IHS

 

 

Źródło: NAJSŁODSZE IMIĘ JEZUS w trzydziestu jeden uwagach, przykładach, modlitwach i aktach strzelistych, a każdy dzień miesiąca wiernym ku czci i rozmyślaniu przedstawione, z wykazem odpustów przez Stolicę Apostolską temu nabożeństwu nadanych. Napisał KSIĄDZ STANISŁAW ULANECKI Misjonarz S. T. i O. P. D., wyd. III, 1917 r.

 

 

 

 

WYKAZ ODPUSTÓW

nadanych przez Stolicę Apostolską wszystkim odprawiającym nabożeństwo do Najświętszego Imienia Jezus, wyjęty ze Zbioru modlitw udarowanych odpustami, zatwierdzonego przez Świętą Kongregację Odpustów.

1. Sykstus V. Bullą Reddituri z dnia 11 lipca 1857 r. nadał, a Benedykt XIII. dnia 12 stycznia 1728 r. zatwierdził odpust stu dni, dla każdego i za każdą razem, kto witając się, mówi: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, lub odpowiada: Na wieki…
2. Odpust 25 dni za każdym razem, kto pobożnie wymówi Imię Jezus lub Marya.
3. Odpust zupełny w godzinę śmierci, kto, mając zwyczaj często w ciągu życia wzywać Najświętsze Imiona Jezus i Marya, wymawia je ustami, lub przynajmniej skruszonym sercem także przy skonaniu.

Poznaj pozostałe odpusty:

4. Też same odpusty zyskują za każdym razem, kaznodzieje i wierni, którzy zachęcają innych do witania się, lub do częstego wzywania Najświętszych Imion Jezus lub Marya.
5. Odpust 100 dni za każdym razem, kto wymówi strzeliste westchnienie błogosław. Leonarda z Portu St. Maurizio: „O mój Jezu miłosierdzia” nadał Leon XII. 1824 r. a Pius IX. dnia 23 września 1846 r. wiecznymi potwierdził czasy.
6. Pięć Psalmów Dawida, mianowicie: 99, 19, 11, 12 i 128, zaczynające się od wyrazów: Jubilate Exaudiat…. Salvum… Usquequo…, Saepe…, z pierwszych swych zgłosek tworzą wyraz łaciński JESUS; Stąd nazywają się psalmami Imienia Jezus. Te psalmy w połączeniu z hymnem Św. Bernarda: Jezusa słodkie wspomnienie, z wierszem i modlitwą, Pius VII. Papież reskryptami z dnia 13 czerwca 1815 r i 13 listopada 1821 r. udarowa! następującymi odpustami:
a) Lat siedem i tyleż kwadragen (280 dni) za każde odmówienie rzeczonych psalmów.
b) Odpust zupełny co miesiąc, w dniu dowolnie obrać się mogącym, kto przez cały miesiąc te psalmy odmawia.
c) Odpust zupełny w dniach, w których Kościół uroczyście w święto Imienia Jezus obchodzi, mianowicie: 1) w Nowy Rok czyli w uroczystość Obrzezania i nadania Imienia Jezus; 2) w uroczystość Imienia Jezus w dniu 2 stycznia; 3) w uroczystość Zbawiciela (Redemptoris) w dniu 23 października, lub trzecią niedzielę lipca obchodzoną.
Aby uzyskać odpusty pod b) i c) wymienione należy spowiadać się, komunikować i odmówić zwykłe za Kościół modlitwy.
Psalmy Imienia Jezus, wraz z hymnem Św. Bernarda i modlitwą, przy końcu zamieszczamy. W polskim języku staraliśmy się także, aby zgłoski psalmów, Imię Jezus składały.
7. Za odmówienie następnych aktów strzelistych: Jezus, Marya, Józef, Wam oddaję serce i duszę moją;
Jezus, Marya, Józef, ratujcie mnie przy skonaniu;
Jezus, Marya, Józef, Was wzywając, niech w pokoju oddam ducha mego;
za każdym razem trzysta dni odpustu, za pojedyncze zaś odmówienie jednego z tych trzech aktów, po sto dni odpustu nadał Pius VII. dnia 28 kwietnia 1807 r.
8. Za każde odmówienie aktu strzelistego: Najsłodszy Jezu, bądź mi Zbawcą a nie Sędzią,
pięćdziesiąt dni odpustu nadał Pius IX. dekretem z dnia 11 sierpnia 1851 r.

 

 

24 STYCZNIA — DZIEŃ 24.

 

 

WEZWANIE DUCHA ŚWIĘTEGO.

V. Racz przyjść Duchu Święty i napełnić serca wiernych Twoich.

R. A ogień Miłości Twojej racz w nich zapalić.

V. Ześlij Ducha Twego, a będą stworzone.

R. A cała ziemia będzie odnowiona.

V. Módlmy się: Boże! Światłem Ducha Świętego serca wiernych nauczający, daj nam w tymże Duchu poznawać co jest dobrem, i zawsze obfitować w pociechy Jego. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Który z Tobą i z Duchem Świętym żyje i króluje, Bóg w Trójcy Świętej Jedyny na wieki wieków.

R. Amen.

 

 

ROZWAŻANIE.

Imię Jezus obroną w pokusach.

 

 

 

 

„Wieża najmocniejsza Imię Pańskie, do Niego bieży sprawiedliwy” — (Ks. Przyp. XVIII, 10).

 

1. Pan Jezus był kuszony od czarta, abyśmy mocą tego Imienia mogli odpędzać czarty. Szatan, kusząc Pana Jezusa zaniósł go na wysoką górę i na szczyt kościelny, skąd łatwy upadek, abyśmy wiedzieli, że w czasie pokusy grozi nam wielkie niebezpieczeństwo, że jesteśmy nad przepaścią. Dla duszy miłującej Pana Boga, nie masz boleśniejszej męki, mówi Św. Alfons, nad pokusę: wszelkie bowiem inne przeciwności dopomagają jej do zjednoczenia się z Panem Bogiem, zaś pokusa grozi utratą Pana Jezusa, dlatego też błagajmy Pana, abyśmy nie wpadli w pokuszenie (zob. Mat. XXVI, 41). Mimo wszystko jednak powiada Pan Jezus: Przygotuj duszę twą na pokusę (Ekkl. II, 1). Pan Bóg bowiem dopuszcza pokusy, aby dusza, odrywając się od ziemi, tęskniła za przyszłym żywotem, abyśmy, jak Tobiasz ślepotą dotknięty, więcej mieli zasług, i żebyśmy się nie unieśli w pychę, i nie myśleli, żeśmy już doskonali. Woda stojąca prędko się psuje, dusza nie doświadczona pokusami ostyga w żarliwości. Nie lękajmy się przeto pokus, Pan Bóg zsyłając je, nie gniewa się, ale nas doświadcza. Złe myśli nie uczynią nas grzesznymi, dopóki na nie nie zezwolimy. Najsilniejsze podszepty szatana, wyobrażenia najobrzydliwsze, gdy je zwyciężamy i depczemy po nich czynią duszę czystszą i milszą Panu Bogu, za każdym zwyciężeniem pokusy nowy wawrzyn i nowy brylant wplatają nam Aniołowie do korony Chwały.

2. Imię Jezus, to tarcza silna i obronna, co odpiera wszelkie pociski pokus. Wieża najmocniejsza Imię Pana Jezusa, do Niego bieży sprawiedliwy i pewny jest ocalenia, pewny, że to Imię zachowa go w pokusie i wybawi od złego (Ekkles). Sam Pan Jezus powiada nam: Jesteście-li w pokusie, pójdźcie do Mnie, Ja wam pomogę; nacierają na was wrogi, wzywajcie Mego Imienia, Jam Zbawcą, wybawię was z ich mocy. Bądź pewną duszo moja, że od dobrej, w Imię Pana i przez Niego, zaniesionej modlitwy, od pobożnego wzywania Imienia Jezus wszystko zawisło, zmiana życia, zwycięstwo w pokusach, i męstwo ducha.

3. Imię Jezus jest miastem ucieczki, nie na jeden raz tylko, ale tyle razy i tak długo, dopóki i ile razy pokusy na nas nacierać będą. Nie sądźmy, aby za pierwszym wezwaniem Imienia Jezus i po pierwszym zwycięstwie, walka już była skończona, długo, do śmierci walczyć nam trzeba. Patrzmy jak Św. Paweł Apostoł był kuszony. Dany mi jest, powiada on, bodziec ciała, duch szatański, który mnie obliczkuje, dlatego, aby wielkość objawienia nie wynosiła mnie. Po trzykroć prosiłem Pana, aby ode mnie ów szatan odstąpił, i rzekł mi Pan: Dosyć ci jest na Łasce Mojej (II Koryn. XII); a tą Łaską, dodaje Apostoł, jest: Moc Chrystusowa we mnie, i nią, wtedy nawet, gdy nie mogę, potężny jestem (tamże). Za każdą razem, gdy dziecię widzi, mówi Św. Franciszek Salezy, zbliżającego się wilka, krzyczy i biegnie do ojca lub do matki; podobnież i my czyńmy; ilekroć zagraża nam niebezpieczeństwo, lub nagabuje pokusa biegnijmy do Pana Jezusa i do Maryi wołając: Jezus, Marya ratujcie nas! Rzućmy się w objęcia Miłosierdzia Bożego, powiedzmy: Panie, zasłużyłem przez dawne winy na te pokusy, ale daruj mi Jezu i wspieraj mnie, widzisz, żem słaby i upaść mogę. Jezus! Marya! bądźcie mocą moją; wolę umrzeć raczej, niż Ciebie, Boże, obrazić. Niech nikogo nie dziwi, że zalecamy tak często wzywać Imię Jezus i pamiętać o Jego Mocy i skuteczności, owszem lękamy się, czy o tym Imieniu za mało nie mówimy. Jeżeli bowiem nieustannie krąży około nas czart jako lew ryczący i czyha, aby nas pożarł (1 Piotr V), słusznie przeto, abyśmy jak mówi Apostoł Paweł Święty, byli zawsze gotowi i obleczeni w zbroję światłości, w Imię Pana Jezusa (Rzym. XIII).

 

 

PRZYKŁAD.

 

 

Św. Joanna de Chantal, przez lat czterdzieści jeden wystawioną była na różnego rodzaju natarczywe pokusy. Nieprzyjaciel zbawienia nacierał na nią z taką wściekłością pokusy tak były gwałtowne, iż w ostatnich zwłaszcza ośmiu latach, w dzień i w nocy wolną od nich nie była. Pokusy zwrócone te były przeciw wszystkim cnotom, wyjąwszy przeciw cnocie czystości. Wtenczas nawet, kiedy się modliła przed ukrzyżowanym Panem Jezusem, zdawało jej się, że jej modlitwy nie miłe są Panu i że jest odrzuconą od Pana Boga. Chciała czasami odwrócić swój wzrok od Krzyża, ale nie znajdując nigdzie indziej ulgi ściśnionemu sercu zwracała swe oczy znowu ku Panu Jezusowi i powtarzała: Żyje Jezus! Jak ogień oczyszcza złoto, tak pokusy piękniejszą czyniły duszę Joanny. W chwili skonu, widział Św. Wincenty a Paulo jej duszę niby kulę ognistą wstępującą w Niebo, której zabiegła w podobnejże postaci dusza Św. Franciszka Salezego, i obydwie razem zanurzyły się w Panu Bogu swoim.

 

 

Modlitwa.

Panie Jezu Chryste, modlimy się i powtarzamy za Tobą jak nas Sam nauczyłeś: nie wódź nas na pokuszenie; ale gdy spodoba się Tobie zesłać na nas pokusy, bądź nam wtedy wieżą najmocniejszą, abyśmy w Imieniu Twoim od wszelkiego złego wybawieni byli. Amen.

 

 

Westchnienie strzeliste.

Jezusie Nazareński, Królu żydowski! ten tryumfujący Tytuł niech mnie strzeże od wszelkiego złego.

 

 

Litania o Najsłodszym Imieniu Jezus

Litania do Najświętszego Imienia Jezus została skomponowana prawdopodobnie w XV wieku przez św. Jana Kapistrana (1386-1456) i św. Bernardyna ze Sieny (1380-1444), którzy szeroko głosili nabożeństwo do Imienia Jezus. Litania została zatwierdzona do użytku prywatnego przez papieża Sykstusa V w 1585 r. Obecna forma została zatwierdzona przez papieża Piusa IX do użytku lokalnego w 1862 r., a następnie w 1866 r. papież Leon XIII zatwierdził ją do użytku publicznego w Kościele Powszechnym. Do tej modlitwy dołącza się odpust częściowy.

Kyrie eleison. Chryste eleison. Kyrie eleison.

Jezu, usłysz nas. Jezu, wysłuchaj nas.

Ojcze z Nieba Boże, zmiłuj się nad nami!

Synu Odkupicielu świata Boże,

Duchu Święty Boże,

Święta Trójco Jedyny Boże,

Jezu, Synu Boga Żywego,

Jezu, Jasności Ojcowska,

Jezu, czystości światła wiecznego,

Jezu, Królu Chwały,

Jezu, Słońce Sprawiedliwości,

Jezu, Synu Maryi Panny,

Jezu najmocniejszy,

Jezu najdoskonalszy,

Jezu najchwalebniejszy,

Jezu przedziwny,

Jezu najwdzięczniejszy,

Jezu najmilszy,

Jezu, Boże mocny,

Jezu, Ojcze przyszłego wieku,

Jezu, wielkiej rady Aniele,

Jezu jaśniejszy nad słońce,

Jezu piękniejszy nad księżyc,

Jezu ozdobniejszy nad gwiazdy,

Jezu najsłodszy,

Jezu najmiłosierniejszy,

Jezu pociecho nasza,

Jezu najpiękniejszy,

Jezu najpokorniejszy,

Jezu najuboższy,

Jezu najcichszy,

Jezu najpotężniejszy,

Jezu najcierpliwszy,

Jezu najposłuszniejszy,

Jezu najczystszy,

Jezu cichy i pokornego serca,

Jezu, Miłośniku czystości,

Jezu, Miłości nasza,

Jezu, Boże pokoju,

Jezu, Dawco żywota,

Jezu, cnót przykładzie,

Jezu, ozdobo obyczajów,

Jezu, pragnący zbawienia dusz,

Jezu, Boże nasz,

Jezu, Ucieczko nasza,

Jezu, Ojcze ubogich,

Jezu, Pociecho utrapionych,

Jezu, Skarbie wiernych,

Jezu, Perło droga,

Jezu, Skarbie doskonałości,

Jezu, Dobry Pasterzu,

Jezu, Gwiazdo morska,

Jezu, Światłości prawdziwa,

Jezu, Mądrości wieczna,

Jezu, Dobroci nieskończona,

Jezu, Drogo i Żywocie nasz,

Jezu, Wesele Aniołów,

Jezu, Królu Patriarchów,

Jezu, Dawco Ducha Świętego Prorokom,

Jezu, Mistrzu Apostołów,

Jezu, Nauczycielu Ewangelistów,

Jezu, Męstwo Męczenników,

Jezu, Światłości Wyznawców,

Jezu, Czystości Panieńska,

Jezu, Korono Wszystkich Świętych,

Bądź nam miłościw, przepuść nam Jezu!

Bądź nam miłościw, wysłuchaj nas, Jezu!

Od wszelkiego złego, wybaw nas, Jezu!

Od grzechu każdego,

Od Gniewu Twego,

Od nagłej i niespodziewanej śmierci,

Od powietrza, głodu, ognia i wojny,

Od sideł szatańskich,

Od ducha nieczystości,

Od gniewu, nienawiści i wszelkiej złej woli,

Od błyskawic i zawichrzenia,

Od śmierci wiecznej,

Od przestąpienia Przykazań Twoich,

Od zaniedbania Świętych Natchnień Twoich,

Od napaści złego,

Przez Tajemnicę Świętego Wcielenia Twego,

Przez Przyjście Twoje,

Przez Narodzenie Twoje,

Przez Dziecięctwo Twoje,

Przez Chrzest i Święty Post Twój,

Przez Przenajświętsze Życie Twoje,

Przez Prace Twoje,

Przez Biczowanie Twoje,

Przez Konanie i Mękę Twoją,

Przez Krzyż i Opuszczenie Twoje,

Przez Mdłości Twoje,

Przez Śmierć i Pogrzeb Twój,

Przez Święte Zmartwychwstanie Twoje,

Przez przedziwne Wniebowstąpienie Twoje,

Przez Najświętszego Sakramentu ustanowienie Twoje,

Przez Radości Twoje,

Przez Chwałę Twoją,

Przez Najsłodszą Mękę Twoją,

Przez przyczynę za nami Wszystkich Świętych Twoich,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Jezu!

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Jezu!

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!

Jezu, usłysz nas. Jezu, wysłuchaj nas.

Kyrie eleison! Chryste eleison! Kyrie eleison!

Ojcze nasz… Zdrowaś Marya… Chwała Ojcu…

Antyfona.

Wszelki który by wzywał Imienia Pańskiego zbawiony będzie. Niech będzie Imię Pańskie błogosławione, teraz i na wieki wieków. Amen.

 

Lub:

 

Wieża najmocniejsza, Imię Pańskie; do niej się ucieka sprawiedliwy i wywyższony będzie. (Przyp. 18, 10)

Wszelki, który by wzywał Imienia Pańskiego, zbawion będzie. (Rz 10, 13)

 

V. Wyznawać ci będziemy, Boże!

R. I wzywać Imienia Twego.

V. Niech będzie Imię Pańskie błogosławione.

R. Teraz i zawsze, i na wieki wieków.

V. Na Imię Jezus niech wszelkie kolano upada

R. Niebieskie, ziemskie i piekielne.

V. Nie nam, Panie, nie nam.

R. Ale Imieniu Twemu daj chwałę.

V. Powstań, Panie, wspomóż nas.

R. A dla Imienia Twego wybaw nas.

V. Panie! wysłuchaj modlitwy nasze.

R. A wołanie nasze niech do Ciebie przyjdzie.

V. Módlmy się: Panie Jezu Chryste, Któryś rzekł: „Proście, a otrzymacie, szukajcie, a znajdziecie, kołaczcie, a będzie wam otworzone”; błagamy Cię, racz nam dać proszącym uczucie Twojej Boskiej Miłości, abyśmy Cię całym sercem, ustami i uczynkiem kochali i w chwaleniu Ciebie nigdy nie ustawali.

Świętego Imienia Twego bojaźnią oraz i miłością ustawiczną racz nas obdarzyć, Panie, ponieważ tych nigdy z Opieki Swej nie wypuszczasz, których w gruntownej Miłości Twojej utwierdzasz. Przez Tegoż Jezusa Chrystusa, Pana naszego, Który z Tobą żyje i króluje w Jedności Ducha Świętego, Bóg na wieki wieków.

R. Amen.

 

Lub inna modlitwa:

 

V. Módlmy się: Boże, Któryś chwalebne Imię Jezusa Chrystusa, Syna Twego, Pana i Zbawiciela naszego, dla wiernych uczynił słodkim i przyjemnym, a dla złych duchów strasznym i okropnym, daj miłościwie, aby wszyscy, którzy to Imię czczą i wielbią w tym życiu mieli pociechę, a w tamtym wieczną radość i nieskończoną szczęśliwość w Niebie otrzymać mogli. Przez Tegoż Jezusa Chrystusa, Pana naszego, Który z Tobą żyje i króluje w Jedności Ducha Świętego, Bóg na wieki wieków.

R. Amen.

Odpust: 300 dni raz na dzień nadał papież Pius IX dnia 5 lutego.

 

Lub inna modlitwa:

 

V. Módlmy się: Wszechmogący i Wieczny Boże, Któryś chwalebnym i przedziwnym Imieniem Jezus, Najmilszego Syna Twego, Odkupiciela naszego mianować raczył, dajże nam miłościwie, abyśmy Imię Tegoż Błogosławionego Zbawiciela naszego chwalebnie na ziemi wielbiąc, w niebie mogli z Nim szczęśliwego towarzystwa wiekuiście zażywać. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.

R. Amen.

Ty zaś, Najdroższy Panie Jezu! we wszystkiej Istności Ojcu i Duchowi Świętemu równy, bądź mi miłościw, Który(a) teraz przed Imieniem Twoim upadam, proszę Cię, abyś mnie największego(ą) grzesznika(cę) dla tegoż Imienia Twego, z dobroczynnej Łaski Twojej od zatracenia wiecznego obronił i do Siebie po skończonym życiu łaskawie przyjąć raczył. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

R.  Amen.

O Najmiłosierniejszy Panie Jezu Chryste! Któremu Bóg Ojciec Niebieski wszystek Sąd oddał w Ręce, upadamy pokornie przed Majestatem Twoim, abyś nas, gdy przyjdziesz na Sąd, nie sądził według grzechów naszych, ale według Nieskończonego Miłosierdzia Twego. O Jezu! nie dopuszczaj, abyśmy potępieni być mieli; ale dla Najsłodszego Imienia Twego, które tu wielbimy, otrzymali zbawienie.

R.  Amen.

 

Polecenie się Panu Jezusowi

O Panie Jezu Chryste! Tyś przy nas zawsze Obecny jest, zmiłuj się nad nami! O Najsłodszy i Najmiłosierniejszy Odkupicielu nasz! o Nadziejo nasza! Zbawienie nasze jedyne! o Najdobrotliwszy Jezu! Kochanku nasz najmilszy! o Miłości nasza! słodkości serca naszego, i żywocie duszy naszej; o Najjaśniejsza światłości nasza,  największe wesele nasze, pokoju nasz najwdzięczniejszy, o bogactwo nasze największe, o Dobroci nasza, Doskonałości nasza, o Raju wszelkiej rozkoszy, Panie Boże nasz! przybądź nam na pomoc, prosimy o odpuszczenie wszystkich grzechów naszych, prosimy o ducha dobrego, prosimy o Łaski wszelkie; napraw, uzdrów, uświęć nas, wspomóż i broń od złego.

O Jezu! spraw Łaską Swoją, aby ludzie oddani zabawom światowym, pamiętali na Sąd Ostateczny i powstrzymywali się od grzechów, aby pamiętali, że rozkosze prędko przeminą, a wieczność bez końca trwać będzie. O Jezu daj nam wszystkim, abyśmy Cię ze wszystkiego serca, ze wszystkiej duszy i ze wszystkich sił miłowali. Niech Ci będzie cześć i Chwała, nasz drogi Odkupicielu! teraz i na wieki wieków. Amen.

 

 

Modlitwa wielce nabożna wyjęta z Fascykułu Zakonnego

Źródło: Wianek różany 1853

Proszę Cię, Najsłodszy Panie Jezu Chryste! przez Pięć Ran Twoich i przez okrutną, Mękę Twoją, którąś na krzyżu poniósł za mnie grzeszną: urządzaj dziś serce i ciało moje, wszelkie dzieła, myśli, mowy i uczynki w drodze pokoju, zdrowia, powodzenia według Upodobania Twego, ze wszelkim dziękczynieniem i obfitością dobrych uczynków. Racz mi to dać nędznemu(ej) grzesznikowi(cy), abym nie schodził(a) z tego świata bez prawdziwej pokuty, szczerej Spowiedzi i zupełnego zadośćuczynienia; lecz owszem w czystości serca i ciału w sprawiedliwości mojej uczynków dobrych z najżywszą Wiarą Katolicką, z przyjęciem Sakramentów Świętych. O Najsłodszy Jezu! Który Sam tylko zbawisz: daj mi przez Przyczynę Najczystszej Maryi, najmilszej Matki Twojej, wszystko to usty, sercem i uczynkiem wykonywać; co się Tobie podoba, a zbawieniu memu pomaga. Daj mi pomoc we wszystkim ucisku, poradę we wszelkich potrzebach umiarkowanie w powodzeniu, a cierpliwość w przeciwnościach, abym Cię, Boga mojego, życie wieczne wychwalała na wieki. Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym przez nieskończoną wieczność. Amen.

Za odmówienie Litanii do Najświętszego Imienia Jezus wierny zyskuje:

Odpust 7 lat.

Odpust zupełny raz w miesiącu na zwykłych warunkach, za codzienne i pobożne odmawianie tej litanii.

(Św. Kongr. Odp. dn. 16 stycznia 1886r.; Św. Pen. Odp. dn. 2 stycznia 1933r.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2024