Nauka.

Anioł Stróż książka do nabożeństwa zawierająca najważniejsze 1912

Uroczystość ta przypomina nam ustanowienie Przenajświętszego Sakramentu Ołtarza, a przez to niezgłębioną ku nam Miłość Zbawiciela naszego, który dla uświęcenia naszego tak się poniżył i poniża, że pod postacią chleba chce być pokarmem duszy naszej. Oddaj wtedy w ten dzień chętnie Panu i Królowi twemu utajonemu w Najświętszym Sakramencie cześć i hołd z całego serca; bierz o ile możności udział w uroczystej procesji, dziękuj Panu Jezusowi za Jego Miłość, uwielbiaj go jako Króla twego łagodnego i miłosiernego, pokaż, że Go miłujesz nie tylko słowami, lecz całym sercem; dlatego przede wszystkim staraj się, przyjąć w uroczystość samą albo w oktawie Sakramenty Święte Pokuty i Ołtarza. Wielkimi Łaskami obdarzy cię Zbawiciel Twój, który rzekł: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy pracujecie i obciążeni jesteście, Ja was ochłodzę”.

 

 

 

 

Nauka na Boże Ciało

Służba Boża 1883

Pamiątkę ustanowienia Ofiary Mszy Świętej i Najświętszego Sakramentu Kościół Święty obchodzi w Wielki Czwartek. Lecz ponieważ wówczas zajęty jest takoż i szczególniejszym rozpamiętywaniem Męki Zbawiciela, przeto na wyłączne, uroczyste i publiczne rozważanie tej Tajemnicy Miłości przeznaczył dzień inny. Wybrał na ten cel pierwszy Czwartek po Oktawie Zesłania Ducha Świętego, dlatego, że najstosowniej było, zaraz po uroczystości założenia i rozszerzenia Kościoła, obchodzić pamiątkę Najświętszego Sakramentu, którym Kościół Święty się karmi, umacnia i doskonali.

Przed Świętem Bożego Ciała nie ma Wigilii z postem, ponieważ takowe zachowuje się w swoim czasie, to jest, w Wielką Środę.

Na uroczystej procesji śpiewają się początki czterech Ewangelii, na znak jawnego wyznania Wiary naszej w tę Najświętszą Tajemnicę, której Chrystus Pan nauczał, opowiadając Ewangelię po wsiach i miasteczkach, które obchodził. Procesję w tym dniu ustanowiono na znak zwycięstwa i tryumfu odniesionego przez Kościół Święty nad nieprzyjaciółmi tej Tajemnicy, i dla poświęcenia naszych publicznych placów, ulic i domów Obecnością Boskiego Gościa, który wszędzie gdzie przybywa, rozlewa hojne Błogosławieństwa.

Na znak świętej radości, wdzięczności i najgłębszej czci ku Zbawicielowi, obecnemu w tym Sakramencie Miłości, chwalebny Jest zwyczaj przyozdabiania domów i placów, i posypywania ulic kwiatami i ziołami, kiedy przechodzi procesja z Najświętszym Sakramentem. Wiernym znajdującym się pobożnie tak na procesji, jak i na rannym i wieczornym nabożeństwie w czasie Oktawy Bożego Ciała, nadane są liczne odpusty.

 

 

 

 

Nauka na uroczystość Bożego Ciała.

Książka do oświecenia i zbudowania duszy chrzescijańsko katolickiej cz. I 1897

Czemu ten dzień zowie się dniem Bożego Ciała?

Kościół Katolicki obchodzi w ten czwartek pamiątkę ustanowienia Przenajświętszego Sakramentu Ołtarza, czyli uroczystość Ciała Pańskiego. Święto to obchodzono najpierw w Wielki Czwartek, dzień Wieczerzy Pańskiej, w którym to dniu Kościół jawnogrzesznikom udzielał odpuszczenia grzechów i przyjmował ich ponownie na Łono Kościoła.

Kto ustanowił to święto?

Ustanowił je namiestnik Chrystusa i następca Piotra, papież Urban IV, który o znaczeniu tej uroczystości w ogłoszonym dekrecie pisze, co następuje: „Chociaż przy codziennej Ofierze Mszy Świętej ponawiamy pamiątkę ustanowienia tego Świętego Sakramentu, mniemamy jednak, że należy na to wyznaczyć osobny dzień na zawstydzenie innowierców, a ponieważ doszło naszej wiadomości, iż Bóg niektórym pobożnym osobom oświadczył Swą Wolą, że uroczystość ta ma być obchodzoną w całym Kościele, nakazujemy przeto, aby wierni w pierwszy czwartek po oktawie Zielonych Światek zbierali się po kościołach i tam pospołu z kapłanami opiewali chwałę Boga itd.“

Trojaka przeto była przyczyna ustanowienia tego święta: 1. Wzniosłość Tajemnicy Bożej. 2. Potrzeba zawstydzenia odszczepieńców, przeczących prawdzie tego artykułu wiary. 3. Wola, którą Bóg objawił kilku pobożnym osobom.

Żyła w mieście Leodium pobożna zakonnica, imieniem Juliana wraz z przyjaciółkami Ewą i Izabelą. Mniszka ta miewała w czasie modlitwy widzenie, w którym jej się ukazywał księżyc, którego krawędź była cokolwiek przyćmioną. W skutek jej błagań dał jej Bóg do zrozumienia, że Kościołowi brak jednej z największych uroczystości, tj. obchodu ustanowienia Świętego Sakramentu Ołtarza.

W roku 1246 zwierzyła się z tern objawieniem Robertowi, biskupowi Leodyjskiemu, który zbadawszy rzecz i zasięgnąwszy rady kilku uczonych i znamienitych teologów, miedzy którymi był archidiakon Leodyjski, Jakob Pantaleon (późniejszy papież Urban IV), przedsięwziął tę uroczystość zaprowadzić w swej diecezji. Tymczasem śmierć go zaskoczyła. Po zgonie jego spełnił zmarłego wolą kardynał-legat Hugon, który w roku 1247 rzeczywiście odprawić kazał procesja w kościele Św. Marcina w Leodyum. Kilku biskupów poszło za jego przykładem. W ten sposób zaprowadzono tę uroczystość w kilku diecezjach. aż nareszcie w roku 1264 papież Urban IV. rozporządził, aby święto to odtąd obchodzono w obrębie całego Kościoła. Rozporządzenie to zatwierdził papież Klemens V. na soborze w Viennie w roku 1311 i naznaczył na ten obchód czwartek po oktawie Świątecznej, po czym Jan XXII. nakazał w roku 1317, aby przy tej sposobności odprawiano procesje publiczne.

Czemu w tym dniu odprawiamy tak okazale procesje?

Odprawiamy one w tym celu: 1. Abyśmy złożyli jawne świadectwo żywej wiaty, że Pan Jezus jest prawdziwie, rzeczywiście i istotnie obecnym w tym świętym Sakramencie. 2. Aby Go przeprosić za zniewagi, zelżywości i szyderstwa wyrządzone Mu przez ludzi bezbożnych i pozbawionych wiary. 3. Aby Synowi Bożemu okazać powinna cześć i uwielbienie. 4. Podziękować Mu za ustanowienie tego Sakramentu i spływające stąd na nas Łaski i dobrodziejstwa. 5. Nareszcie, aby Go poprosić o błogosławieństwo dla kraju i jego mieszkańców.

Czy stary zakon miał coś podobnego da tego obchodu?

Tak jest. Była nim procesja, w której obnoszono arkę przymierza, mieszczącą w sobie mannę, która była jakoby obrazem i zapowiedzią tego Świętego Sakramentu.

 

 

 

Kancyonał katolicki i razem książka modlitewna 1868

Uwaga. Godną i sprawiedliwą rzeczą jest, że pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu jako też kapłaństwa i Ofiary Nowego Testamentu z najosobliwszą i najwspanialszą odprawia się sławnością. Gdy więc kościół przez tę procesję dzisiejszą wyznaje wiarę swą publicznie w przytomność Jezusa Chrystusa w tym Sakramencie, tryumfuje nad kacerzami, godność tego Sakramentu nieuznającymi i należycie nieszanującymi, i całemu światu dalekiemu prawdziwość i pewność tej wiary ogłosić chce, wychodząc z wszelką ozdobą na ulice i pola; nie omieszkajże też ty miejsca jak najświętszego zgotować Jezusowi w sercu twoim, aby nie zawsze ukrytym musiał przebywać w tobie , lecz abyś Go też publicznie wyznając, cześć, chwałę i uwielbienie należące Jemu oddał. Dziękuj Panu Bogu za wszystkie Dobrodziejstwa, z tego Sakramentu dla wiernych chrześcijan pochodzące, i odwiedzaj przez tę oktawę częściej jak kiedy indziej Jezusa, w tym Sakramencie utajonego.

Nauka. Dawnymi czasy obchodzono to święto w Wielki Czwartek, Jako w dzień Wieczerzy Pańskiej. Że zaś w tym dniu Kościół zajmuje się pamiątką Męki i Śmierci Jezusa: przeto ustanowił osobne święto na pamiątkę Sakramentu Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w którym prawowierni, w uroczysty sposób, swoją wdzięczność za dobroć i łaskę Zbawiciela okazywać mieli. Przy Świętej Komunii powinienby każdy w cichym nabożeństwie wiarę swoją odnowić, i uczucia wdzięczności w sobie wzbudzić; lecz dziś zgromadza nas do wspólnego i uroczystego uszanowania Jezusa; dziś wszyscy radosnymi usty i sercem zawołać mamy: chwała niech będzie Jemu, cześć i dziękczynienie, i miłość Zwycięzcy grzechu, śmierci, piekła. Jemu który nam przyniósł zbawienie i szczęśliwość, który dla nas żyje i zniża się do mieszkania z nami. Cieszyć się wszyscy mamy z Pana naszego, który nam na Pokarm dał Ciało, a za napój Krew Swoją; cieszyć się, iż nas utrzymał w wierze w Jego prawdziwą Obecność. Dzień ten jest przeto dla nas dniem, który szczególniej do uszanowania i chwalenia Jezusa jest poświęconym.

 

 

 

Nabożeństwo całoroczne dla katolików 1911

Nauka. To święto postanowione jest, ku czci Najświętszego Sakramentu ołtarza: abyśmy Jezusowi Chrystusowi jak najuroczystsze oddawali dziękczynienie za ustanowienie Przenajświętszego Sakramentu, i szczególniejszą czcią uszanowali rzeczywistą w tym Sakramencie Jego przytomność. Przy obchodzie dzisiejszego święta w jego oktawę, Kościół św. odprawia procesje, dla ożywienia wiary i pobożności wiernych, dla zjednania najobfitszych Jezusa Chrystusa błogosławieństw, dla nagrodzenia mu obelg, które cierpiał od żydów po ulicach Jerozolimskich i które w Sakramencie ołtarza utajony, od złych katolików odnosi; na koniec, dla obchodzenia tryumfu Kościoła. Mamy wtedy przymnożyć w sobie nabożeństwa ku Najświętszemu Sakramentowi; uczęszczając na Mszę Świętą, Procesje i Błogosławieństwa: dla oddania Jezusowi Chrystusowi pokłonu winnego Prawdziwemu Bogu i przebłagania Go za wszystkie od niezbożnych wyrządzane Mu obelgi.

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023