4 Czerwca.

Św. Augustyn, apostoł Anglii.

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

 

 

Św. Augustyn apostoł AngliiW dzisiejszej Anglii, a dawnej Brytanii, panowali Rzymianie, którzy już w II wieku po Chrystusie oświecali Brytanów w Chrześcijańskiej Wierze. W V wieku zawojowały Brytanię pogańskie szczepy germańskie Anglów i Saksonów, którzy wypędzili kapłanów, poburzyli kościoły i bożkom swoim postawili świątynię. Ze zlania się Brytanów z germanami powstali Anglicy. Do nich wysłał Papież Grzegorz w r. 595 kapłana Augustyna z 40 mnichami, aby opowiadał im Naukę Chrystusa Pana. Kiedy już byli we Francji, i słyszeli o dzikości anglików, przelękli się misjonarze, i wysłali Augustyna do Papieża, aby im wrócić pozwolił, bo języka anglików nie rozumieją. Zganił ich małoduszność Papież, kazał im się uczyć po angielsku, dał polecające listy do biskupów Francji, i nakazał we wszystkim słuchać Św. Augustyna, którego biskupem ustanowił dla Anglii. Panował wówczas w Anglii król Edelbert, który za żonę miał Bertę, francuzkę, i Chrześcijankę. Dozwolił on żonie wyznawać Wiarę Chrystusa Pana, i mieć kapłana, ale twardo trzymał się wieszczów pogańskich, którzy wielki na niego wpływ mieli. Do niego zgłosił się Św. Augustyn, i prosił o pozwolenie opowiadania Ewangelii Świętej. Na to rzekł Edelbert: Wiary waszej nie potrzebuję, bo mam swoich bogów, ale żeście ludzie uczeni i mądrzy, więc pozwalam wam oświatę szerzyć w moim państwie. Dosyć było misjonarzom takiego pozwolenia. Zakładali szkoły, a szerząc między dziczą oświatę, opowiadali im Chrystusa Pana. Anglicy widząc, że misjonarze tak świątobliwie żyją, jak nauczają, porzucali swe bałwany, sprośne obyczaje, i dobrowolnie prosili o Chrzest Święty. – Sam król w końcu patrząc na wielki postęp chrystianizmu, na prośby żony swej począł zaznajamiać się z Religią Chrystusa Pana, i w krótce z wielu dostojnikami przyjął Chrzest Święty. – Grzegorz Wielki wyniósł Św. Augustyna do godności arcybiskupiej, i polecił mu ustanawiać po miastach biskupów. – Postąpił Św. Augustyn w myśl polecenia papieskiego, a pracując nie znużenie nad nawróceniem Anglii, umartwiał się i, po nocach długie modlitwy odprawiał. Jeszcze za życia wsławił go Pan Bóg cudami. Pochowany jest w kościele Piotra i Pawła w Anglii.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Roztropność jest cnotą, która uczy nas zastosowania się do otoczenia i nawrócenia tych, z którymi mamy do czynienia. Uczy ona ostrożności w uczynkach i słowach, aby nie naruszyć miłości własnej drugich, a chroniąc nas przed licznymi szkodami, ułatwia powodzenie każdej sprawy.

Św. Augustyn mieszkając między dzikim ludem, postępował roztropnie, a gdy pozyskał zaufanie, wówczas znalazł posłuch. Pismo Święte naucza, że błogosławiony człowiek, który obfituje w roztropności. Lepsze nabycie jej, niźli kupiectwo srebra i złota, droższą jest nad wszystkie bogactwa (Przyp. 3, 13-15).

Czy i ty w życiu kierujesz się roztropnością wężową i prostotą gołębią?

 

 

Modlitwa.

Wszechmogący Wieczny Boże, za przyczyną Św. Augustyna apostoła Anglii, wszystkie przeciwności racz od nas odwrócić, abyśmy pokoju ciała i duszy doznając, swobodnym sercem wykonywali to, co się do Ciebie odnosi. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023