Zawartość strony
Przewodnik prawdziwej pobożności
O. Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
o życiu Pana Naszego Jezusa Chrystusa
ku użytkowi wiernych
TOM I
Nowenna do Ducha Świętego. Dzień piąty.
Wtorek.
Apostołowie na miejsce zdrajcy Judasza obierają innego Apostoła.
I. Przedstaw sobie Piotra przemawiającego do zgromadzonych w wieczerniku.
II. Proś o Łaskę stałej wierności powołaniu twojemu.
I. Punkt.
Święty Piotr objawia zamiar obrania następcy Judasza.
Rozważanie. Pomimo, że modlitwą i skupieniem przysposabiali się Apostołowie na przyjście Ducha Św., nie zaniedbywali jednak swego obowiązku. Odstępstwo Judasza zwichnęło na pozór zamiary Pana, który wybrał pomiędzy uczniami dwunastu Apostołów, aby ci byli świadkami Jego Zmartwychwstania i Jego Nauki. Ale złość ludzka nie była w stanie zniszczyć Wyroków Boga. Piotr, głowa apostolskiego zgromadzenia, wiedziony wyższym natchnieniem, powstawszy, mówi Św. Łukasz, z pośród braci, rzekł: “Mężowie bracia, potrzeba z tych mężów, którzy się z nami schodzili przez wszystek czas, którego Pan Jezus przebywał między nami, aby jeden z nich był świadkiem Zmartwychwstania Jego na miejsce Judasza, albowiem napisano w księgach Psalmów: Biskupstwo Jego niech weźmie drugi”. (Dzieje Ap. 1; Ps. 108). Całe zgromadzenie przyzwoliło na wniosek Piotra i natychmiast zajęło się wyszukaniem męża, na którego padł wybór Boży.
Zastosowanie. Z tych uwag musisz wywnioskować : 1) że twych pobożnych praktyk nie powinieneś nigdy odbywać ze szkodą tego, czego wymagają obowiązki twego stanu; z drugiej zaś strony, te obowiązki, jakkolwiek by były pochłaniające, nie powinny być ci przeszkodą do spłacenia Bogu tego hołdu modlitw, do którego ma prawo; 2) że ważną jest bardzo rzeczą, abyś nie sprzeciwiał się zamiarom, które Bóg w Swojej Dobroci powziął względem ciebie. Przypuśćmy, że cię powołał do założenia lub podtrzymywania jakiegoś dobroczynnego dzieła, a tyś zaniedbał odpowiedzieć na Jego wezwanie… Cóż by to z tego wynikło?… Inny będzie powołany na twoje miejsce i otrzyma nagrodę tobie przeznaczoną w Niebie!
Uczucia. Jakąż wdzięcznością serce moje powinno być przepełnione ku Tobie, o Boski mój Zbawicielu! za powołanie do Wiary Św. i do doskonalszego żywota. — Jak wielka powinna być baczność i wierność moja Boskim natchnieniom Twoim, abym zawsze zgadzał się z zamiarami najłaskawszej Opatrzności! Dopomóż mi, o Panie, abym je wiernie wykonał!
Postanowienie. Wspominaj często słowa Św. Jana wystosowane do biskupa filadelfijskiego: Trzymaj, co masz, aby żaden nie wziął korony twojej (Ap. III). W tym celu unikaj małych niewierności, abyś zwolna nie popadł w większe, a w końcu nie utracił wszystkiego.
II. Punkt.
Wybór między Barsabasem i Maciejem.
Rozważanie. Głosy zgromadzonych były równo podzielone między Józefa, którego zwano Barsabasem, którego nazywano też Justem (sprawiedliwym), i Macieja (Dz. Ap. I). Wybór był trudny, a jedność serc łatwo zachwiana być mogła. Aby rozstrzygnąć wątpliwość i uniknąć nieporozumienia, uciekają się do modlitwy; a następnie badają Wolę Bożą ciągnieniem losu. Całe zgromadzenie zawołało jednogłośnie: Ty, Panie, który znasz serca wszystkich, okaż, któregoś obrał z tych dwu jednego. — I dali im losy (Ibid.).
Zastosowanie. Możesz się znaleźć w wątpliwościach, w niepewności co do wyboru tego lub owego stanu życia, co do spowiednika, co do osoby lub towarzystwa, z jakim masz wejść w stosunki itp. Co masz czynić w tych wątpliwościach? Módl się, proś, błagaj o poznanie Woli Pana. — Czy zawsze trzymałeś się tej zasady? Czy nie brałeś za Wolę Bożą własnych pragnień i zachcianek? Czy nie podsuwałeś na miejsce Bożej Woli, woli twojej?
Uczucia. Przybądź, Duchu Stworzycielu, zapal światłość w umyśle moim, abym pod wodzą Twoją nie pobłądził.
Postanowienie. We wszelkich wątpliwościach będę się opierał popędom natury i pójdę za wskazówką, daną przez wiernych, zgromadzonych z Apostołami w Wieczerniku.
III. Punkt.
Wola Boża objawia się na korzyść Macieja.
Rozważanie. I padł los na Macieja i policzony jest między jedenastu Apostołów. (Dz. Ap. I). Skoro się objawiła Wola Boża, natychmiast znikła wszelka w zgromadzeniu różność zdań, a zapanowała najzupełniejsza jedność. Wszyscy poddali się z uszanowaniem wybrańcowi Pana, jako dwunastemu Apostołowi Jezusa Chrystusa. Nie spostrzegamy też ani próżności w Macieju, ani nienawiści lub zazdrości w Barsabasie.
Zastosowanie. Przypomnij sobie przy tej sposobności piękną zasadę Św. Augustyna: W rzeczach wątpliwych i nierozstrzygniętych, zostaw każdemu wolność zdania i wyboru ale w rzeczach rozstrzygniętych przez władzę lub wolny wybór, niechaj panuje między wami jedność uczuć i słów. In dubiis libertas, in certis unitas. Zaiste wyborna zasada, zapewniająca spokój i chrześcijańską miłość! Bądź jej zawsze wiernym z zaparciem samego siebie, gdy tego potrzeba.
Rozmowa duszy z nowo obranym Apostołem, Św. Maciejem.
© salveregina.pl 2022