Rozmyślania na wszystkie dni całego roku
z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego
1935 r.
PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO
O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.
TOM I.
KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ
DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.
Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.
Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nieskończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kiedy obrazić.
Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.
Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.
Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.
W roztargnieniach mów:
Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bowiem jest to, co dotąd uczyniłem.
UWAGA!
W poniedziałki Wielkiego Postu zgodnie z kan. 1252 § 2, zawartym w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 roku jako nadal obowiązującym, obowiązuje POST ILOŚCIOWY. Święta w Wielkim Poście nie znoszą dyscypliny postnej! Szczegóły o obowiązujących postach są opublikowane w wpisie: Nauki katolickie o Wielkim Poście.
Pragnienia zabijają leniwego… ale kto sprawiedliwy jest, daje bez przestanku. — Przyp. 21, 25.
PRZYGOTOWANIE. — Aby zostać Świętym, nie wystarczy tego pragnąć, trzeba zaraz przyłożyć rękę do dzieła. Dusz niezdecydowanych szatan się nie obawia. Dwa są główne środki do osiągnięcia tak wielkiego celu:
1. Modlitwa, która wprowadza do duszy Miłość Bożą,
2. Umartwienie, które usuwa z serca ziemię i uzdalnia je do przyjęcia Świętego Ognia Miłości.
Nabierzmy więc otuchy! Zaraz rozpocznijmy używać tych środków, a i my się uświęcimy.
I. — Kto bardziej kocha Pana Boga, ten też bardziej się uświęci. Św. Franciszek Borgiasz powiedział, iż modlitwa wprowadza do serca ludzkiego Miłość Bożą. Umartwienie zaś usuwa z niego wszystko, co ziemskie i uzdalnia je do przyjęcia tego Świętego Ognia Miłości. I ile więcej przywiązań ziemskich w sercu, o tyle mniej tam miejsca na Miłość Bożą.
Mądrość… nie znajduje się w ziemi rozkosznie żyjących. Dlatego Święci umartwiali, ile mogli, miłość własną i swe zmysły. Świętych niewielu, lecz musimy żyć z niewielu, jeśli z niewielu chcemy się zbawić. — Żyj z niewielu, pisze Św. Klimak, jeśli z niewielu chcesz królować.
A św. Bernard powiada: „Doskonałe może być tylko wyjątkowe”. Kto chce wieść życie doskonałe, musi wieść życie wyjątkowe.
Aby się uświęcić, trzeba nieodzownie pragnąć tego skutecznie; należy pragnąć i skutecznie postanowić. Niektórzy zawsze pragną, lecz nigdy nie przykładają ręki do dzieła. — Takich dusz niezdecydowanych, mawiała Św. Teresa, szatan się nie obawia. I przeciwnie, Pan Bóg jest przyjacielem dusz odważnych, szlachetnych. Pragnienia… zabijają leniwego, ale kto sprawiedliwy jest, daje bez przestanku.
Szatan, zdaniem wspomnianej seraficznej Świętej, stara się nas oszukać, poddając myśl, iż jest to pychą pragnąc świętości. Byłoby to pychą i zuchwalstwem, gdybyśmy swą ufność złożyli w naszych czynach i naszych postanowieniach, nie jest zaś wcale pychą i zuchwalstwem, jeśli wszystkiego spodziewamy się od Pana Boga. Jeżeli wszystkiego od Pana Boga oczekujemy, On nam użyczy sił potrzebnych. — Gorąco więc pragnijmy dojść do wysokiego stopnia Miłości Bożej i mówmy z odwagą: Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia. Jeśli zaś nie mamy tego wielkiego pragnienia, prośmy o nie usilnie Pana Jezusa, a On go nam użyczy.
II. — Należy więc z otuchą postanowić sobie wziąć się do dzieła i je rozpocząć; pamiętajmy, iż co się tyczy doskonałości chrześcijańskiej, to zdaniem Św. Franciszka Salezego, o wiele więcej znaczy praktyka, niż nauka. — Modlitwa może wszystko. Czego nie potrafimy uczynić własnymi siłami, zdołamy wykonać z Pomocą Pana Boga, który przyrzekł nam dać, o co Go poprosimy: Czegokolwiek zechcecie, prosić będziecie i stanie się wam.
Modlitwa:
Mój drogi Odkupicielu, pragniesz mej miłości i polecasz mi, abym Cię kochał z całego serca. Tak, mój Jezu, całym sercem chcę Cię miłować. Mój Boże, odzywam się do Ciebie, ufny w Twe Miłosierdzie. Nie przerażają mnie grzechy, jakich się dopuściłem, gdyż teraz nienawidzę ich i brzydzę się nimi nade wszystko; wiem także, iż zapominasz o zniewagach, jakie Ci wyrządziła dusza, która żałuje i Cię kocha. Owszem, ponieważ więcej od innych Cię obrażałem, bardziej od innych chcę Cię miłować, a to za Twą Pomocą, której się spodziewam.
Mój Panie, chcesz, bym stał się Świętym i ja chcę nim zostać, nie tyle dlatego, aby cieszyć się w Niebie, jak raczej, by Tobie się podobać. Kocham Cię, Dobroci Nieskończona! Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko i oddaję Ci siebie całego. Tyś jedynym mym Dobrem, mą miłością jedyną. Przyjmij mnie, Miłości moja, spraw, bym całkowicie do Ciebie należał i nie pozwól, abym miał Cię jeszcze kiedy obrazić. Uczyń to, bym całkowicie wyniszczył się dla Ciebie, jak Ty całkowicie dla mnie się wyniszczyłeś. — Maryo, Najmilsza Oblubienico Ducha Świętego i najbardziej przez Niego ukochana, uproś mi Miłość Bożą i wierność w tej Miłości. Wyjednaj mi, Matko moja, bym zawsze Ci służył i żywił nabożeństwo do Ciebie; kto się bowiem odznacza tym nabożeństwem, odznacza się również Miłością ku Jezusowi. Amen. (II, 400)
Zachęcamy do uczczenia Św. Józefa w miesiącu marcu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo marcowe ku czci Św. Józefa, Oblubieńca NMP.
© salveregina.pl 2023