Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Ta jest Wola Boża: uświęcenie wasze. — I Tes. 4, 3.
PRZYGOTOWANIE. — Bądźmy przekonani, iż jeden akt zupełnego i doskonałego zgodzenia się z Wolą Bożą wystarcza, by duszę świętą uczynić; kto bowiem oddaje Panu Bogu wolę własną, oddaje Mu, co ma najlepszego, i z całą prawdą może powiedzieć: Panie, nie mam nic, co bym Ci jeszcze mógł oddać. Niechaj więc wszystkie nasze pragnienia, czynności i modlitwy mają na celu zgadzanie się z Wolą Bożą i spełnianie Jej tak, jak w Niebie się dopełnia.
I. — Ileż wart jeden akt doskonałego zgodzenia się z Wolą Bożą! Wystarcza, by duszę świętą uczynić. Św. Pawłowi, gdy jeszcze był prześladowcą Kościoła, ukazał się Pan Jezus, oświecił go i nawrócił. Cóż wówczas Święty uczynił? Oddał jedynie Panu Bogu wolę swoją, by nią rozporządzał: „Panie, powiedział, co chcesz, abym czynił?” (Dz. Ap. 9, 6). Dzięki tej gotowości Pan Jezus wybrał Św. Pawła na „naczynie wybrane” (Dz. Ap. 9, 15) i Apostoła narodów. — Zasłużył na to, kto bowiem oddaje Panu Bogu swą wolę, ten Mu oddaje wszystko, co posiada. Toteż z całą prawdą może powiedzieć: Panie, oddawszy Ci swą wolę, nie mam nic, co bym Ci jeszcze mógł ofiarować, gdyż wszystko Ci oddałem. Pan Bóg domaga się od nas naszego serca, tj. woli naszej: “Daj mi, synu mój, serce twoje” (Przyp. 23, 26). Jeśli zaś Mu go nie oddamy, wszystkie czyny nasze, choćby się zdawały jak najdoskonalsze, nie są miłe Panu Bogu. — Żydzi skarżyli się przed Panem Bogiem: „Czemuśmy pościli, a nie wejrzałeś, poniżyliśmy dusze nasze, a nie widziałeś?” Pan Bóg na tę skargę oświadczył im przez Proroka Izajasza, że przyczyną tego było, iż ograniczając się do zewnętrznych pokut, nie oddali Panu Bogu swej woli. „Oto w dzień postu waszego znajduje się wola wasza” (Ks. Iz. 58, 3).
Toteż zgadzanie się z Wolą Bożą było jedynym celem, jedynym pragnieniem Wszystkich Świętych. Dawid oświadczył, że zawsze jest gotów spełniać Wolę Bożą: „Gotowe serce moje, Boże, gotowe serce moje” (Ps 57/56/, 8). Św. Maria Magdalena de Pazzi, słysząc słowa: „Wola Boża”, w zachwyt wpadała. Św. Teresa przynajmniej z pięćdziesiąt razy dziennie oddawała się Panu Bogu, prosząc Go, by czynił z nią, co zechce. Bł. Henryk Suzo mawiał: „Wolę być raczej najnędzniejszym robakiem na ziemi z Wolą Bożą, niż Serafinem z wolą własną”.
II. — Wszystkie więc nasze pragnienia, nabożeństwa, rozmyślania, Komunie Święte winny do tego zmierzać, aby nasza wola dostosowała się do Woli Bożej i spełniała Ją, jak to czynią Aniołowie i Święci w Niebie. Wszystkie nasze modlitwy również winny mieć na celu uproszenie nam Łaski, byśmy to spełniali, czego Pan Bóg od nas żąda; winniśmy się też zwracać do Świętych naszych Orędowników, szczególniej zaś do Matki Najświętszej, by nam to uprosili. „Naucz mnie czynić Wolę Twoją”.
Bądźmy przekonani, powiada Św. Teresa, że na spełnianiu Woli Bożej polega nasza najwyższa świętość i kto doskonalej się w Niej ćwiczy, tym większe czyni postępy w życiu wewnętrznym. Toteż, zgadzając się z Wolą Bożą, i my staniemy się również mężami według Serca Bożego, jak to Pan Bóg powiedział o Dawidzie: „Znalazłem Dawida, męża według Serca Mego, który będzie czynić wszystkie Wole Moje”.
Modlitwa.
Mój Boże, całe me nieszczęście w przeszłości na tym polegało, że nie chciałem dostosować się do Twej Świętej Woli. Nienawidzę ich i brzydzę się tymi dniami i chwilami, kiedy, by iść za swoją wolą, sprzeciwiałem się Woli Twojej, o Boże mej duszy. Teraz Ci ją całą oddaję; przyjmij Ją, mój Panie, i tak mocno złącz z Twą Miłością, by już więcej buntować się nie mogła. Kocham Cię, Dobroci Nieskończona, i dlatego, że Cię miłuję, oddaję Ci się całkowicie. Rozporządzaj mną i wszystkim, co posiadam, jak Ci się podoba, gdyż we wszystkim zdaję się na Twą Wolę. Uchroń mnie od tego nieszczęścia, bym miał co czynić wbrew Woli Twojej, a potem czyń ze mną, co zechcesz. — Ojcze Przedwieczny, wysłuchaj mnie dla Zasług Męki Pana Jezusa, a Ty, Najświętsza Panno Maryo, użyczaj mi Pomocy; uproś mi Łaskę, bym spełniał Wolę Bożą, od czego zależy me zbawienie; o nic innego Cię nie proszę. Amen. (II, 171).
Zachęcamy do:
- uczczenia Niepokalanego Serca Maryi w miesiącu Sierpniu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo sierpniowe poświęcone ku czci Niepokalanego Serca Maryi – dzień 28
- uczczenia Świętego Patrona dnia dzisiejszego, Św. Augustyna, Biskupa i Doktora Kościoła: Nabożeństwo ku czci Św. Augustyna, Biskupa i Doktora Kościoła.
© salveregina.pl 2023