Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM II.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
Błogosławiony człowiek, który mnie słucha i który czuwa u drzwi moich na każdy dzień. — Przyp. 8, 38.
PRZYGOTOWANIE. — Pan Bóg czyniąc Najświętszą Pannę Maryę Pośredniczką Łask, uczynił Ją pod pewnym względem Wszechmocną; postanowił, aby wszelkie Łaski, jakich ludziom udziela, spływały na nich przez Jej Ręce. Co się zaś tyczy Najświętszej Dziewicy, to dość zwrócić się do Niej, aby zostać wysłuchanym. Szczęście nasze, jeśli będziemy mieć prawdziwe nabożeństwo do tej Dobrej Matki; uciekajmy się zawsze do Niej w naszych potrzebach i starajmy się, aby Ją również inni kochali. Czyż zginął jaki grzesznik, który wytrwale uciekał się do Maryi?
I. — U Tronu Sprawiedliwości Bożej Marya jest Pośredniczką Łaski i dlatego, jak mówią Św. Bernard, Św. Bonawentura, Św. Bernardyn Sieneński, Św. German, Św. Antoni i inni. Pan Bóg chce, aby przez Ręce Maryi spływały na nas wszystkie Łaski, jakich On chce nam udzielić. Modlitwy Świętych zanoszone do Pana Boga, są modlitwami sług, modlitwy zaś Maryi są prośbami Matki. Szczęśliwi, którzy zawsze z ufnością uciekają się do Bogarodzicy. Największą przyjemność ci Jej sprawiają, którzy we wszystkich potrzebach zawsze do Niej się odnoszą i mówią: Maryo, proś Jezusa za mną.
Jak Pan Jezus jest Wszechmocny ze Swej Natury, tak Marya jest Wszechmocna przez Łaskę, toteż otrzymuje, o co prosi. — Jest rzeczą niemożliwą, pisze Św. Antonin, aby ta Matka prosiła Swego Syna o jakąś Łaskę dla swych czcicieli, a nie została wysłuchana. — Pan Jezus cieszy się, mogąc uczcić Swą Matkę przez udzielenie Jej wszystkiego, o co Go prosi. Toteż Św. Bernard zachęca nas tymi słowy: Szukajmy Łaski, a szukajmy przez Maryę, Matką jest bowiem i Jej modlitwy nie wysłuchanymi być nie mogą.
Nie lękajmy się, że Marya nie wysłucha nas, jeśli Ją, o co prosimy. Ona cieszy się z tego, że jest tak potężną przed Panem Bogiem, gdyż może wyjednywać nam wszelkie Łaski, jakich pragniemy. Dość prosić Maryę o Łaski, aby je otrzymać. Jeśli nie zasługujemy na nie, Ona Swoim potężnym Orędownictwem godnymi nas uczyni i bardzo pragnie, abyśmy się do Niej uciekali, by mogła nas zbawić. I czyż zginął jaki grzesznik, który z ufnością, wytrwale uciekał się do Maryi, Ucieczki grzeszników? Gubi się, kto nie ucieka się do Maryi.
II. — Jeśli więc chcemy się zbawić, polecajmy się zawsze Maryi, by za nas się modliła; postępujmy jak dzieci, które we wszystkich swych potrzebach, w grożących im niebezpieczeństwach, zawsze uciekają się do matki. — Przede wszystkim zaś winniśmy prosić Najświętszą Dziewicę o gorącą miłość ku Panu Jezusowi i o czułe, dziecięce, wytrwałe nabożeństwo do Niej. Zawsze, o ile to możliwe, starajmy się wtrącić do naszych rozmów coś o tej Bożej Matce, aby i inni mieli do Niej nabożeństwo. Tak postępując, choćbyśmy nie byli misjonarzami, będziemy rozwijać owocne apostolstwo.
Maryo, Tyś Stworzeniem Najgodniejszym, Najwznioślejszym, Najczystszym, Najpiękniejszym, Najświętszym z pomiędzy wszystkich stworzeń. Oby Cię wszyscy poznali, Pani moja, i otoczyli miłością, jak na to zasługujesz! Tym się pocieszam, iż tyle Dusz Świętych w Niebie, tylu sprawiedliwych na ziemi, kocha Cię, a pobudza je do tego Twa Dobroć i Piękność. To zaś przede wszystkim mnie raduje, że Pan Bóg bardziej Cię kocha, niż wszystkich ludzi i Aniołów razem. Moja najmilsza Królowo, ja nędzny grzesznik również Cię miłuję, lecz kocham Cię za mało. Pragnę bardziej i serdeczniej Cię kochać; uproś mi tę Łaskę, gdyż miłość ku Tobie jest wielkim znakiem, iż dana dusza osiągnie zbawienie.
Modlitwa.
Wielkie, Matko moja, mam zobowiązania względem Twego Syna, a wiem, że On zasługuje na Miłość nieskończoną. Ty tego tylko pragniesz, by Jezus był kochany, uproś mi więc tę Łaskę, abym bardzo Go kochał. Wyjednaj mi ją, gdyż możesz u Boga wszystko uprosić. Nie proszę Cię o dobra ziemskie, o zaszczyty, bogactwa; proszę Cię o to, czego najbardziej pragnie Twe Serce — bym Boga tylko miłował. Czyż możliwe, byś mogła mi nie pomóc do osiągnięcia pragnienia, które tak bardzo Ci się podoba? Nie, Ty już mi pomagasz, już modlisz się za mnie. Módl się, módl, Maryo, i nigdy nie zaprzestań się modlić, póki mnie nie ujrzysz w Niebie, gdzie już będę na zawsze bezpiecznie posiadał i kochał mego Boga wraz z Tobą, Matko moja Najdroższa. Amen. (* II, 188)
Zachęcamy do:
- uczczenia Niepokalanego Serca Maryi w miesiącu Sierpniu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo sierpniowe poświęcone ku czci Niepokalanego Serca Maryi – dzień 26
- Nauka o nabożeństwie i odpuście ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej.
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w dniu Jej święta: Nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
© salveregina.pl 2023