Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

 

 TOM I.

 

 

 

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

 

 

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

 

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.

 

 

 

 

„Boga się bój i zachowuj Przykazania Jego, bo to jest wszelki człowiek” — (Ekkl. 12, 13.

 

PRZYGOTOWANIE. — Celem, dla którego się urodziliśmy i dla którego żyjemy, to nie staranie się o uciechy, bogactwa, potęgę; naszym celem jedynym jest kochanie Pana Boga i osiągnięcie zbawienia. Tymczasem o tym wielkim celu zapomina większa część ludzi; o wszystkim pamiętają, tylko nie o zbawieniu swej duszy. Nie bądźmy tak szaleni i rozważmy poważnie, iż wszystko, co się czyni, mówi, myśli bez intencji podobania się Panu Bogu, jest stracone na zawsze.

 

I. — Rozważ, iż swe istnienie zawdzięczasz Panu Bogu; stworzył cię na Swój Obraz, bez twoich zasług. Przez Chrzest Święty Pan Bóg przybrał cię za Swe dziecko, kocha cię bardziej, niż ziemski twój ojciec. Stworzył cię, abyś Go kochał i Mu służył w tym życiu, a następnie cieszył się Nim w Niebie. Nie jesteś więc stworzony, ani też nie powinieneś żyć dlatego, by zaznawać uciech, stać się bogatym i potężnym, nie dlatego, byś jadł, pił, spał, jak zwierzęta, lecz w tym celu jedynie, byś kochał Twego Pana Boga i zbawił się na wieki. Dobra ziemskie dał ci Pan Bóg do użytku, aby ci pomagały do osiągnięcia tego wielkiego celu.

O ja nieszczęsny, o wszystkim myślałem, tylko nie o swym celu! Ojcze mój, dla Miłości Syna Twojego, Jezusa spraw, bym rozpoczął życie święte, zgodne we wszystkim z Twą Boską Wolą.

Rozważ, iż w godzinę śmierci wielkie zgryzoty cię ogarną, jeśli nie starałeś się służyć Panu Bogu. Jakąż to będzie męką dla ciebie, jeśli u kresu dni swoich zobaczysz, iż nikną bogactwa, zaszczyty, przyjemności — nic ci z nich nie pozostaje. Będziesz się dziwił, iż dla marności, dla niczego straciłeś Łaskę Bożą i twoją duszę, bez możności naprawienia zła, jakie się stało. Zabraknie ci czasu do przyprowadzenia wszystkiego do porządku.

O rozpaczy! O boleści! Zobaczysz wtedy, co wart czas, lecz już będzie za późno; chciałbyś go pozyskać, choćby za cenę krwi swojej, lecz na próżno. O dniu gorzki dla tego, kto nie służył Panu Bogu i Go nie miłował!

 

II. — Zastanów się nad tym, jak mało ludzie o swój cel się troszczą. Myślą o nabywaniu bogactw, o ucztach, zabawach, o miłym przepędzaniu czasu. Panu Bogu zaś nie służą, o zbawienie duszy nie dbają, koniec ostateczny uważają za drobnostkę.

I tak znaczna część Chrześcijan ucztując, śpiewając, grając idzie do piekła. O! gdyby wiedzieli, czym jest piekło?

Człowiecze, tyle czynisz, żeby się zgubić, a nic nie chcesz zrobić dla swego zbawienia. Sekretarz jednego z królów angielskich, umierając, tak się odezwał: O ja nieszczęśliwy! tyle papieru zużyłem na pisanie listów mego pana, a ani jednego arkusza nie obróciłem na spisanie swych grzechów i odprawienie dobrej spowiedzi. Filip III., król hiszpański, w godzinę śmierci powiedział: Obym był raczej służył Bogu na pustyni, a nigdy królem nie został!

Lecz na co wówczas się przydadzą owe westchnienia, narzekania? Posłużą do wzbudzenia tym większej rozpaczy. Naucz się z nieszczęścia innych starać się o swe zbawienie, jeśli nie chcesz aby i ciebie w godzinę śmierci rozpacz ogarnęła. Wiedz, iż wszystko, co czynisz, mówisz, myślisz, poza chęcią podobania się Panu Bogu, jest stracone. A więc czas życie zmienić! Jak to? Czyż chcesz czekać na chwilę śmierci, by błąd swój poznać? Gdy staniesz u bram wieczności będzie za późno, by go naprawić.

 

 

Modlitwa.

Boże, przebacz mi! Kocham Cię nade wszystko! Żałuję z całego serca, iż Cię obrażałem. Maryo, nadziejo moja, proś Jezusa za mną. Amen. (II, 473)

 

 

Trwając w oktawie Święta Trzech Króli, tj. Epifanii, poweźmij cykl rozmyślań: O Życiu Dzieciątka Jezus — pokornym i wzgardzonym.

 

 

 

Zachęcamy do:

  1. poznania Nauki katolickie na uroczystość Epifanii tj. Trzech Króli.
  2. poznania Nauki katolickie na święto Najświętszego Imienia Jezus.
  3. uczczenia Najświętszego Dzieciątka Jezus: Nabożeństwo do Najświętszego Dzieciątka Jezus.
  4. MIESIĄC NAJŚWIĘTSZEGO DZIECIĄTKA JEZUS – Dzień 15.
  5. uczczenia Najświętszego Imienia Jezus w nabożeństwie miesiąca Stycznia ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo styczniowe ku czci Najświętszego Imienia Jezus – dzień 8.
  6. uczczenia Najświętszego Imienia Jezus w miesiącu styczniu Jemu poświęconym: Nabożeństwo ku czci Najświętszego Imienia Jezus.
  7. uczczenia w oktawie Świętej Tajemnicy Trzech Króli, tj. Epifanii: Nabożeństwo na Święto Epifanii, tj. Trzech Króli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2024