25 marca.

ŚW. GRZEGORZ Z NISSY, BISKUP.

 

 

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. Grzegorz z Nissy, biskupŚw. Grzegorz, zwany Nisseńskim, urodził się w Cezarei, w Małej Azji, 331 roku po Chrystusie. Świątobliwych miał rodziców chrześcijańskich, którzy dzieci swe świątobliwie wychowali. Grzegorz, brat jego Bazyli Wielki i siostra Makryna, zaliczeni zostali w poczet Świętych. — Grzegorz od młodości poświęcił się stanowi duchownemu, ale zwyczajem kościoła greckiego przed święceniami pojął za żonę Teozebię, skromnie wychowaną dziewicę. Żył z nią przykładnie i pobożnie drugim wzór dając dobrego pożycia małżeńskiego. — Długi czas pracował jako kapłan w Cezarei, przy bracie swoim Bazylim, który w tym mieście urząd sprawował arcybiskupi. Gdy mu żona bezdzietnie umarła, umartwione prowadził życie, trapiąc swe ciało postami i włosiennicą. Na opróżnioną stolicę biskupią w Nissy wybrany jednogłośnie, pojechał tamże, i od tego miasta nazwę otrzymał. Słynął z głębokiej znajomości Pisma Świętego, i z jasnego wykładu Nauki Katolickiej. — W owym czasie rozgałęzioną była szeroko w Azji sekta arianów, zaprzeczająca Bóstwa Chrystusowi Panu. Św. Grzegorz słowem i pismami swymi wybornie zbijał przewrotną naukę heretyków, a utwierdzał wiernych w Katolickiej Wierze. Gniewało to arianów, więc poczęli rzucać na świątobliwego biskupa rozmaite oszczerstwa, sądząc, że się przelęknie i nie będzie przeszkadzał niecnej ich robocie. Ale Grzegorz zastraszyć się nie dał. Oskarżyli go więc przed cesarzem i namiestnikiem, jako zdrajcę państwa. Uwięzili żołdacy niewinnego biskupa, i usunęli go gwałtem z jego stolicy 373 roku. — Nowy cesarz, Gracjan, naprawił krzywdę swego poprzednika, a przekonany będąc o jego niewinności, w r. 378 kazał go puścić na wolność. Wrócił Grzegorz do Nissy i pracował nadal gorliwie dla dobra swej diecezji, i całego Kościoła Świętego. Umarł w marcu 400 roku. Głównym rysem jego charakteru był spokój, statek i wielka gorliwość w utrzymaniu czystości nauki katolickiej wobec heretyckich błędów. Otrzymał tytuł „Ojca Kościoła Świętego”.

 

 

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

 

 

Punkty do rozmyślania.

Wielu myśli, że wystarczy do zbawienia modlić się, i nie mają odwagi do umartwiania się, do znoszenia cierpliwie chorób, przykrości, lub do wystąpienia stanowczego w obronie Wiary.

Nie łudźmy się. Zbawienie trzeba sobie z trudem zdobyć. Dla pozyskania go trzeba ofiarować nie tylko dobra doczesne, ale narazić nawet życie swoje, jak to uczynił Grzegorz Nissański.

Gorliwość o Chwałę Bożą łagodzi gorycz przykrości, i niesie pociechę wśród cierpień i trudów. Miej więc odwagę i nie lękaj się przeciwności. Nie jest uczeń nad mistrza. A kto nie bierze krzyża i nie naśladuje Mnie, nie jest Mnie godzien”, uczy Chrystus Pan. (Mat. 10).

 

 

Modlitwa.

O Boże, Któryś Kościołowi Swemu dał za nauczyciela i obrońcę Wiary Świętego Grzegorza Nisseńskiego, zapal i nas Świętą Miłością do Wiary Katolickiej i udziel Łaski, abyśmy wiernie według niej żyli. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2024