Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkiem, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, dobroci nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Maryja w mym umyśle. Niech Jezus, Maryja, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów: Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
PIĄTA NIEDZIELA PO WIELKIEJNOCY.
Obietnice Boże i potęga modlitwy.
Zaprawdę, zaprawdę wam powiadam: Jeśli o co prosić będziecie Ojca w imię moje, da wam. — Jan 16, 23.
PRZYGOTOWANIE – Boski Zbawiciel w dzisiejszej Ewangelii podnosi skuteczność modlitwy: „Zaprawdę, zaprawdę wam powiadam: Jeśli o co prosić będziecie w imię moje, da wam. Nie tylko w tem miejscu, lecz i w bardzo wielu innych miejscach Starego i Nowego Testamentu Bóg obiecuje wysłuchać tego, kto Go prosi. Dodajmy więc sobie otuchy i nigdy nie zaniedbujmy uciekać się do P. Boga; a o łaski, o które prosimy, prośmy Go zawsze w imię i przez miłość P. Jezusa. Abyśmy zaś tem łatwiej zostali wysłuchani, pomaga nam orędownictwo Maryi.
I.— Boski Zbawiciel w dzisiejszej Ewangelii podnosi skuteczność modlitwy: „Zaprawdę, zaprawdę wam powiadam: Jeśli o co prosić będziecie w imię moje, dam wam.” Nie tylko w tem miejscu, lecz i w bardzo wielu innych miejscach Starego i Nowego Testamentu Bóg obiecuje wysłuchać tego, kto Go prosi. Księga Hioba mówi o Bogu: „Będziesz Go prosił, a wysłucha cię. W Psalmach Bóg tak się wyraża: „Wzywaj mnie w dzień utrapienia, a wybawię cię.” Św. Łukasz mówi: „Proście, a będzie wam dane…, albowiem każdy, który prosi, otrzymuje.” Św. Jan przytacza słowa P. Jezusa: „Jeśli mię o co będziecie prosić w imię moje, to uczynię.” „Czegokolwiek zechcecie, prosić będziecie i stanie się wam.” I wiele innych podobnych tekstów Pisma św. toż samo wyraża.
Słusznie więc Prorok zachęca nas do modlitwy i zapewnia, iż P. Bóg jest słodki, łaskawy i pełen litości względem tych, którzy Go wzywają. Jeszcze bardziej pobudza nas do modlitwy św. Jakub następującemi słowy: „Jeśli który z was potrzebuje mądrości, niech prosi Boga, który obficie wszystkim daje”. Powiada Apostoł, iż P. Bóg, gdy Go się o co prosi, daje hojną dłonią — daje obficie i nie wymawia; jakoby zapomniał o wszystkich zniewagach, jakie Mu wyrządziliśmy. — Jednem słowem tak wielką jest skuteczność modlitwy, iż ona może wszystko nam wyjednać, gdyż, jak mówi św. Jan Klimak, modlitwa zmusza niejako P. Boga, by nam użyczył, o co Go prosimy.
Św. Leon podaje przyczynę tej skuteczności modlitwy. Bóg, mówi, będąc ze swej istoty dobrocią nieskończoną, jak najgoręcej pragnie uczynić nas uczestnikami dóbr swoich; bardziej pragnie dobro nam wyświadczyć, niż my je otrzymać. — Stąd pochodzi, iż P. Bóg nie może odmówić wysłuchania temu, kto Go o co prosi; owszem, zdaniem św. Marii Magdaleny de Pazzi, P. Bóg ma niejako pewne zobowiązania względem duszy, która się do Niego ucieka, umożliwia Mu ona bowiem spełnienie Jego pragnienia — iż może nam użyczyć łask swoich.
II.— Tak wielu skarży się, że P. Bóg o nich nie pamięta, jednak, zdaniem św. Bernarda, oni to właśnie nie pamiętają o Bogu — nie proszą Go o łaski. — Na to właśnie zdaje się uskarżać P. Jezus, kiedy w Ewangelii łagodnie to zaniedbanie wyrzuca Apostołom, a w nich nam wszystkim: „Dotychczas o nic nie prosiliście w imię moje. Proście, a weźmiecie, aby radość wasza była pełna.“’ Jakoby mówił: Nie skarżcie się na mnie, jeśli nie jesteście zupełnie szczęśliwi; skarżcie się raczej na siebie samych, iż nie prosiliście mnie o łaski.
Nie zaniedbujmy więc z otuchą uciekać się do tego dobrego Boga, który szczególniej w Sakramencie Ołtarza udziela wszystkim posłuchania i czeka zawsze z rękami pełnemi łask, aby ich użyczyć tym, którzy Go o nie poproszą. — Zwróćmy uwagę na słowa: W imię moje Prosić, w imię P. Jezusa, nie znaczy tylko prosić, powołując się na zasługi P. Jezusa, lecz prosić o to, co odpowiada naszemu wiecznemu zbawieniu. To też mówi św. Augustyn: Nie prosi w imię P. Jezusa, kto prosi o takie rzeczy, które dla naszego zbawienia sę szkodliwe.
Modlitwa:
Ojcze Przedwieczny, cześć Ci oddaję; wierzę, że jesteś twórcę wszelkiego dobra. Dziękuję Ci za wszystkie wyświadczone mi dobrodziejstwa. Szczególniej składam Ci dzięki za światło, przez które dajesz mi obecnie poznać, iż me zbawienie polega na modlitwie. Oto, Panie, chcę iść za Twem wezwaniem i proszę Cię w imię P. Jezusa o łaskę wielkiego żalu za grzechy i wytrwanie w Twej łasce. „Spraw również, mój Boże, abym z natchnienia Twego zawsze poznawał, co jest prawe, i z pomocę Twej łaski swoje uczynki do tego stosował.” Wiem, że nie zasługuję na te łaski, lecz Syn Twój przyrzekł je tym, którzy na mocy Jego zasług o nie Cię proszą; proszę Cię więc o nie przez zasługi P. Jezusa i ich się spodziewam. Maryjo, Twe modlitwy wszystko otrzymują; módl się więc za mnę. (* II, 136).
© salveregina.pl 2021