Pogadanki religijne dla dzieci na cały Rok Kościelny

1957

 

 

 

 

XIV NIEDZIELA PO ZIELONYCH ŚWIĄTKACH

 

 

Wyjątek z Ewangelii Św. Mateusza 6, 24-33

Treść: Przypatrzcie się liliom polnym…

Cel pogadanki: Pan Bóg troszczy się o nas, i jeżeli będziemy postępować tak jak On nakazuje, nigdy nam niczego nie zabraknie.

 

 

Była śliczna wiosna w Galilejskiej krainie: Na polach kołysała się świeża trama, rozkwitało mnóstwo kwiatów, cudne, pachnące lilie otwierały swoje kielichy do słońca. Nad polami latały najrozmaitsze ptaki i świergotem chwaliły Boga…

Pan Jezus z Apostołami szedł przez tą cudną Galilejską krainę i słysząc jak Apostołowie rozmawiają o różnych swoich potrzebach i martwią się o przyszłość, powiedział do nich łagodnie i serdecznie: Nie martwcie się o to, co będziecie jedli… popatrzcie na ptaki niebieskie, iż nie sieją, ani żną, ani zbierają do gumien, a Ojciec wasz Niebieski żywi je…  A o odzienie czemu się nie troszczycie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: ani pracują, ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon ze wszystkiej swej chwale nie był odziany jako jedna z nich… (To znaczy, chciał Pan Jezus powiedzieć, że Pan Bóg tak cudnie lilie przyozdobił, że ani najbogatszy z ludzi tak się pięknie nie potrafił ubrać jak one są ubrane).

Więc też — tłumaczył Pan Jezus dalej Swoim Uczniom — jeżeli Pan Bóg tak dba o trawę, o kwiaty polne i o ptaszęta małe, to jeszcze o wiele więcej dba o człowieka. Więc nie trzeba się martwić o to, czy jutro będziemy mieć co jeść, albo w co się ubrać. Jeżeli będziemy kochać Pana Boga i zawsze Go chwalić, jak lilie polne swą wonią, jak ptaki świergotem, to i Pan Bóg nigdy o nas nie zapomni i będzie się nami zawsze opiekował. Lilie mają kwitnąć i pachnąć, ptaki świergotać i robią to, toteż mają wszystko, co im do życia potrzebne, bo Pan Bóg dba o nie — i my też, gdy będziemy robić to, co do nas należy, zawsze będziemy grzeczni, posłuszni, zawsze będziemy robić to, cośmy powinni, grzecznie się bawić, ładnie się modlić i być dobrymi dla drugich, wtedy Pan Bóg będzie się nami zawsze opiekował jak ptakami i liliami polnymi, owszem jeszcze bardziej i troskliwiej.

 

Pan Bóg Sam dla nas stworzył

kwiatów ślicznych tysiące

i cudownie rozkwitnąć

kazał liliom na łące…

 

Czuwa z wielką Dobrocią

nad małymi ptaszkami,

więc ufajmy Mu bardzo

bo jest zawsze i z nami!

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023