Zawartość strony
Przewodnik prawdziwej pobożności
O. Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
o życiu Pana Naszego Jezusa Chrystusa
ku użytkowi wiernych
TOM I
OKTAWA ZIELONYCH ŚWIĄTEK.
Czwartek.
Pierwsze przemówienie Św. Piotra
I. Wyobrażę sobie Apostołów stojących wpośród niezliczonego mnóstwa żydów, którzy z chciwością słuchają ich nauki.
II. Prosić będę o Łaskę, abym Słowa Bożego słuchał z wielkim dla siebie pożytkiem.
I. Punkt.
Słuchacze Piotra Świętego.
Rozważanie. Wieść o cudach zdziałanych w wieczerniku rozeszła się wkrótce po całym mieście i niezliczone mnóstwo ciekawych zgromadziło się w około Apostołów: Bo byli natenczas w Jeruzalem Żydowie nabożni (wierni obowiązkowi odwiedzania corocznie świątyni Pańskiej ze wszego narodu, który jest pod niebem (Dzieje Ap.II.) Św. Piotr skorzystał z tej sposobności; słuchacze jego składali się z ludzi wszystkich narodowości i wszystkich języków, można więc powiedzieć, że książę Apostołów, przemawiał do całego świata, ponieważ ci mnodzy pielgrzymi, powróciwszy do swoich krajów, rozgłaszali wszędzie kazanie jego, niemniej jak ów uderzający cud, który kazaniu towarzyszył, a mianowicie: że każdy słyszał je w swym języku. (Tamże). I tak ziarno Ewangelii zostało rozsiane po świecie, zanim jeszcze rozeszli się Apostołowie. Później w swoich pielgrzymkach ewangelicznych potrzebowali je tylko uprawić, aby ujrzeli wszędzie powstające gorliwe gminy chrześcijańskie.
Zastosowanie. Podziwiaj tutaj Boską Opatrzność, która zawsze umiejętnie zastosowuje środki do wyznaczonego przez siebie celu, albo do spełnienia posłannictwa, jakie przeznaczyła ludziom. Posłannictwem Apostołów było ogłoszenie Ewangelii w całym świecie, założenie Kościoła katolickiego czyli powszechnego… Jakżeż mogli temu podołać? Cudowny zbieg okoliczności, o którym dopiero rozważałeś, daje nam odpowiedź. Uciekajmy się więc do tej przedziwnej i miłościwej Opatrzności. Liczmy na Nią zawsze, gdy okoliczności obarczą nas obowiązkami, gdy dążność nasza do chrześcijańskiej doskonałości wymagać będzie od nas wysileń i poświęceń. Ona wyręczy nieudolność naszą — cudami nawet, gdy się okaże tego potrzeba.
Uczucia. Oddaj się zupełnie i na zawsze w Ręce Bożej Opatrzności, wzbudzając często akty ufności i rezygnacji.
Postanowienie. W rzeczach trudnych pomnij na słowa Abrahama: “Bóg opatrzy, Deus providebit” (Genesis XXII).
II. Punkt.
Kazania Piotra Świętego.
Rozważanie. Rozważaj ich treść i formę. Co do treści, nie były one czym innym, jak szeregiem tych tekstów Pisma Świętego, które zwiastowały przyjście Ducha Świętego i cudowne jego skutki, jako też Życie, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Nazareńskiego, Mesjasza wyobrażonego w starym zakonie, tego Samego Mesjasza, którego żydzi, owi słuchacze księcia Apostołów, odrzucili i ukrzyżowali jako najwystępniejszego z ludzi! Co do formy, widzimy w nich obok zadziwiającej swobody, śmiałość i jędność wyrażenia, a przy tym niezwykłą przezorność. Zamiast od razu zwrócić się do swoich bogobójczych słuchaczów z ostrą naganą, coby ich tylko rozjątrzyło i odepchnęło, zwraca Piotr Święty ich uwagę na proroctwa. Wykazuje im tonem mistrza pobłażliwego, jako zbłąkani fałszywą gorliwością swych książąt, żądali śmierci Odkupiciela swojego, śmierci Sprawcy żywota. Zamordowaliście Sprawcę żywota. (Dz. Ap. III). Był to najskuteczniejszy środek, aby ich przywieść do żalu i uznawania błędu swojego, co też istotnie nastąpiło.
Zastosowanie. Z obowiązku twego wypadnie ci zganić albo ukarać kogoś; naśladuj Apostoła, którego natchnął i którym kierował Duch Święty. Staraj się przede wszystkim przedstawić winnemu jego błąd, zmusić go w ten sposób do przyznania się; daj mu uczuć wielkość tegoż błędu. Ale wstrzymuj się od wszelkich słów cierpkich i drażniących, przypuszczaj raczej, że działał przez nierozwagę albo w uniesieniu. Zyskasz tym serce jego, nakłonisz go do wszystkiego, do czego tylko zechcesz. A skoro sam odbierasz naganę, uważaj w tym, który ci ją daje, ojca, wywiązującego się z ważnego swego obowiązku, albo przyjaciela, mającego na celu tylko dobro twoje… Czy zawsze zgadzałeś się z tą mądrą zasadą postępowania?
Uczucia. Proś o potrzebne Łaski, abyś się zawsze według tej zasady kierował.
Postanowienie. Zastanowić się przed udzieleniem przestrogi. Uprzedzić samego siebie w zasłużonej naganie, stając się swoim pierwszym oskarżycielem, według słów Mędrca: “Sprawiedliwy najpierw sam na się żałuje”.
III. Punkt.
Powodzenie Świętego Piotra.
Rozważanie. Powodzenie Św. Piotra było zadziwiające. Trzy tysiące ludzi poznało prawdę, złączyło się z Apostołami i jednocześnie otrzymało chrzest z darami Ducha Świętego. A za ich przykładem poszło wkrótce pięć tysięcy innych. Kościół został założony i zorganizowany. Za życia nawet Apostołów, rozszerzył się tak daleko, jak sięgają krańce świata.
Zastosowanie. Nie wątp nigdy o powodzeniu dzieł żarliwości i miłości bliźniego, które z czystą intencją przedsiębierzesz, lub którym się oddajesz, jednakże czuwaj nad tym pilnie, abyś nie pokładał ufności li tylko w własnych siłach, ale raczej w pomocy Ducha Ożywiciela.
Rozmowa duszy z Apostołem Św. Piotrem.
KLIKNIJ i odmów Nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa – dzień 9
KLIKNIJ i odmów Nowennę do Św. Antoniego Padewskiego – dzień 6
© salveregina.pl 2022