Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.

Zmartwychwstanie – Piero della Francesca
Kto wytrwa aż do końca, ten będzie zbawion. — Mat. 24, 13.
PRZYGOTOWANIE. — Przyłożyłeś rękę do dzieła, rozpocząłeś żyć dobrze. Podziękuj za to Panu Bogu. Pamiętaj jednak, iż temu, kto rozpoczyna, nagroda jest tylko obiecana; ten jednak tylko ją otrzyma, kto wytrwa aż do końca. Iluż rozpoczęło dobrze, lecz później źle skończyli i teraz płoną w piekle! Aby otrzymać Łaskę wytrwałości, trzeba w pierwszym rzędzie wytrwale o nią prosić Pana Boga, ze swej zaś strony używać do tego odpowiednich środków.
I. — Św. Hieronim powiada, iż wielu dobrze rozpoczyna, niewielu jednak w tym wytrwa. Dobrze rozpoczął Saul, Judasz, Tertulian, a przecież źle skończyli, bo nie wytrwali w dobrem. Trzeba pamiętać, mówi tenże Święty, iż Pan Bóg nie domaga się tylko początków dobrego życia, lecz także jego końca; u kresu życia będzie dana nagroda. Według Św. Bonawentury, tylko wytrwałość zostanie ukoronowana. Toteż Św. Wawrzyniec Justinian nazywa wytrwałość bramą Nieba. Nie może więc do Nieba się dostać, kto nie znajdzie wejścia do Niego.
Teraz wyrzekłeś się grzechu i słusznie się spodziewasz, iż dawne winy zostały ci przebaczone. Jesteś więc przyjacielem Pana Boga, wiedz jednak, iż jeszcze nie jesteś zbawiony. A czy się zbawisz? Tak, jeśli wytrwasz. Kto wytrwa aż do końca, ten będzie zbawion. Rozpocząłeś żyć dobrze; podziękuj za to Panu Bogu! Lecz Św. Bernard zwraca na to uwagę, iż temu, kto dobrze rozpoczyna, jest nagroda tylko obiecana, ten ją zaś otrzyma, kto wytrwa. Nie wystarczy biec do celu, lecz trzeba biec, aż się cel osiągnie. Tak bieżcie, abyście otrzymali, mówi Święty Apostoł.
Wprawdzie przyłożyłeś rękę do pługa, począłeś żyć dobrze, lecz teraz bardziej niż kiedykolwiek lękaj się i drżyj. Z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie wasze sprawujcie. Dlaczego? Bo jeśli, od czego niech cię Pan Bóg zachowa, się odwrócisz, spojrzysz wstecz i powrócisz do dawnego złego życia, Pan Bóg do Nieba cię nie dopuści. Żaden, który rękę swą przyłożył do pługa, a ogląda się wstecz, nie jest sposobny do Królestwa Bożego.
II. — Ta wytrwałość, tak konieczna do osiągnięcia zbawienia, jest najzupełniej Darem Bożym, którego sobie wysłużyć nie można; jednakże, jak mówi Św. Augustyn, mogą ją wszyscy u Miłosierdzia Bożego sobie wyprosić, o ile używają odpowiednich środków do tego, by żyli dobrze. — Jeśli więc chcesz wytrwać i zbawić się, przystępuj często do Sakramentów Świętych, codziennie odprawiaj rozmyślanie, słuchaj Mszy Świętej, codziennie nawiedzaj Przenajświętszy Sakrament i rób rachunek sumienia, miej wielkie nabożeństwo do Matki Boskiej, którą nazywamy Matką wytrwałości. Przede wszystkim zaś często oddawaj się zupełnie Panu Bogu i szczególniej rano, zanim się do prac swych zabierzesz, mów do Niego z miłością:
Boże Przedwieczny! padam przed Twoim Nieskończonym Majestatem i w głębokiej pokorze cześć Ci oddając, ofiaruję Ci wszystkie swe myśli, słowa i uczynki dnia dzisiejszego i postanawiam wszystko czynić z miłości ku Tobie, ku Chwale Twojej, w celu spełnienia Twej Boskiej Woli, aby Ci służyć, chwalić i błogosławić Cię, abym uzyskał światło co do Tajemnic naszej Świętej Wiary, zapewnił sobie zbawienie i ufność pokładał w Twym Miłosierdziu, żebym zadośćuczynił Twej Sprawiedliwości za tyle tak ciężkich grzechów swoich, a zarazem, bym przyniósł ulgę duszom w Czyśćcu cierpiącym i wybłagał Łaskę prawdziwego nawrócenia dla wszystkich grzeszników.
Pragnę każdą swą czynność wypełnić w połączeniu z owymi najczystszymi intencjami, jakie mieli za Życia Jezus i Marya i Wszyscy Święci, przebywający w Niebie, i sprawiedliwi, żyjący na ziemi. O! gdybym mógł tę swoją intencję własną krwią przypieczętować i wznawiać co chwila tyle razy, ile chwil wieczność obejmować by mogła! Przyjmij, mój Boże ukochany, tę dobrą chęć moją i użycz mi łaskawie Twego Świętego Błogosławieństwa wraz ze skuteczną Łaską, abym już, póki życia, nie popełnił żadnego grzechu śmiertelnego, zwłaszcza w dniu dzisiejszym, w którym gorąco chcę i pragnę dostąpić wszystkich, jakich mogę, odpustów. Pragnę też być obecny wszystkim Przenajświętszym Ofiarom, jakie dziś na całym świecie odprawiać się będą, by ofiarować je za dusze w Czyśćcu cierpiące, aby od mąk uwolnione zostały. Niech się tak stanie. Amen.
Zachęcamy do:
- uczczenia Tajemnicy Odkupienia w miesiącu marcu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo kwietniowe do Tajemnicy Odkupienia.
- uczczenia Zmartwychwstania Pańskiego: Nabożeństwo na okres wielkanocny.
© salveregina.pl 2023