Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Miłość cierpliwa jest… wszystko znosi… wszystko przetrwa. — 1 Kor. 13, 4-7.
PRZYGOTOWANIE. — Święci dla podobania się Panu Bogu wyrzekli się swych dóbr, najwyższych godności ziemskich i przyjmowali jako skarby choroby, prześladowania, wyzbycie się wszystkiego i śmierć w największych cierpieniach i opuszczeniu. A my, co czynimy dla osiągnięcia tak wzniosłego celu? Co za hańba! Nie chcemy nawet znieść cierpliwie jakiej małej niewygody, drobnej przeciwności, jakiejś zniewagi, złośliwego słowa. Jakże więc różnimy się od Świętych!
I. — Cechą wybitną Wszystkich Świętych — gorące pragnienie znoszenia wszelkich przeciwności, wzgard, boleści dla podobania się Panu Bogu; chcieli przez to zrobić przyjemność Sercu Bożemu, które tak bardzo na miłość zasługuje. — Cała doskonałość i miłość duszy ku Panu Bogu na tym polega, aby się zawsze starała podobać Panu Bogu i czyniła to, co Mu jest milsze. Szczęśliwy, kto może powiedzieć z Panem Jezusem: Ja, co Mu się podoba, zawsze czynię.
Co może być większą chwałą dla duszy i większą dla niej pociechą nad to, gdy coś czyni lub przyjmuje jakieś cierpienie, jakąś chorobę w intencji podobania się Panu Bogu? Słuszna, abyśmy się starali podobać się Panu Bogu, skoro On nas tak ukochał i dał nam wszystko, cokolwiek posiadamy; nie dość Mu jednak było, iż tylu Darów nam udzielił, oddał się nam jeszcze najpierw na krzyżu, umierając z Miłości ku nam, a następnie w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza, w Którym oddaje się nam cały w Komunii Świętej.
Święci wiedzieli, co mają czynić, by Panu Bogu się przypodobać. Iluż młodzieńców znakomitego rodu porzuciło świat, aby się oddać całkowicie Panu Bogu! Ileż dziewic, nawet z krwi królewskiej, wyrzekło się możności zawarcia najznakomitszych związków małżeńskich i zamknęło się w klasztorach! Iluż pustelników na pustyni, w pieczarach, szukało dla siebie schronienia, aby myśleć tylko o Panu Bogu! Jakże wielu Męczenników dla przypodobania się Panu Bogu znosiło biczowanie, płyty rozpalone i w ogóle najwyszukańsze katusze, wymyślone przez tyranów! Jednym słowem, Święci dla podobania się Panu Bogu wyrzekli się swych dóbr, najwyższych godności ziemskich i przyjmowali jako skarby choroby, prześladowania, wyzucie się ze wszystkiego i śmierć pełną boleści w opuszczeniu. A my dla celu tak wzniosłego mielibyśmy nie chcieć znosić cierpliwie jakiej małej niewygody, drobnej przeciwności, jakiejś wzgardy, jakiegoś złośliwego słowa?
II. — To, co się podoba Panu Bogu, jeśli prawdziwie Go kochamy, winno w nas przeważyć możność posiadania wszelkich bogactw, wszystkich możliwych zaszczytów, wszelkich ziemskich przyjemności, a nawet nieba.
Pan Bóg dlatego do życia nas powołał, byśmy się starali Mu podobać i Chwałę Mu oddawali. Toteż Upodobanie Boże winno być celem wszystkich naszych pragnień, wszelkich naszych myśli i czynności. Zasługuje bowiem na najdoskonalsze zadowolenie to Serce, które nas tak kocha i tak się troszczy o nasze dobro.
Modlitwa.
Lecz jakże, Panie, być może, iż ja niewdzięczny zamiast Ci się podobać tyle razy Cię znieważałem? Lecz obrzydzenie, jakie dzięki Tobie odczuwam z powodu zniewag Ci wyrządzonych, napełnia mnie ufnością, że mi przebaczysz. Przebacz mi więc i nie pozwól, bym miał być jeszcze dalej niewdzięcznym względem Ciebie. Ach, mój Jezu, obym Cię był nigdy nie obrażał! Gdybym się ponownie narodził, zawsze chciałbym Cię miłować. Lecz, co się stało, już się nie odstanie. Mogę Ci tylko oddać życie, jakie mi jeszcze pozostaje. Całe je Tobie oddaję, cały poświęcam się Twej Miłości. Ustąpcie z mego serca ziemskie przywiązania, zróbcie miejsce memu Bogu, Który chce je całe posiadać. — Tak, weź mnie całego na własność mój Odkupicielu, moja miłości, mój Boże. Od dzisiaj chcę tylko o tym myśleć, by Tobie się podobać; wspomóż mnie Twą Łaską; swą ufność pokładam w Twych Zasługach. Pomnażaj zawsze we mnie Miłość Twoją i pragnienie podobania się Tobie. Spraw, bym wszystko przezwyciężył, byleby zrobić Ci przyjemność. Królowo Nieba i Matko moja, Maryo, pociągnij mnie całego do Jezusa. Amen. (II, 303)
Zachęcamy do:
- uczczenia Tajemnicy Odkupienia w miesiącu marcu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo kwietniowe do Tajemnicy Odkupienia.
- uczczenia Zmartwychwstania Pańskiego: Nabożeństwo na okres wielkanocny.
© salveregina.pl 2023