Pogadanki religijne dla dzieci na cały Rok Kościelny

1957

 

 

 

 

VIII NIEDZIELA PO ZIELONYCH ŚWIATKACH

 

 

 

Wyjątek z Ewangelii św. Łukasza 16. 1-9.

Treść: „Zdaj liczbę z włodarstwa twego”.

Cel pogadanki: Muszę wszystko w życiu robić dobrze i jak najstaranniej.

 

 

Opowiedział raz Pan Jezus Uczniom Swoim o takim gospodarzu, który miał bardzo piękne gospodarstwo. A ponieważ było też bardzo duże więc ten gospodarz wziął sobie do pomocy włodarza. Długie lata włodarz zarządzał majątkiem gospodarza, ale robił to czasem trochę niedbale, nie zawsze pracował tak jak powinien. kazał sobie zdać Gospodarz dowiedział się o tym, przywołał go, kazał sobie zdać wszystkie rachunki i podziękował mu za pracę. „Zdaj sprawę z włodarstwa twego, bo już nie będziesz  mógł włodarzyć”. Już go więcej nie chciał. Włodarz bardzo się tym zmartwił, że już nie będzie mógł włodarzyć. Żałował teraz bardzo, że nie włodarzył dobrze, że nie pracował porządnie, że nie służył gospodarzowi tak dobrze, jak powinien, bo teraz kiedy już było za późno, widział, rozumiał, jaka to była dobra służba i jak należało dbać o nią jak trzeba by to wszystko zawsze porządnie i starannie robić.

I my też czasami nie zrobimy czegoś, co nam każą, porządnie i dokładnie, a potem przyjdzie inne dziecko i wszystko zrobi jak najlepiej. Wtedy przykro nam i wstyd, żeśmy się nie przyłożyli do roboty i żeśmy byli leniuszkami. Naprawdę jest nam wstyd i żal, bo taka praca niestaranna i niedbała nie przynosi żadnej radości. Czujemy się wtedy jak ten włodarz, gdy mu odebrano robotę, ponieważ ją zaniedbywał, był bardzo nieszczęśliwy, bo wiedział, że go słusznie to spotkało, gdyż nie zrobił tego, co do niego należało.

Tę opowieść o złym włodarzu opowiedział Pan Jezus Apostołom, bo chciał ich różnych rzeczy nauczyć. Ale i tego chciał ich nauczyć, że wszystko w życiu trzeba starać się robić jak najlepiej. Wszystkie rzeczy używać do dobrego, wszystkie zajęcia wykonywać starannie.

Panu Jezusowi bardzo się nie podoba, gdy ktoś jest leniuszkiem. Pan Jezus gdy był taki jak wy malutki, starał się w czym mógł pomagać Swej Mamusi i robił wszystko bardzo ładnie, bardzo starannie i na czas. — Więc my też musimy się starać, wszystko, co mamy do zrobienia, robić porządnie, wtedy każdy zobaczy, że jesteśmy grzeczni i nie leniuchujemy, a nam w serduszku będzie tak miło, żeśmy zrobili dobrze to, co do nas należało.

A gdy będziemy duży i też zawsze tak porządnie i dobrze będziemy wszystkie swe zajęcia wykonywać, to gdy już więcej nie będziemy mogli pracować tu na ziemi, bo Pan Jezus do siebie nas zawoła, wtedy pochwali nas za to, żeśmy Mu tu dobrze służyli, dobrze wypełniali swe obowiązki i da nam za to Niebo.

Gdy Pan Jezus był dzieckiem małym

już pomagał Swojej Mateńce:

mył garnuszki, zamiatał domek,

co dzień starał się zrobić więcej.

Zawsze wszystko starannie robił,

w domku było ślicznie jak w Niebie

Mój Jezusku maleńki, drogi

chcę być w pracy podobnym do Ciebie!

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023