Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Zejdźcie się, a wejdziemy do miasta obronnego, a milczmy tam. — Jer. 8, 14.
PRZYGOTOWANIE. — W starożytnych miastach ucieczki nie wszyscy winowajcy znajdowali ocalenie, ani też za wszelkie występki. Jednakże pod płaszczem Maryi znajduje schronienie i zbawienie każdy winowajca, jakąkolwiek popełniłby winę. Tak Pan Bóg postanowił, mianując Najświętszą Pannę Maryę Ucieczką grzeszników. Nie traćmy więc ufności, lecz w jakimkolwiek stanie jest nasze sumienie, wzywajmy Matki Bożej na pomoc, a zobaczymy, iż Ona zawsze jest gotowa nas wspierać we wszystkich naszych potrzebach. Wzywajmy Jej szczególniej pod tak drogim dla Niej imieniem Matki Nieustającej Pomocy.
I. — Jednym z tytułów, jakim Kościół Święty każe nam wzywać Matkę Bożą i który szczególniej dodaje odwagi biednym grzesznikom, jest wezwanie „Ucieczko grzeszników”. Dawnymi czasy były w Judei miasta ucieczki, w których winowajcy, jeśli się do nich schronili, byli wolni od kar zasłużonych. Obecnie nie ma tych miast ucieczki, jak wówczas, lecz jest jedno tylko, a jest nim Marya, o Której powiedziano: „Sławne rzeczy powiedziano o Tobie, Miasto Boże”. Ta jednak zachodzi różnica, iż w owych starodawnych miastach ucieczki nie wszyscy winowajcy znajdowali schronienie, ani też za wszelkie występki, pod płaszczem zaś Maryi wszyscy grzesznicy znajdują ratunek, bez względu na to, jakiej dopuścili się winy. Wystarczy, że się ktoś do Niej ucieka, by został ocalony. Toteż Św. Jan Chryzostom takie słowa wkłada w Usta Najświętszej Dziewicy: „Jestem Miastem Ucieczki dla wszystkich, którzy się do Mnie uciekają”. Św. Albert Wielki stosuje do Niej słowa Jeremiasza: „Zejdźcie się, a wejdziemy do miasta obronnego”.
Skoro kto wejdzie do tego mistycznego miasta, zaraz odzyskuje Łaskę Bożą, a nawet nie potrzeba, aby przypominał, iż chce być zbawiony. „A milczmy tam”. Tak, ponieważ Marya, ta Łaskawa Królowa, widząc, iż nie mamy odwagi prosić Pana Boga, Sama to czyni i tak skutecznie, że, jak Pan Jezus objawił Św. Brygidzie, otrzymałaby przebaczenie dla samego lucyfera, gdyby, co zresztą jest niemożliwe, ów duch pyszny upokorzył się przed Maryą i prosił Ją o wstawiennictwo.
Toteż powiada Św. Bernard, iż Marya nie brzydzi się żadnym grzesznikiem, choćby był jak najbardziej splamiony grzechami i wstrętny, byleby tylko do Niej się uciekał i prosił Ją o pomoc. Potrafi bowiem Ona, będąc Ucieczką grzeszników, wyciągnąć Rękę i wydobyć go z głębin rozpaczy. — Wielbijmy więc zawsze Pana Boga i dziękujmy Mu za to, że dał nam Matkę tak łaskawą i słodką.
Maryo, nieszczęśliwy, kto Cię nie kocha! Nieszczęśliwy, kto się do Ciebie nie ucieka, w Tobie ufności nie pokłada!
II. — Jakikolwiek jest stan twej duszy, posłuchaj Św. Bazylego, który dodaje ci otuchy. „Nie trać odwagi, mówi, lecz we wszystkich swych potrzebach uciekaj się do Maryi. Wzywaj Jej Pomocy, a zobaczysz, że Ona zawsze gotowa ci pomagać, taką jest bowiem Wola Boża, aby Najświętsza Panna pomagała nam we wszystkich naszych potrzebach”.
Wzywajmy Jej szczególniej pod tym tak drogim dla Niej Imieniem Matki Nieustającej Pomocy. — Ta Matka Miłosierdzia tak pragnie ratować najnieszczęśliwszych grzeszników, iż sama szuka do tego sposobności. Gubi się, kto nie ucieka się do Maryi.
Czyż zgubił się kiedykolwiek, kto uciekał się do Matki Bożej i w Niej złożył swą nadzieję?
Modlitwa.
O Matko Nieustającej Pomocy! Oto u Nóg Twoich nędzny grzesznik, który do Ciebie się ucieka i całą nadzieję w Tobie pokłada. O Matko Miłosierdzia, zlituj się nade mną! Słyszę, iż wszyscy Cię zowią Ucieczką i Nadzieją grzeszników. Bądźże i dla mnie Ucieczką i Nadzieją. Wspomóż mnie dla Miłości Jezusa Chrystusa; podaj Rękę nędznemu grzesznikowi, który się Tobie poleca i oddaje na zawsze na Twoją Służbę. Błogosławię Boga i dzięki Mu składam, iż w Swoim Miłosierdziu natchnął mnie wielką ufnością ku Tobie; tę ufność poczytuję sobie za rękojmię swego wiecznego zbawienia. Wyznaję, że jeżeli tak często w przeszłości grzeszyłem, to dlatego, że nie uciekałem się do Ciebie. Wiem, że za Twoją Pomocą zwyciężę, wiem, że mnie wspomożesz, jeśli się Tobie polecę. Obawiam się tylko, bym w okazjach do grzechu nie zaniechał Cię wzywać i przez to się nie zgubił. Proszę Cię więc, i jak tylko mogę, błagam, abym we wszystkich zasadzkach piekła zawsze do Ciebie się uciekał i wołał: Maryo, ratuj mnie, Matko Nieustającej Pomocy, nie dozwól, abym utracił Boga swego! Amen.
Zachęcamy do:
- uczczenia Niepokalanego Serca Maryi w miesiącu Sierpniu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo sierpniowe poświęcone ku czci Niepokalanego Serca Maryi – dzień 5
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej: Nabożeństwo ku czci NMP Śnieżnej.
© salveregina.pl 2023