3 Listopada.

Św. Hubert, Biskup.

 

 

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

HubertPatron myśliwych, Św. Hubert, synem był księcia Akwitanii. Urodził się 656r. po Chrystusie. Wcześnie przez ojca zaprawiany do rycerskiego rzemiosła, wyrósł na dzielnego żołnierza. Z odwagą łączył roztropność i szlachetność, dlatego ulubieńcem był królów. – Początkowo długi czas przebywał na dworze króla Teodoryka III, i tam dosłużył się godności palatyna. Stąd udał się do Metzu, gdzie rezydował zarządca państwa frankońskiego, Pipin z Heristalu. Ten widząc u Huberta wielkie zdolności tak wojskowe, jak administracyjne, powierzył mu wysoki urząd. – W wolnych od spraw państwowych chwilach, polował Hubert całymi dniami. Raz w pościgu za jeleniem, odłączył się od swej drużyny myśliwskiej. Gdy jeleń wybiegł na polanę zobaczył między jego rogami krzyż jaśniejący i usłyszał głos: “Hubercie, porzuć dwór i udaj się do Św. Lamberta, biskupa”. Posłuchał Hubert i udał się do biskupa, który wytłumaczył mu widzenie w lesie. Pan Bóg ostrzegał go, że wśród zabaw dworskich nie zbawi swej duszy. Dosyć rozkoszy światowych, a czas na pokutę. – Zrozumiał Hubert Wolę Bożą, odsunął się od dworu, podziękował za wszelkie urzędy i w zaciszu domowym bogobojnie prowadził życie. Po śmierci swej małżonki Floribany, udał się do lasu, w którym miał widzenie, i tu w samotności ostry wiódł żywot, oddając się modlitwie i naukom teologicznym. – Wyświęcony na kapłana, pracował w Winnicy Pańskiej, tak gorliwie, że po śmierci męczeńskiej Lamberta, jednogłośnie obrany został biskupem w Mestrich 708r. – Naśladował w cnotach swego poprzednika; objeżdżał ciągle diecezję, umacniał Chrześcijan w wierze, a resztki bałwochwalców nawracał do Chrystusa Pana. Cały swój majątek i dochody rozdał na budowę kościołów, i na ubogich. Ubierał się skromnie, jadał proste potrawy, a a czas wolny od zajęć trawił na modlitwie i rozmyślaniu. Umarł 727r. wsławiony za życia i po śmierci licznymi cudami.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Obowiązkiem każdego człowieka jest pracować nad udoskonaleniem samego siebie. – Są mniejsze i większe stopnie doskonałości. Nie przestraszaj się, że prędko na wysokim nie staniesz stopniu.

Nie zrażaj się małymi z początku postępami. Dobry to już znak, gdy na Spowiedziach coraz mniej będziesz miał grzechów do wyznawania. – Rób codziennie rachunek sumienia i bodaj krótko rozmyślaj o Prawdach Bożych. Pomocnymi ci będą rozmaite książki religijne, np. Filotea, Tomasz z Kempis, Żywoty Świętych itp.

 

 

Modlitwa.

O Boże, Któryś Św. Huberta zachęcił do kroczenia drogą doskonałości chrześcijańskiej i do poświęcenia się wyłącznie na Służbę Twoją, daj nam za Jego wstawieniem się, abyśmy ziemskimi zaszczytami i przyjemnościami pogardzali, a starali się wyłącznie o Niebieskie Dobra. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *