3 STYCZNIA

ŚW. GENOWEFA.

 

 

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. GenowefaŚw. Genowefa urodziła się r. 417, w Nanterre, obok Paryża. Rodzice jej byli ubodzy, więc paszeniem owiec zarabiała na życie. Kiedy inne pasterki swawoliły, ona modliła się. Św. Germanus, biskup, gdy ją zobaczył w kościele, przepowiedział, że wzniesie się na wysoki stopień doskonałości, gdy czynami spełniać będzie Zasady Wiary Świętej. Dał jej na pamiątkę medalik z wizerunkiem Świętego Krzyża, który nosiła całe życie na piersi, jako jedyną ozdobę. Po śmierci matki przeniosła się do Paryża, do swej chrzestnej matki, gdzie dalej wiodła żywot bogobojny i umartwiony. Całe życie pościła, a pokarm jej stanowił chleb jęczmienny i woda. Mając lat 50 z nakazu biskupa jadała mleko a czasem i rybę. Pomimo że mięsa nigdy nie używała, a jadała mało, dożyła w czerstwym zdrowiu 95 lat, przekonując każdego, że mięso nie jest koniecznym dla zdrowia, ani obfity pokarm dla osiągnięcia starości. Ci, którzy z bliska na umartwione życie Św. Genowefy patrzyli, podziwiali jej cnoty i świątobliwość, inni szydzili z niej i prześladowali, nazywając ją obłudnicą i marzycielką. Pokornie jednak znosiła rozmaite napaści, a wtedy w nagrodę cierpliwości, obdarzył ją Pan Bóg darem cudów. — Kiedy król Hunów Attyla wpadł do Francji i obległ stolicę Paryż, wtedy Św. Genowefa zachęcała do męstwa przerażonych mieszkańców, i wymodliła u Pana Boga zwycięstwo nad hordami barbarzyńców. Także inne miasta Francji doznały skutecznej opieki świątobliwej rodaczki w rozmaitych potrzebach, a Paryżanie doświadczali często za jej wstawiennictwem cudownej Opieki Niebios. Jaśniejąca cnotami i bogata w zasługi zmarła dnia 3 stycznia 512 r. Paryż obrał ją sobie za Patronkę miasta, a ciało jej złożył obok króla Klodwika w kościele Świętych Piotra i Pawła, który odtąd otrzymał nazwę kościoła Św. Genowefy. – W r. 1129 gdy zaraza morowa dziesiątkowała ludność Paryża, obniesiono relikwie Św. Genowefy po mieście w uroczystej procesji, prosząc swą Patronkę o wstawiennictwo u Pana Boga, a zaraza natychmiast wygasła. W r. 1793 bezbożni rewolucjoniści spalili relikwie świętej, i zaledwie małą ich część udało się kapłanom ukryć przed dzikością rozbestwionych bezbożników.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Staraj się, jak Św. Genowefa, czynami spełniać przepisy Wiary Świętej.

Nie daj się odwieść z drogi cnoty uszczypliwym językom, oszczerstwom ani prześladowaniom. Jak złoto w ogniu, tak cnota oczyszcza się i mężnieje w ucisku.

Zachowaj posty i umiarkowanie w jedzeniu i piciu, jeżeli chcesz być zdrowym i czerstwym.

 

 

Modlitwa.

Wszechmogący Boże, za wstawiennictwem służebnicy Twej Św. Genowefy, racz nam dać serce czyste, przejęte gorącą wiarą, abyśmy tylko Tobie służyli, przez wzgląd na ludzi, ich szyderstwa i oszczerstwa nie zboczyli z drogi cnoty, lecz abyśmy wytrwali w pełnieniu Twych Świętych Przykazań do końca naszego żywota. Amen.

 

 

 

 

 © salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *