Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
30 GRUDNIA
Pan Jezus już od Swego Narodzenia wiódł Życie w cierpieniach.
Bo zgryzota trawi me życie a lata moje we wzdychaniu. – Ps. 30, 11.
PRZYGOTOWANIE. – Życie Pana Jezusa było ustawicznym cierpieniem i to podwójnym; miał zawsze przed Oczyma wszystkie Boleści, jakie Go czekały aż do śmierci. Szczególnie jednak trapiła Go myśl o naszych grzechach i naszej niewdzięczności za tak wielką Miłość, jaką nam okazał. — A więc, mój Panie Jezu, z powodu moich grzechów cierpiałeś przez całe Życie!
I. — Pan Jezus mógł zbawić człowieka bez cierpień i śmierci; lecz nie. By nam okazać, jak bardzo nas miłuje, obrał życie pełne goryczy. Prorok Izajasz nazwał Pana Jezusa: Mężem Boleści, całe bowiem Życie Zbawiciela miało być nieprzerwanym pasmem cierpień. Jego Męka nie rozpoczęła się w ostatnich godzinach przed Śmiercią, lecz cierpiał od początku Swego Życia. Zaledwie się narodził, położono Go w stajence, gdzie wszystko musiało sprawiać Mu Boleść. Cierpiał wzrok, widział bowiem tylko w owej grocie mury surowe i czarne; cierpiało powonienie z powodu niemiłej woni mierzwy, leżącej w stajence; zmysł dotyku cierpiał z powodu ukłuć siana, na którem Dziecię leżało. — Wnet po Swym Narodzeniu Pan Jezus musiał uciekać do Egiptu, gdzie spędził większą część lat Swego Dziecięctwa w ubóstwie i poniżeniu. Niewiele się pod tym względem różniło Życie, jakie wiódł w Nazarecie, a wreszcie Pan Jezus zakończył życie w Jerozolimie — w katuszach, na krzyżu.
Tak więc Pan Jezus cierpiał nieustannie i to podwójnie, wciąż bowiem stały Mu przed Oczyma wszystkie Boleści, jakie Go czekały. Pewnego razu S. Maria Magdalena Orsini skarżyła się przed krucyfiksem: Panie mój, Ty trzy godziny byłeś na krzyżu, a ja już tyle lat cierpię. — Nierozumna, co mówisz? odrzekł Pan Jezus, jeszcze w Łonie Matki zadawały mi katusze wszystkie cierpienia, jakie miałem ponieść przez całe Życie.
II. — Nie tylko jednak Panu Jezusowi sprawiały Boleść cierpienia, jakie przyjął dobrowolnie; bolał Go szczególnie widok naszych grzechów i naszej niewdzięczności za tak wielką Miłość, jaką nam okazał. Św. Małgorzata z Kortony nieustannie opłakiwała zniewagi, jakie wyrządziła Panu Bogu. Pewnego razu spowiednik rzekł do niej: Małgorzato, przestań, nie płacz, Pan Bóg ci już przebaczył. — Ach! ojcze, odrzekła, jakże mogę przestać płakać, skoro wiem, iż z powodu mych grzechów Pan Jezus cierpiał przez całe Życie?
Modlitwa:
A więc, Panie, słodka ma Miłości, z powodu mych grzechów cierpiałeś przez całe Życie. Lecz, mój Jezu, powiedz mi, co mam uczynić, abyś mógł mi przebaczyć, a wszystko chcę uczynić. Żałuję, Dobro Najwyższe, za wszystkie zniewagi, jakie Ci wyrządziłem; żałuję za nie i kocham Cię bardziej, niż siebie samego. Czuję wielkie pragnienie kochania Ciebie; użycz mi siły, bym bardzo Cię miłował. Przypominaj mi zawsze Miłość, jaką mi okazałeś, żeby ma dusza zawsze gorzała Miłością ku Tobie, zawsze o Tobie myślała, Ciebie jedynie pragnęła i Tobie tylko starała się przypodobać. O, Boże Miłości, przez pewien czas byłem niewolnikiem piekła, teraz jednak całkowicie Tobie się oddaję. Zlituj się nade mną, przyjmij mnie i zwiąż Swą Miłością. Jezu mój, od dzisiaj chcę przez całe życie zawsze Cię miłować, z miłością w sercu pragnę umrzeć. — Maryo, Matko i nadziejo moja, dopomóż mi, abym kochał Twego i mego Boga. O tę tylko Łaskę Cię proszę i Jej od Ciebie się spodziewam. Amen. (*II., 359)
Zachęcamy do uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego w okresie Bożego Narodzenia: Nabożeństwo na okres Bożego Narodzenia
Zachęcamy także do uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
© salveregina.pl 2022