Źródło: O. Jerzy od Św. Józefa, Chleb powszedni. Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego. Wyd. OO. Karmelitów Bosych Kraków 1959

 

 

UWAGA!

We wtorki Wielkiego Postu zgodnie z kan. 1252 § 3, zawartym w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 roku, obowiązuje POST ILOŚCIOWY. Szczegóły o obowiązujących postach są opublikowane w wpisie: Nauki katolickie o Wielkim Poście. 

 

 

 

 

 

 

Rozmyślanie XXXVIII o Męce Chrystusowej.

OTOCZENIE PANA JEZUSA W CZASIE DROGI KRZYŻOWEJ.

I. Jedni cieszyli się,

II. inni, zwłaszcza Jego Bolesna Matka, płakali za Nim.

 

 

„I szła za Nim wielka rzesza ludu i niewiast, które płakały i narzekały” — (Łuk. 23, 27).

 

I. Patrzmy uważnie na tych, którzy towarzyszą Panu Jezusowi na miejsce stracenia. Najbliżej Niego znajdują się wykonawcy wyroku, którzy Go okrutnie szarpią i biją. Nieco dalej idą najwyżsi kapłani i faryzeusze, którzy szydzą i cieszą się zwycięstwem odniesionym nad znienawidzonym Nazarejczykiem. Nazywają Go uwodzicielem ludu, złoczyńcą, przyjacielem celników i synem Belzebuba. Uczeni w Piśmie wołają jak Semej do Dawida: „Wynijdź, wynijdź, mężu krwi” (2 Ks. Król. 16, 7). Wszyscy oni przedstawiają tych ludzi, którzy w jakikolwiek sposób grzeszą przeciw miłości bliźniego.

Inni idą za Panem Jezusem z nierozważnej ciekawości, co dalej stanie się z człowiekiem tak głośnym, czy nie uratuje się przez jakiś cud. Są to osoby powierzchowne, które wprawdzie interesują się zagadnieniami wiary, ale zapominają o jednej rzeczy, że Chrystus Pan za nich cierpiał i wziął krzyż. Nie stosują wiary do siebie. Obyśmy się nigdy nie znaleźli ani w pierwszej ani w drugiej grupie.

 

 

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

 

 

II. Była też niewielka ilość uczestników pochodu, którzy współczuli Zbawicielowi i płakali. Były to pobożne niewiasty głęboko przejęte tym, że Niewinnego i miłości godnego Męża, Któremu tyle dobrego zawdzięczano, wloką w hańbie na okrutną śmierć. Za to współczucie Zbawiciel zaszczycił je uwiecznionymi w Ewangelii Słowami. Niewiasty niewiele dla Niego uczyniły, przyniosły Mu tylko w ofierze współczucie i łzy. Zbawcę jednak pocieszyła ich szczera, wierna miłość, jakiej nie znalazł u mężów, nawet u Apostołów.

Przyłączmy się do tej grupy. Za przykładem pobożnych niewiast idźmy z pokorą i współczuciem jak Weronika i inne. Oświadczajmy Mu miłość i prośmy Go, aby w sercach naszych odbił obraz Najświętszego Oblicza, abyśmy ciągle pamiętali o tym, ile Mu zawdzięczamy. Pomyślmy teraz o Maryi, Matce Bolesnej. Jak ogromnego bólu doznawała przy spotkaniu Syna na drodze krzyżowej. Jej Pan Jezus ukazał się w niepojętym, nieopisanym, pożałowania godnym stanie. Nie pozwolono Jej zbliżyć się do Syna ani przynieść Mu żadnej ulgi. Spotkały się tylko Ich Oczy. Oczy Pana Jezusa pełne bólu, lecz także na pewno pełne czułości i pociechy, i Oczy bohaterskiej Matki, odnawiającej Swoje „Fiat” i oddającej Syna Bogu i Ojcu zarazem.

 

 

Modlitwa.

O Matko Bolesna! Mężna Święta Niewiasto, Która na drodze krzyżowej stałaś się Królową Boleści, naucz mnie towarzyszyć Ci w śmiertelnej drodze Twego Syna i pomóż mi zrozumieć głęboką Tajemnicę naśladowania Jego. Tobie Niebieski Ojciec dał najpełniejszą miarę bólu, żebyś pojęła Cierpienie w Jego najgłębszych przejawach i nauczyła nas jego nadprzyrodzonej wartości. Bądź mi Pomocą i Przewodniczką na wszystkie godziny cierpienia i użycz mi Łaski, żebym Syna Twego i Ciebie we wszystkich przeciwnościach naśladował. Obym kiedyś zasłużył połączyć się z Wami na wieki. Amen.

 

 

 

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Św. Józefa w miesiącu marcu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo marcowe ku czci Św. Józefa, Oblubieńca NMP – dzień 5.
  2. poznania Nauki katolickie o Wielkim Poście.
  3. uczczenia Tajemnicy Odkupienia w Wielkim Poście: Nabożeństwo na okres Wielkiego Postu.
  4. uczczenia Męki Pańskiej: Nabożeństwo do Męki Pańskiej.
  5. lektury czytania wielkopostnego: Czytania wielkopostne o Matce Boskiej Bolesnej — dzień 21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2024