Przewodnik prawdziwej pobożności
Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
Zawartość strony
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
o życiu Pana Naszego Jezusa Chrystusa
ku użytkowi wiernych
TOM I
Wtorek.
O wspaniałomyślności Serca Jezusa.
I. Wyobraź sobie Jezusa okazującego nam Serce Swoje i mówiącego: “Oto Serce, które tak bardzo ukochało ludzi”.
II. Proś o serce zupełnie oddane sprawom Jezusa Chrystusa.
I. Punkt.
Wspaniałomyślność Jezusowego Serca w poświęceniu swej sławy.
Rozważanie. O wielkodusznej wspaniałomyślności serca wnosimy z wielkości poświęceń, jakie człowiek czyni dla dobra swych bliźnich; wielkoduszność Serca Jezusowego powinniśmy mierzyć wielkością Jego poświęceń. Czegóż On dla nas nie poświęcił? Rzec by można, iż tylko dlatego chciał zostawać z nami, aby z życia swego uczynić najwspanialsze poświęcenie na naszą korzyść. Sława i nieskazitelne imię są to dobra, o które najbardziej dbają ludzie. I słusznie. I oto z dobrej sławy przynosi Jezus ofiarę, aby naprawić zniewagę, którą grzech wyrządził Ojcu niebieskiemu i aby nas z Nim pogodzić. Nie tylko chce być w ciągu życia ofiarą najobelżywszych potwarzy, ale umiera w niesławie! Patrz na Jezusa zawieszonego na krzyżu; wzywają Go ze wszystkich stron, aby zeń zstąpił, jeżeli jest rzeczywiście Synem Boga: “Jeśli jest Syn Boży, niech teraz zstąpi z krzyża, a uwierzymy Jemu” (Mk XV). Jezus nie zstępuje. A więc wnoszą stąd, że to nie jest w Jego Mocy, że jest więc nędznym zwodzicielem i najniegodziwszym z ludzi. Umiera wtedy jako szalbierz.
Zastosowanie. Prawdopodobnie Pan Bóg nie zażąda od ciebie zupełnego zrzeczenia się dobrej sławy, jak tego żądał od Świętych, między innymi od Św. Jana od Krzyża, który wrzucony do więzienia, już miał ginąć jako ofiara potwarzy, nie wyrzekł jednak ani słowa skargi, ale Pan żąda i często będzie żądał od ciebie, abyś przyniósł Mu w ofierze i umiał poświęcić wszelkie urazy, myśli mściwe, w razie gdy przez złość lub nierozwagę zranią twoją miłość własną: abyś umiał przyjmować bez okazania niechęci, upomnienia lub naganę, daną ci z obowiązku lub przyjaźni. Walka, jakiej to zwycięstwo nad samym sobą wymaga, nie jest żadnym heroizmem, często jednak okaże się bardzo trudną, ale za to miłą jest Sercu Jezusowemu i wyjedna ci Jego Łaskę.
Uczucia. Proś o serce wielkie i wspaniałomyślne, zdolne do największych i najtrudniejszych poświęceń.
Postanowienie. Troszczyć się o swój honor i sławę o tyle tylko, o ile tego wymaga Chwała Boża, pożytek bliźnich, albo stanowisko twoje społeczne.
II. Punkt.
Wspaniałomyślność Serca Jezusowego w wyrzeczeniu
się wszelkich przyjemności życia.
Rozważanie. Jezus był samą niewinnością: nie miał żadnej winy do zmazania, było Mu więc dozwolone cieszyć się wszelkimi przyjemnościami życia. A jednak uczynił z nich wspaniałomyślną ofiarę; całe życie swoje spędził w największym niedostatku, w cierpieniach ciała i duszy, jakich żaden człowiek nigdy nie doświadczy. Dlaczego?
Albowiem przyjął na Siebie obowiązek zadośćuczynienia Bożej Sprawiedliwości za zbytki i występne uciechy ludzkie. Dlaczego jeszcze? Aby nas zachęcić przykładem swoim do życia pokutniczego, iżbyśmy potem wiecznie żyli życiem wybranych i błogosławionych.
Zastosowanie. Jesteśmy występni — bardzo wiele mamy do odpokutowania; jeżeli pokuta w całej swej ostrości przechodzi siły nasze, starajmy się przynajmniej odmówić sobie niejedno, umartwiać się często przez dzień i cierpieć, nie skarżąc się nigdy. Wprawdzie to są rzeczy bardzo małe, a jednak, czy je wykonujesz? Z jakiem męstwem, z jaką wytrwałością?
Uczucia. Podziwiaj — chwal — błogosław wielkie Serce Jezusa.
Postanowienie. Z radością korzystaj z każdej sposobności umartwienia się albo uczynienia jakiejś ofiary z miłości ku Jezusowi.
III. Punkt.
Wspaniałomyślność Serca Jezusowego, dowiedziona
w poświęceniu własnego życia.
Rozważanie. Największe poświęcenie, jakie tylko człowiek dla człowieka może uczynić według świadectwa Samego Zbawiciela, to poświęcenie życia swojego; umrzeć, aby mu oszczędzić okropności śmierci. Czy nie taką właśnie ofiarę przyniósł Jezus dla nas? O tak, wszyscy zawołać możemy z Apostołem: Chrystus mnie umiłował i wydał Samego Siebie za mnie.
Zastosowanie. Ofiara ta Zbawicielowa z niewymownej ku mnie pochodząca Miłości, czy jest zawsze przytomną w umyśle moim? Wywołuje ona w sercu moim tak naturalne uczucia wdzięczności? A ta wdzięczność czy też objawia się w uczynkach, w drobnych ale częstych poświęceniach? Tak często nadarzała mi się sposobność do owych poświęceń, a ja z niej nie korzystałem dla błahych powodów! O jakże mało podobne jest serce moje do Serca Jezusowego.
Rozmowa duszy. Ukorzony przed Sercem mego najmiłościwszego Zbawiciela, wyznam Mu z żalem błędy moje, przeproszę Go, oddam się Jemu i poświęcę na zawsze.
© salveregina.pl 2022