Zawartość strony
Przewodnik prawdziwej pobożności
O. Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
o życiu Pana Naszego Jezusa Chrystusa
ku użytkowi wiernych
TOM I
Piątek.
Nowenna do Ducha Świętego. Dzień pierwszy
O pobudkach, dla których powinniśmy ją odprawić.
I. Wyobraź sobie Apostołów i uczniów zebranych wraz z najświętszą Panną w wieczerniku.
II. Proś o gorące pragnienie, o wolę skuteczną dobrego odprawienia tej nowenny.
I. Punkt.
Doskonałość tej nowenny jest pierwszą pobudką, aby ją dobrze odprawić.
Rozważanie. Apostołowie powrócili natychmiast po Wniebowstąpieniu Pańskiem do Jeruzalem, i wedle rozkazu Boskiego ich Mistrza, zgromadzili się w wieczerniku wraz z Maryją, Matką Jezusową i innymi uczniami, w liczbie stu dwudziestu. I tam dni dziewięć przetrwali na modlitwie, oczekując zesłania Ducha Świętego, jak im to był Chrystus przyobiecał. Stąd więc pochodzi pobożny zwyczaj przygotowywania się do pewnych uroczystości przez nowennę czyli przez dziewięć dni modlitwy i dobrych uczynków. Ale nowenna, którą odprawiamy przed Zielonymi Świątkami ma to właściwe, iż pochodzi od Apostołów, bo oni pierwsi ją odprawili. Można więc powiedzieć, że ona jest instytucją apostolską, a zatem instytucją Boską, albowiem Apostołowie odprawili ją w skutek wyraźnego rozkazu Jezusa Chrystusa. Stąd ocenić możesz jej doskonalość i gorliwość, jakiej ci potrzeba, abyś ją dobrze odprawił.
Zastosowanie. Dla zapewnienia sobie łask, do tej nowenny wyjątkowej przywiązanych 1) wzbudź w sobie gorące pragnienie i mocną wolę odprawienia jej dobrze; 2) oznacz sobie już teraz, jakie modlitwy, dobre uczynki i umartwienia masz czynić każdego dnia nowenny; 3) obierz sobie patrona albo patronkę, która by podczas tej nowenny wspierała cię swem orędownictwem u Boga.
Uczucia. Zachęcaj się do gorliwego rozpoczęcia nowenny. Oddaj się opiece Maryi, która ją odprawiła z Apostołami. Oznacz szczegółowo owoce, które pragniesz osiągnąć. Obudź żywą nadzieję otrzymania tego, czego żądasz.
Postanowienie. Postanów sobie bezzwłocznie szczegółowy plan odprawienia Nowenny i wykonaj go wiernie zaraz dzisiaj.
II. Punkt.
Cel nowenny drugą pobudką, aby ja dobrze odprawić.
Rozważanie. Dlaczego Zbawiciel nakazał Apostołom odprawiać tę nowennę? Aby się w ten sposób przysposobili do przyjęcia darów Ducha Św., bez których na zawsze pozostaliby takimi, jakimi dotąd byli: ludźmi bez znaczenia dla drugich i dla siebie samych, zupełnie niezdolnymi do osiągnięcia podwójnego celu swego szczytnego posłannictwa, za pomocą zaś tych darów, wszystko to miało być dla nich łatwem i wykonalnem.
Zastosowanie. Dlaczego powinieneś odprawić tę nowennę z wielkiem podniesieniem ducha? Z tych samych pobudek. Bo nie w lepszych warunkach zostajesz, jak Apostołowie; i nie mniej nieudolnym jesteś jak oni do wzniesienia się, bez szczególniejszej pomocy Ducha Świętego, na wysokość posłannictwa i do tej doskonałości, jakiej wymaga od ciebie charakter chrześcijanina, albo stan zakonny.
Uczucia. Wyznaj słabość i niedołężność swoją, dla której nie możesz urzeczywistnić dobrych pragnień serca twojego; powiedz z całą pokorą z Apostołem: Chęć przy mnie jest, ale wykonać dobre w sobie nie najduję. (Rzym. VII.) Połącz z tem pokornem wyznaniem gorącą modlitwę do Ducha Świętego, abyś wziął wielki udział w rozdawnictwie Jego darów.
Postanowienie. Często powtarzać będę tę modlitwę w ciągu dnia.
III. Punkt.
Potrzeba nowenny trzecią pobudką, aby ją dobrze odprawić.
Rozważanie. Boski Zbawiciel, mówiąc o zesłaniu Ducha Św., który miał ich napełnić nadludzką siłą, przytacza trzecią pobudkę starannego przygotowania się na przyjęcie Jego darów tj. niegodziwość i przewrotność świata, nieszczęśliwe czasy w których żyli, zasadzki, jakie im gotują, prześladowania i złe obejście, które będą musieli ponosić: W świecie ucisk mieć będziecie, mówi Jezus, i będziecie w nienawiści u wszystkich dla imienia mego… Wyłączą was z bożnic… A niektórych z was o śmierć przyprawią… a wszystko to dla imienia mego. (Jan, Mat. Mar. i Łuk. roz. XVI. X. XIII. XXI).
Zastosowanie. Nieszczęśliwe czasy i bezbożna zaciekłość przeciwko wierze Chrystusowej i tym wszystkim, którzy jej bronią, przeciwko ludziom bogobojnym, kapłanom i zakonnikom, nie jest mniejszą za dni naszych. Wszędzie w około nas zasadzki, pokusy i prześladowania. Jakiejże przezorności, jakże niewzruszonej cnoty i nadludzkiej odwagi potrzeba, aby wyjść zwycięsko z tylu niebezpieczeństw, aby pokonać tylu nieprzyjaciół! Gdzież znaleźć ją możemy, jeśli nie w udzieleniu nam Ducha rady, mocy i pobożności.
Rozmowa duszy z najświętszą Panną, która była niejako duszą Apostołów podczas dziewięciodniowego przygotowania się na przyjście Ducha Świętego.
© salveregina.pl 2021