Cz. 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023