Zawartość strony
- 1 Modlitwa przed rozmyślaniem.
- 2 Obecność Pana Jezusa i Maryi na uczcie weselnej.
- 3 POSTANOWIENIE [***]. Podczas zabawy lub uczty miej pamięć na Obecność Pana Boga. Zachowaj się tak, jakbyś się rzeczywiście znajdował w towarzystwie Pana Jezusa i Najświętszej Maryi.
- 4 Troskliwość Maryi o gospodarzy.
- 5 Cud zdziałany przez Pana Jezusa na prośbę Jego najświętszej Matki.
Przewodnik prawdziwej pobożności
Brunon Vercruysse SI
1886 rok.
czyli
NOWE PRAKTYCZNE ROZMYŚLANIA
na każdy dzień roku
O Życiu Pana naszego Jezusa Chrystusa ku użytkowi wiernych,
którzy żyjąc wśród świata, dążą do doskonałości.
TOM I
(od 1 stycznia do 30 czerwca)
NIHIL OBSTAT.
Gdy książka pod tytułem: ,,Przewodnik prawdziwej pobożności czyli Nowe, praktyczne rozmyślania na każdy dzień roku Życia Pana naszego Jezusa Chrystusa zgodną jest we wszystkim z przepisami Wiary Świętej Katolickiej i moralności i bardzo pożyteczną tak dla osób duchownych jako też świeckich, przeto daje jej Ordynariat Metropolitalny najchętniej aprobatę i zaleca ją wiernym do czytania.
OD OBDYNABTATD METBOPOL. O. Ł.
Lwów, dnia 11 sierpnia 1885.
+ Seweryn
Arcybiskup.
Modlitwa przed rozmyślaniem.
O Panie mój i Boże! Wierzę mocno, że jesteś tutaj obecny i że Oczy Twoje ku mnie są zwrócone; upadam przed Tobą na kolana, czując się niegodnym stanąć przed Obliczem Twoim, pełen jednak ufności w Twą nieskończoną Dobroć, błagam Cię pokornie o Łaskę, bym to rozmyślanie odprawił na Twoją większą Chwałę i mój duchowny pożytek. Oświeć mój rozum, wzrusz serce moje, wzmocnij mą wolę, abym Cię lepiej poznał, bardziej ukochał i wierniej Tobie służył.
O tę Łaskę proszę za wstawieniem się Najświętszej Panny Maryi, moich Świętych Patronów i Patronek, i mego Anioła Stróża. Amen.
Modlitwie tej towarzyszyć musi nasza własna wewnętrzna praca, — niemniej sumiennie zachować należy pobożne praktyki i przepisy, podane przez mistrzów życia duchownego, od których zachowanie prawie cała wartość rozmyślania zależy.
Przepisy te są:
1) Wieczorem zastanowić się dobrze nad punktami rozmyślania i to tak, jak gdybyśmy je mieli nazajutrz innym powtórzyć — zajmować należy nimi myśli nasze, kładąc się do snu i ze snu się budząc — w modlitwie też porannej prosić o Łaskę dobrego rozmyślania.
2) Przed modlitwą przygotowawczą spytać się samego siebie: W czyjejże obecności mam stanąć za chwilę?…. i dlaczego?…
3) Przy końcu rozmyślania zmówić : „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Marya“ i zrobić krótki jakby egzamin, jak też to rozmyślanie odprawiłem? Jeżeli dobrze, podziękuję Panu Bogu za to, jeżeli źle, zastanowię się, z jakiej to przyczyny, aby je na przyszły raz usunąć.
4) Jeżeli dla wielkiego osłabienia ciała lub znużenia umysłu czujemy się niezdolnymi do odprawienia rozmyślania, to przejdźmy przynajmniej w myśli wszystkie czynności, które w tym dniu nas czekają. Pomyślmy nad tym, jak dobrze je wypełnić — dobrze wobec Pana Boga i wobec ludzi — postanówmy silnie tak je wykonać i prośmy Pana Boga, by raczył każdą czynność nasze pobłogosławić.
5) Możemy także oskarżać się przed Panem Bogiem z dziecięcą prostotą i ufnością, tak jak się oskarżamy przy Świętej Spowiedzi…. z naszej nieudolności w rozmyślaniu, z naszej nędzy duchowej, z naszych błędów i braków, wyliczając je szczegółowo.
Uniżmy, upokórzmy się w ten sposób przed Panem Bogiem i po tej modlitwie bądźmy cierpliwszymi, zgodniejszymi z Wolą Bożą i gorliwymi w wypełnianiu dobrych uczynków — oto co nazywamy także rozmyślaniem bardzo dobrze odprawionym. „Z owocu drzewo bywa poznane”, powiedział Pan Jezus. “Ex fructu arbor agnoscitur” (Mat. XII, 33).
I. Wyobraź sobie Pana Jezusa i Maryę pośród szczęśliwych biesiadników Kany.
II. Błagaj Pana Boga, aby raczył zdziałać w nas cuda Łaski.
I. Punkt.
Obecność Pana Jezusa i Maryi na uczcie weselnej.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE [*]. Dnia trzeciego po rozmowie Pana Jezusa z Natanaelem były gody małżeńskie w Kanie Galilejskiej, w małem miasteczku blisko Nazaretu. Była tam Matka Jezusowa, zaproszony był też i Jezus i uczniowie Jego na gody (Jan II). Mimowolnie przychodzi na myśl pytanie, dlaczego wolał Zbawiciel zaszczycić Swoją Obecnością tę skromną ucztę godową, a nie inną, u jakiejś znakomitej i zamożnej osoby? Tłumacze Pisma odpowiadają:
- 1) aby wypełnić obowiązek uprzejmości i przyjaźni względem rodziny i bliskich krewnych Swojej Św. Matki, gdyż się zdaje, że oblubieńcem tych godów nie był kto inny, jeno Szymon, zwany Chananejczykiem, syn Kleofasa, a brat Św. Józefa. Policzony później do grona dwunastu Apostołów;
- 2) aby dać dowód szacunku dla ubogiego stanu ozdobionego cnotą;
- 3) aby podnieść w oczach świata małżeństwo, które Pan Bóg postanowił od kolebki rodzaju ludzkiego, a które Syn Boży miał podnieść do godności Sakramentu.
ZASTOSOWANIE. Trzy wnioski wypływają z tego rozważania, a mianowicie:
- 1) że przestrzeganie wszelkich względów grzeczności i przyjaźni względem krewnych i przyjaciół nie sprzeciwia się wcale chrześcijańskiej doskonałości;
- 2) że oceniać i szanować ludzi powinniśmy nie według ich bogactw i przepychu, ale według zasługi, jaką daje cnota;
- 3) że święty stan małżeński przez Jezusa Chrystusa nie tylko uczczony ale i podniesiony do godności Sakramentu, wymaga przygotowania się przez życie świątobliwe, skoro w nim znaleźć chcemy szczęście tu na ziemi i w niebie.
UCZUCIA [**]. Raduj się z biesiadnikami Kany, iż mieli Pana Jezusa i Maryę w towarzystwie swoim. Wzywając często te Imiona Święte, możesz i ty mieć udział w Ich szczęściu.
POSTANOWIENIE [***]. Podczas zabawy lub uczty miej pamięć na Obecność Pana Boga. Zachowaj się tak, jakbyś się rzeczywiście znajdował w towarzystwie Pana Jezusa i Najświętszej Maryi.
II. Punkt.
Troskliwość Maryi o gospodarzy.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE. Gdy nie stawało wina, rzekła Matka Jezusowa do niego: Wina nie mają (Jan II). Rozważmy tutaj dwie rzeczy: uprzedzającą dobroć Najświętszej Panny i ufność Jej, z którą się udaje do Swojego Boskiego Syna. Spostrzegła, że małą ilość wina przygotowano do uczty, że więc gospodarze domu będą w niemałym kłopocie; natychmiast z własnego popędu zwraca na to uwagę Syna swojego w tych krótkich słowach: Wina nie mają. Zaniechawszy dalszej prośby, pełna ufności w Dobroć Chrystusa Pana – chociaż Ten od razu na pozór dał odpowiedź: Co ja mam z tym niewiasto? Jeszcze nie przyszła godzina moja, w której cudami ukażę potęgę moją; niemniej – rzekła sługom, cokolwiek wam rzecze, czyńcie (Tamże).
ZASTOSOWANIE. Nowy to dowód, jak Najświętsza Panna zajmuje się aż do najmniejszych szczegółów dobrem ludzi i jak wielką ma władzę u Pana Boga, Który chce, abyśmy wszystko, cokolwiek dostajemy, dostawali przez Nią. Ufność twoja w Maryi powinna więc być bez granic, bo Ona rozporządza Nieskończoną Potęgą Swego Boskiego Syna. Jeżeli więc, mimo twoich modlitw, mało uprosiłeś sobie, to przyczyną tego, iż mało masz ufności w Pomoc Maryi.
UCZUCIA. Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko, abyśmy się stali godnymi Obietnic Pana Chrystusowych.
POSTANOWIENIE. Dziękuj często Najświętszej Pannie za Dobrodziejstwa, które ci wyjednała bez twojej wiedzy.
III. Punkt.
Cud zdziałany przez Pana Jezusa na prośbę Jego najświętszej Matki.
ROZWAŻANIE DUCHOWNE. Ufność Maryi nie została zawiedziona, Pan Jezus na Jej wstawienie się, uprzedzając czas właściwy, uczynił początek publicznych Cudów, przemieniając wodę w wino, którą napełnił sześć stągiew kamiennych, biorących w siebie każda dwa albo trzy wiadra. Tak okazał Jezus, dodaje Ewangelista, Chwałę Swą (bóstwo swoje) i uwierzyli Weń Uczniowie Jego (Jan II).
ZASTOSOWANIE. Cud w Kanie Galilejskiej powtarza się codziennie sposobem jeszcze świetniejszym, gdy w Ofierze Mszy Świętej Chrystus Pan przemienia wino w Krew Swoją Własną, podaje ją do picia kapłanowi i zapewnia, że kto pije godnie Tę Krew, żyć będzie na wieki. Okażmy naszą wdzięczność za tyle Miłości, zbliżając się z największą pobożnością do Stołu Świętego, do przyjmowania Krwi Pańskiej z Jego Boskim Ciałem. Czy takeśmy przystępowali?
ROZMOWA DUSZY [****] z Panem naszym Jezusem Chrystusem. Uznanie i uwielbienie Jako Panu żywiołów i serc. Módl się, aby raczył odmienić serce twoje, tak zimne i nieczułe w serce gorące i tkliwe.
Niektórzy tak tłumaczą: Co mnie i tobie, niewiasto, (co nas to obchodzi ten brak wina i kłopot gospodarzy?) Pan Jezus nie nazywa tutaj Najświętszą Pannę Matką, bo chce okazać biesiadnikom, że Cud uczynił nie jako człowiek, nie jako Syn Maryi, ale jako Przedwieczny Syn Boży. Zresztą, słowo niewiasta w języku hebrajskim nie ma znaczenia ubliżającego, albo pogardliwego.
Zachęcamy do uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Matki Boskiej Bolesnej w miesiącu lutym ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo lutowe ku czci Matki Boskiej Bolesnej.
[*] Ażeby ta książka rozmyślań nie stała się tylko książką czytań duchowych, należy zatrzymać się chwilkę i celem jasnego zrozumienia zastanowić się dobrze nad każdym głównym zdaniem rozważania i zastosowania, tak jak gdyby każde zdanie tworzyło osobny ustęp. Twoje własne myśli i uwagi oświecą cię i wzruszą więcej, niż wszystkie inne, podane przez innych. Bylibyśmy użyli tej formy zdań oddzielonych ustępami, gdyby nie to, że wtedy objętość książki stałaby się o wiele obszerniejszą, a tym samym i cena wyższą.
[**] Wzbudzaniu uczuć należy poświęcić jak najwięcej czasu, gdyż przez nie tylko rozmyślanie, czyli medytacja staje się modlitwą. One zapalą i rozniecą w nas ogień Miłości Bożej. One rozmyślaniu naszemu nadadzą pewnego namaszczenia i utrzymają nas przez cały dzień w gorącości ducha. Niepodobna też, aby w ciągu rozmyślania nie obudziło się w nas wiele innych uczuć, które, jak już wspomnieliśmy, są nierównie skuteczniejsze, bo pochodzą z głębi własnej duszy lub z natchnienia Bożego.
[***] Nie dosyć jest czynić dobre postanowienia, należy przede wszystkim zachęcić się i zmusić moralnie do wykonania powziętych postanowień. W tym celu należy uważnie rozbierać motywy czyli pobudki, jakimi są:
1) Wielkie korzyści, wypływające z wiernego wypełnienia dobrych postanowień w tym i przyszłym życiu.
2) Słuszność i sprawiedliwość. Czegóż bowiem wymagają od nas przyrzeczenia dane na Chrzcie Świętym?… sama nazwa Chrześcijanina…. ucznia i naśladowcy Jezusa Chrystusa? Jako też krótkość i wartość czasu?
3) Wielka łatwość wykonania… wszystko się ogranicza na kilku niewielkich usiłowaniach, na kilku umartwieniach, które Łaska Boża jeszcze łatwiejszymi czyni.
4) Radość. Jakże gładkim zadowoleniem napełnia nas trud lub ofiara podjęta z miłości ku Panu Bogu. A przede wszystkim jakąż to pociechę będziemy z tego mieli w godzinę śmierci.
5) W końcu konieczność dobrych postanowień wykonanych czynem. Ale jednego potrzeba (Łuk. X. 42), powiedział Pan Jezus, jednej tylko rzeczy, tj. bym się uświęcił i zbawił, a do tego konieczne mi są dobre, a silne i skuteczne postanowienia.
Częstokroć tracimy cały owoc rozmyślania, jeśli nie czynimy praktycznych postanowień na ten właśnie dzień, w którym rozmyślamy, albo nie prosimy gorąco o pomoc z Nieba, do wykonania dobrych postanowień, rachując zbyt wiele na własne siły.
[****] Rozmowa duszy czyli właściwa modlitwa jest bardzo zaleconą przez mistrzów życia duchownego. Uczucia i postanowienia, podane w punktach rozmyślania, dostarczą zawsze obfitego do niej przedmiotu. Można ją częściej powtarzać prowadząc raz z tą, drugi raz z inną osobą Trójcy Przenajświętszej, albo z Przeczystą Boga Rodzicielką. Albo z którym ze Świętych Patronów swoich, według własnej pobożności i natchnienia. W rozmowie duszy, czyli w modlitwie, zakończającej rozmyślanie, jest rzeczą bardzo pożyteczną ofiarować Panu Bogu praktyczne postanowienia na ten dzień i prosić Go usilnie o Łaskę wytrwania.
Rozważania duchowe należy zakończyć odmówieniem „Ojcze nasz“ lub „Zdrowaś Marya”.
© salveregina.pl 2023