Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
UWAGA!
W wtorek Wielkiego Postu zgodnie z kan. 1252 § 2, zawartym w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 roku jako nadal obowiązującym, obowiązuje POST ILOŚCIOWY. Szczegóły o obowiązujących postach są opublikowane w wpisie: Nauki katolickie o Wielkim Poście.
Jest bowiem nieprzebranym skarbem dla ludzi, ci którzy go używali, stali się uczestnikami Boskiej przyjaźni. — Mądr. 7, 14.
PRZYGOTOWANIE. — Czego mamy zazdrościć wielkim tego świata? Jeśli jesteśmy w Łasce Pana Boga, mamy udział w Jego naturze, stanowimy niejako jedno z Nim i w każdej chwili możemy zyskiwać na wieczność niezmierne skarby zasług. Dusza nasza, o ile jest w stanie Łaski, jest tak piękną w Oczach Pana Boga, iż jest przedmiotem Jego upodobania. To wszystko Pan Jezus nam wysłużył mękę swoją, toteż nieustannie winniśmy Mu dziękować.
I. — Św. Tomasz z Akwinu powiada, iż dar Łaski przewyższa wszelkie dary, jakie stworzenie może otrzymać, Łaska bowiem czyni nas uczestnikami Natury Bożej. Już przedtem Św. Piotr powiedział: Abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej Natury. Pan Jezus Mękę Swoją wysłużył nam tąż Chwałę, jaką otrzymał od Boga Ojca. Jednym słowem, kto jest w Łasce Bożej, ten jest pod pewnym względem jedno z Panem Bogiem. Jednym duchem jest. Sam Pan Jezus powiedział, iż do duszy, kochającej Pana Boga, cała Trójca Przenajświętsza przybywa na mieszkanie. „Do niego przyjdziemy, a mieszkanie u niego uczynimy”.
Tak piękna jest w Oczach Bożych dusza w stanie Łaski, iż Sam Pan Bóg ją wychwala: Jakożeś piękna, przyjaciółko moja, jakożeś piękna; zdaje się, iż Pan Bóg nie może zamknąć Oczu i Uszu na wszystko, o co ta dusza Go prosi. „Oczy Pańskie nad sprawiedliwymi, a uszy Jego na prośby ich”.
Zdaniem Św. Brygidy, gdyby człowiek ujrzał piękność duszy, będącej w stanie Łaski, umarłby z radości.
Św. Katarzyna Sieneńska oświadczyła, iż widząc duszę w Łasce Bożej, chętnie by oddałaby swe życie, byleby owa dusza swej piękności nie straciła; toteż ta Święta całowała ślady stóp kapłanów, na myśl, iż za ich pośrednictwem dusze odzyskują Łaskę Bożą.
Ileż zasług może zebrać dusza, będąca w stanie Łaski! Każdej chwili może zyskać Chwałę Wieczną, gdyż, jak powiada Św. Tomasz, każdy akt miłości, jaki dusza wzbudzi, na osobne Niebo zasługuje. Czego więc mamy zadrościć wielkim tego świata? O ile jesteśmy w Łasce Bożej, możemy nieustannie zdobywać coraz większą Chwałę w Niebie.
II. — Ten tylko, kto go doznaje, może zrozumieć pokój, jakim już na tej ziemi cieszy się dusza, będąca w Łasce Bożej. „Kosztujcie i obaczcie, że słodki jest Pan”. A w innym miejscu Psalmista powiada do Pana Boga: „Pokój wielki tym, którzy zakon Twój miłują”. Pokój, jakim się cieszy, kto jest złączony z Panem Bogiem, przewyższa wszelkie przyjemności, jakich zmysły i świat mogą dostarczyć. Pokój Boży, który przewyższa wszelki zmysł.
Modlitwa.
Jezu mój, Tyś Dobrym Pasterzem; pozwoliłeś się zabić, aby dać życie nam, Swym owieczkom. Skoro uciekałem przed Tobą, szedłeś za mną, szukałeś mnie; przyjmij mnie teraz, gdy Cię szukam i skruszony powracam do Nóg Twoich. Udziel mi na nowo Swej Łaski, Którą nędznie straciłem z własnej winy. Żałuję za grzechy całym sercem; chciałbym umrzeć z żalu, gdy wspomnę, iż tyle razy odwracałem się od Ciebie. Przebacz mi przez Zasługi Tej gorzkiej Śmierci, jaką za mnie poniosłeś na krzyżu. Zwiąż mnie słodkimi Więzami Swej Miłości i nie dozwól, bym miał jeszcze odłączyć się od Ciebie.
Udziel mi siły do cierpliwego znoszenia krzyży, jakie na mnie ześlesz, zasłużyłem bowiem na kary wieczne w piekle. Spraw, bym objął z radością wszystkie zniewagi, jakich doznam od ludzi, zasłużyłem bowiem, aby szatani w piekle wiecznie po mnie deptali. Daj mi tę Łaskę, abym był we wszystkim posłuszny Twym Natchnieniom i z miłości ku Tobie przezwyciężał wszelkie względy ludzkie. — Od dzisiaj postanawiam Tobie służyć jedynie. Niechaj inni mówią, co im się podoba, ja chcę Ciebie tylko miłować, mój najukochańszy Boże.
Tobie się tylko chcę podobać; użycz mi tylko Swej Pomocy, bez Której nic nie mogę. Kocham Cię, „Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko”, z całego serca; w Twej Krwi ufność pokładam. Maryo, nadziejo moja, wesprzyj mnie Swymi modlitwami. Chlubię się tym, iż jestem sługą Twoim, Ty zaś tym się szczycisz, iż zbawiasz grzeszników, którzy się do Ciebie uciekają; dopomóż mi więc i wyjednaj mi zbawienie. Amen. (II, 87)
Zachęcamy do uczczenia Św. Józefa w miesiącu marcu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo marcowe ku czci Św. Józefa, Oblubieńca NMP.
© salveregina.pl 2023