Krzyż Święty

 

 

Rozmyślanie 35.

Króla z krzyżem ratują. 

 

 

 

 

Źródło: Ks. Marcin Hińcza TJ – Król Bolesny Jezus Chrystus, wyd. 5 1885r

 

 

 

MODLITWA ZWYCZAJNA PRZED KAŻDYM ROZMYŚLANIEM.

Błagam Cię, Jezu, Boże mój! niech siła Miłości Twojej gorętszej od ognia, słodszej od miodu, ogarnie duszę moją, abym umarł dla Miłości Twojej, o! Panie mój, Któryś raczył umrzeć dla mojej miłości. Amen.

(Modlitwa Św. Ojca Franciszka z Asyżu.)

 

 

Przygotowanie 1. Historię przypomnij sobie. 

Przygotowanie 2. Idź za Chrystusem Panem. 

Przygotowanie 3. Proś, żebyś mógł nieść krzyż z Królem.

 

 

Punkt I. 

Uszedł niemało drogi Jezus z ciężkim krzyżem, potaczając się to tam to sam, często na ziemię upadając, z wylaniem takim krwi, że poza sobie ślad zostawił. A tym widokiem żałosnym wzruszona Weronika wyszła na przeciw Jezusowi i z pokorą a płaczem przystąpiwszy do Twarzy Jezusowej, otarła ją chustą białą, Król na chuście za tę uczynność wyraził twarz świętą Swoją. Szczęśliwa niewiasta, której było dane przystąpić do twarzy Jezusowej: szczęśliwa, bo Pan Jezus oddaje wizerunek Najświętszej Swej Twarzy na wieczną pamiątkę. Wyraź, Jezu mój, na sercu mym tę Twarz Twoją, niech na Nią patrzę; niech mnie od wszelkiej wyniosłości odwodzi, niech mię do ochotnej Służby Twojej, do wszelkich cnót, do gruntownej cierpliwości pobudzi. Wyrazi Jezus, tylko chce żeby czyste serce było, tylko chce, aby żadnej w sobie światowej przymieszki nie mieściło. Widzisz, Jezu Najmilszy, że nie chcę o niczym myśleć, tylko o Tobie; ale gdy myślę o Tobie, wiele rzeczy mnie odrywa od Ciebie, i wiele rzeczy, których ja nie chcę, wyraża się na sercu moim; dajże mi tę Łaskę, abym zawsze o Tobie, Jezu Najmilszy, myślał nic do serca innego nie przypuszczać. Potężnyś i dobry jesteś, i gdy zechcesz, wygładzisz serce moje ze wszystkiego obcego, dopiero wtedy siebie samego wyrazisz, którego ja miłuję nade wszystko.

 

 

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

 

 

Punkt II. 

Bojąc się żydzi, czy aż do Kalwaryi Jezus dotrwa żywy, widzieli bowiem iż bardzo upadł na siłach, chcieli żeby Mu kto pomógł nieść krzyża. Na ten czas szedł ze wsi Szymon Cyrenejczyk, którego przymusili nieść krzyż. Ten krzyż sam niósł Szymon, a Pana przed nim prowadzono bez krzyża. Nie Sam Jezus krzyż dźwigał, bo choć Sam Jezus nas odkupił, jednak chciał, abyśmy z krzyżem za Nim postępowali i kto nie idzie za Nim dźwigając krzyż, nie jest godzien Chrystusa. Przymuszają zaś do krzyża Szymona; bo natura nasza z przykrością krzyż dźwiga i krzyża się wzdryga. Póki żyjesz na świecie, noś krzyż za Chrystusem, a zobaczysz, że za Nim tam zajdziesz, gdzie On przyszedł i choć natura krzyża się będzie lękała, przymuszaj ją przecież i czyń jej gwałt, żeby się do niego przyuczyła. Ten krzyż wiele ludzi na świecie za Chrystusem nosiło, co tylko jest zakonników, co tylko ludzi pragnących żyć dobrze. Chcesz należeć do liczby Jezusowi umiłowanych, noś krzyż za Jezusem, nie noś krzyża łotrowskiego, cierp bez winy, bez przyczyny. Panie, miłośników krzyż Twój ochotnie liczby należę, o Jezu, takich masz wielu, którzy dźwigają, niech i ja do ich nosicielu krzyża najmilszy. Chcę z Tobą Jezu mój utrapienie znosić i krzyż za Tobą nieść.

 

 

Punkt III. 

Zaniósł Szymon krzyż aż na górę Kalwaryjską, na miejsce śmierci, choć mu ciężko dźwigać było, niósł jednak. Zakończeniem krzyża jest śmierć, a kto go dźwiga aż do samej śmierci, ten najweselej umiera. Biada temu, co nigdy krzyża nie niósł, biada i kto go począł nosić, a nie chce go dalej nosić, tylko z takim ciężarem idący, podobają się Jezusowi. Chcesz się Jezusowi podobać, noś krzyż. Cóż zacniejszego nad krzyż? Zdjąłem klejnoty, krzyżyki, złote łańcuszki z szyji mojej, wziąłem na się zacniejszy klejnot, krzyż Twój, chcąc żyć na świecie w poniżeniu i wszelakim umartwieniu, cierpieniu, w pogardzie, w zaprzaniu woli i zdania swego. Tymi klejnotami o jakbym rad ozdobił serce moje, Jezu mój? lecz ciężko się zdobić nimi. Ulżyj i Ty ciężkości, daj do tych ozdób chęć i zamiłowanie i wspomóż, aby było ochotne wykonanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2024