22. GRUDNIA

ŚWIĘTA ANASTAZJA.

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. AnastazjaCórką była bogatych Rzymian, którzy ją już w dzieciństwie ochrzcić kazali, co wówczas rzadko kiedy czyniono. Uczył ją Zasad Wiary Chryzogon, dworzanin cesarza Dioklecjana, który tajemnie wyznawał Chrystusa Pana. Piękna, cnotliwa i bogata zwróciła na siebie oczy wysokiego urzędnika Publiusza, który umiał uprosić sobie u rodziców rękę Anastazji. Był to jednak zły człowiek, i zawzięty poganin. Gdy dowiedział się, że żona jego po to wychodzi na miasto, aby wyszukiwać biednych Chrześcijan, usługiwać im i wspierać ich hojnie, zamknął ją w domu, i straż u drzwi postawił. Szydził teraz z jej wiary, pastwił się i głodem morzył. Wysłany w poselstwie do Persji umarł w drodze. Teraz odzyskała Anastazja wolność, i oddała się dobrym uczynkom, nawiedzając chorych i wspierając męczenników w więzieniach. – Dioklecjan bawiąc w Akwilei dowiedział się, że Chryzogon jest chrześcijaninem. Kazał skutego przywieść do Akwilei. Poszła za swym ojcem duchownym Anastazja, posługując mu w drodze, a gdy go umęczono i skazano na śmierć, pogrzebała przyzwoicie jego ciało w katakumbach Chrześcijan.

Doniesiono cesarzowi, że Anastazja jest Chrześcijanką. Kazał ją uwięzić i żądał pieniędzy. Powiedziała Anastazja, że cały majątek już rozdała między ubogich. Wtedy oddał ją w moc starosty miasta Akwilei.

Starosta chcąc dokładnie spełnić rozkaz cesarza, najpierw nakłaniał ją do odstępstwa podchlebstwami, a gdy widział jej stałość, wtrącił do więzienia na śmierć głodową. Po 30 dniach otworzono ciemnicę i wyprowadzono żywą męczennicę.

Kazał starosta wsadzić ją do łodzi i zostawić na pełnym morzu. Ale fale przyniosły łódź do brzegu. Wtedy rozciągnioną na palach spalić kazał 304 r. Relikwie jej przewieziono do Rzymu.

 

 

Punkty do rozmyślania.

1. Każdy z was, który nie odstępuje wszystkiego co ma, nie może być moim uczniem. (Łuk. 14.) Musisz wybierać między sobą i Chrystusem Panem; czy chcesz żyć dla siebie, czy dla Chrystusa Pana.

2. Żaden dwom panom służyć nie może, bo jednego będzie miłował, a drugiego będzie nienawidził. (Mat. 6.) Jeżeli opuścisz siebie, znajdziesz Pana Jezusa.

3. Im prędzej zrobisz wybór, tym lepiej uczynisz; im szczerzej i całkowiciej połączysz się z Chrystusem Panem, zyskasz tym więcej.

 

 

Modlitwa.

Św. Anastazjo, Męczennico Chrystusa! któraś wszelakie uciski wytrwale zniosła i koronę niebieską zdobyła, uproś nam u Boga zwycięstwo nad pokusami, i wytrwałość w cnocie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2022

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *