Rozmyślanie 2.

Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. O wzgardzie wszystkiego. Cz. 2

 

 

Źródło: Dziecię Pan Jezus Ks. Marcin Hińcza Prowincjał Societatis Jesu 1877r.

 

 

 

 

Przygotowanie pierwsze: Postaw sobie przed oczy Boga w Trójcy Świętej Jedynego w wielkiej jasności.

Przygotowanie wtóre: Proś, żebyś mógł nad wszystko Tego Gościa poważać.

 

 

Punkt II.

Rozważ, gdyż się już Pan wyprawuje z miłego mieszkania swego, pozwól mu samemu mieszkania w sercu twym, niech gościa innego serce nie ma, niech tam nikt nie stawa, a pozwolisz, gdy już ochędożywszy serce, wzgardzisz wszystkimi rzeczami na świecie, i które świat miłuje; niech tam nie będą bogactwa, niech nie będą uciechy, niech nie będą majętności, niech nie będą powinni, towarzystwo, niech tylko Sam Gość Jezus w gospodzie serdecznej stawa.

Ty Sam jedyny, Gościu mój, Jezu mój, staniesz mi za wszystko co się pomyśleć może; gdy Ty będziesz, ubogi być nie mogę, bez pociechy nie będę. Tyś mój Najmilszy Ojciec, Matka, Bracia, Przyjaciele, Towarzystwo. Miłujże Tego Jezusa, duszo moja, i niechaj Sam u ciebie gospodę ma, a nie inny.

Ćwicz się w pogardzie rzeczy ziemskich, żebyś zwabił Jezusa.

 

Punkt III.

Rozważ, jakim sposobem masz gardzić wszystkimi rzeczami. Daje ci sposób Najświętsza Marya Panna, Ta bowiem w domeczku Swym ubożuchnym mieszkając ubożuchna, wyrabiając Sobie igiełką żywność, uciechę Swoją wszystkę pokładając na zabawie(*) z Bogiem, na modlitwie, i rozmowie wnętrznej z Synem, Którego nosiła, w nawiedzeniu krewnej Swojej dla usługi, wszystkę myśl Swoją w Bogu utopiła. Ty że masz z czego żyć, i nie trzeba ci wyrabiać sobie chleba, przynajmniej udzielaj go choć trochę potrzebnym: nie dbaj ni o co, tylko o Boga, zabawa(*) niech będzie dla Boga, nawiedzenie powinnych dla Boga, zgoła uciechą twoją niech będzie Bóg.

A cóż milszego nad Cię, Boże mój? Przeklęte wszystkie rzeczy, które by nie były dla Ciebie; cóż mi bowiem po wszystkim, gdy Ciebie mieć nie będę; gardzę dziś wszystkim, tylko Ciebie sobie obieram; weźże też Ty mnie, myśleć chcę o Tobie, a Ty też myśl o mnie, Dobro moje, jedyny Kochanku mój.

Ćwicz się w pogardzie wszystkiego.

Rozmowa do Najświętszej Maryi Panny, żeby ci uprosiła wzgardę rzeczy wszystkich.

 

 

(*) zabawa – zająć, zatrudnić, obowiązki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023