Różaniec

 

Pogadanki religijne dla dzieci na cały Rok Kościelny

1957

 

 

 

 

7 Października.

Uroczystość Matki Boskiej Różańcowej.

 

 

 

Był taki czas kiedy różni źli ludzie postanowili zniszczyć Dzieło Pana Jezusa: Kościół Święty, głosząc nową naukę, inną od tej, którą głosił Pan Jezus, a po Nim Ojciec Święty i biskupi.

Ci ludzie, którzy ten straszny zamiar zniszczenia Nauki Bożej powzięli nazywali się heretykami, a ich nauka herezją. Herezja to jest nauka Religii całkiem inna od prawdziwej, podawanej przez Pana Jezusa. Ludzie, którzy przyjmują herezję, grzeszą ciężko i gdyby się nie nawrócili przed śmiercią, zginą na wieki.

Dlatego, gdy albigensi (tak się nazywali ci heretycy) się pokazali i zaczęli przez swoje nauczanie odrywać od Kościoła wielu ludzi, – w Obronie Wiary Świętej wystąpili przeciwko nim natychmiast liczni święci kapłani i zakonnicy, a między innymi Święty Dominik, który zgromadziwszy koło siebie wielu takich jak sam był gorliwych wyznawców Chrystusa, razem z nimi przebiegał miasta i wsie, mówiąc piękne kazania, tłumacząc ludziom, że Prawda jest tylko jedna, że tylko Nauka Pana Jezusa podawana przez Kościół Święty jest prawdziwa, a to co mówią albigensi jest kłamstwem, i kto im wierzy popełnia straszny grzech herezji, odstępstwa od Chrystusa.

Kazania, które głosił Święty Dominik i jego bracia, wielu ludzi nawróciły i poprawiły, odsunęły od albigensów i nauczyły słuchać Kościoła, żyć po Bożemu. Ale Święty Dominik widział, że jednak jeszcze wielu ludzi obstawało za albigensami i zrozumiał, z wielkim bólem, że żadne jego wysiłki nie przemogą tej strasznej herezji, która się jednak wciąż bardziej szerzyła. Wtedy Święty zwrócił się o pomoc tam, skąd jedynie przyjść mogła naprawdę: do Matki Najświętszej, Którą od dziecka pokornie czcił i jak Matkę miłował. I świętym uniesiony natchnieniem ułożył tę cudną modlitwę, którą nazywamy Różańcem Świętym.

Patrzcie, oto Różaniec: Tu jest krzyżyk, potem jeden paciorek. Trzymając go w ręce mówimy Wierzę w Boga.

Potem trzy paciorki razem – to trzy Zdrowaś Marya.

Potem jeden to jeden Ojcze nasz i 10 to dziesięć Zdrowaś Marya. Gdy odmówimy na tym dużym paciorku jedno Ojcze nasz, a na tych małych 10 Zdrowaś Marya dodajemy jeszcze 1 Chwała Ojcu. Chwała Ojcu nie mówimy na paciorku, dodajemy je po odmówieniu 10 Zdrowaś Marya. Jedno Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Marya i 1 Chwała Ojcu nazywa się jedną tajemnicą,

Takich tajemnic mamy w Różańcu 15. Pięć jest tajemnie radosnych, pięć bolesnych i pięć chwalebnych. Każda tajemnica jest rozmyślaniem o jakimś zdarzeniu z Życia Pana Jezusa i Najświętszej Panienki. Odmawiając 1 Ojcze nasz i 10 Zdrowaś, myślimy o jednym z tych zdarzeń.

Więc zaraz przy pierwszej Tajemnicy odnawiając pierwsze Ojcze nasz i 10 Zdrowaś oraz Chwała Ojcu – myślimy o tym jak Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi Wolę Bożą i jak pokornie zgodziła się zostać Matką Zbawiciela. Przy drugim “dziesiątku” rozmyślamy o tym jak Matka Najświętsza szła daleką, uciążliwą drogę przez góry do Świętej Elżbiety aby jej pomóc w pracy i razem z nią za wielkie otrzymane Łaski chwalić Pana Boga. A przy trzeciej tajemnicy myślimy o Narodzeniu Dzieciątka Jezus, o Jego Miłości do nas, o pokłonie pastuszków i trzech króli.

I tak po kolei całe piętnaście Tajemnic.

Matce Najświętszej ta modlitwa jest ogromnie miłą i droga. Przecież składa się z najpiękniejszych modlitw: Modlitwy Ojcze nasz uczył nas Sam Pan Jezus, modlitwa Zdrowaś Marya składa się z słów Archanioła Gabriela, przy Zwiastowaniu, słów Świętej Elżbiety przy Nawiedzeniu i słów Kościoła Świętego.

Toteż Królowa Nieba i ziemi przyjmuje każde Ojcze nasz i Zdrowaś Marya odmawiane na poświęconym Różańcu jak najpiękniejsze, najwonniejsze róże, które swoim zapachem napełniają całe Niebo. Dlatego tę modlitwę nazywamy Różańcem Świętym, a Matkę Najświętszą Królową Różańca, Matką Boską Różańcową.

Niejednokrotnie pokazała Matka Najświętsza jak miłym Jej jest Różaniec i jak wiele można przez niego uprosić.

Gdy Święty Dominik wziął do ręki Różaniec i zaczął się gorliwie na nim modlić, a jego synowie duchowni to samo, ci ludzie, których ogarnęła herezja, którzy przedtem ani słuchać o Panu Jezusie nie chcieli, teraz przychodzili sami do Świętego Dominika i żałując za to, co zrobili, wyznawali swe błędy, prosili o rozgrzeszenie (o przebaczenie) i poprawiali całkowicie swe życie. I po niedługim czasie herezja znikła zupełnie, a zwyciężyła prawdziwa Wiara, Święta Wiara Rzymsko-Katolickiego Kościoła. – Ale ani Święty Dominik, ani jego współbracia nie wypuścili już z rąk Różańca Świętego, nazwali go swoją tarczą i mieczem, którym wszystko potrafią wywalczyć i odmawiali go odtąd często, gorliwie na cześć Swojej Niebieskiej Matki, zwracając się do Niej w każdej potrzebie. I nauczyli innych odmawiania Różańca Świętego i dzisiaj każdy dobry Katolik, który kocha Matkę Bożą umie odmawiać Różaniec i często go odmawia. Tysiące, tysiące dorosłych co dzień go odmawia i tysiące, tysiące dzieci…

100 lat temu, gdy Najświętsza Panna Niepokalanie Poczęta objawiła się w Lourdes Bernadecie Soubirous za każdym razem gdy przyszła, odmawiała z nią Różaniec Święty. A tak niedawno Najświętsza Panienka ukazała się w Fatima, małej portugalskiej wiosce małym dzieciom, co pasąc owieczki odmawiały sobie Różaniec. (Nie tylko bawiły się, goniły czy rozmawiały, ale często brały Różaniec do ręki i cały pobożnie odmawiały na cześć Matki Boskiej). I oto pewnego dnia ujrzały Ją Samą w białej cudnej sukni i białym płaszczu. Z Jej Świętych Rąk zwisały srebrno-biały Różaniec. Nawoływała do pokuty i modlitwy szczególnie różańcowej, przez którą wiele można u Pana Boga uprosić.

I my kochamy Matkę Najświętszą i chętnie splatalibyśmy Jej co dzień wieńce z róż. Ale nie zawsze mamy róże czy inne kwiaty. Możemy Jej jednak ofiarować co dzień przez cały rok róże piękniejsze niż te, co w ogrodzie rosną: odmawiając “Zdrowaśki” Różańca Świętego na Jej cześć, za Kościół Święty, za nawrócenie grzeszników, na uproszenie wszystkich Łask nam potrzebnych. Nikt nad Jej Niepokalanym Sercem na pewno nie ma takiej władzy, nikt u Niej tyle uprosić nie może jak małe, dobre dziecko z Różańcem w ręku.

Niech nam mamusia kupi różaniec, poprośmy ją zaraz dzisiaj o to, a potem poprośmy księdza, żeby nam go poświęcił i co dzień na nim odmówmy jedną tajemnicę (1 Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Marya, 1 Chwała Ojcu).

W ten sposób czy lipcowe słonko grzać będzie czy śniegi bielutkie zasypią świat, splatajmy naszej Matce Niepokalanej jakby wianuszki z róż pachnących, odmawiając Różaniec Święty i rozmyślając o Najświętszych Bożych Tajemnicach.

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *