4. Kwietnia.

ŚW. IZYDOR, BISKUP.

 

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. Izydor, BiskupŚw. Izydor urodził się w Kartagenie, w Hiszpanii 560 r. Rodzice jego byli bogaci, starali się więc dać mu jak najlepsze wychowanie. Z początku robił małe postępy, więc zadecydowano, że będąc bogatym, nie potrzebuje się uczyć, może i bez nauki dzielnym być rycerzem. Ale Izydor chciał zostać kapłanem, a bez nauk kapłanem zostać nie można. Stroskany wyszedł za miasto, siadł obok studni i rozmyślał nad swym losem. Nadeszła kobieta ciągnąć wodę i narzekała, że na walcu od sznura porobiły się głębokie bruzdy, a od padających kropel dziurawią się kamienie. Słowa te zastanowiły młodzieńca. Począł więc rozumować tak, jeżeli miękki sznur wrzyna się w twarde drzewo przez częste przesuwanie, jeżeli jeszcze miększa kropla wody wyżłabia dziurę w twardym kamieniu często nań padając, dlaczegożbym i ja nie miał zdobyć sobie potrzebnych wiadomości, często je powtarzając? Choć zrobię postępy bardzo małe, ale powoli z małych będą duże. Jak pomyślał, tak zrobił. Pod okiem, brata Św. Leandra rozpoczął dalszą naukę, a wytrwałością i stanowczością doprowadził do tego, że nie tylko zdał potrzebne egzaminy, ale przewyższał drugich gruntownością swej nauki. Wstąpił następnie do Zakonu Kanoników Regularnych Św. Augustyna, i tu świecił wszystkim przykładem pokory, umartwienia i pobożności. Gdy zawakatowała siedziba arcybiskupa w Sewilli, jednogłośnie został wybranym arcypasterzem diecezji. Ciężkie to były wówczas czasy. Arianie grasowali w Hiszpanii, szerząc swoje błędy pośród wiernych. Św. Izydor, jako czujny pasterz, nie mógł na to patrzyć obojetnie. Kazaniami i pismami walczył z nimi nieznużenie. Opadli go raz heretycy i zbili tak nielitościwie, że o małonducha nie wyzionął. Gorliwość jego zdwoiła się odtąd. Zwoływał często synody i pouczał kapłanów, jak walczyć z herezją. Usiłowania jego uwieńczył Pan Bóg pomyślnym skutkiem, gdyż prawie wszystkich kacerzy nawrócił. Umarł dnia 4 kwietnia 636 roku, żałowany powszechnie przez cały naród. U grobu jego wielu wypraszało sobie rozliczne Łaski, stąd Papież Klemens VIII policzył go w poczet Świętych 1598 r.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Powiedz sobie ze Św. Izydorem, że każdego dnia zrobisz krok naprzód, czy to w naukach, czy w jakiej innej pracy, a przekonasz się, że zrobisz postępy ogromne.

Staw sobie przed oczy wielkich ludzi tego samego powołania, już to dla zachęty, już to dla naśladowania.

„Bądźcie doskonali” upomina Pismo Święte, a więc obowiązkiem każdego jest doskonalić się i postępować naprzód.

 

 

Modlitwa.

Za przyczyną Św. Izydora, Biskupa, racz nam dać, Wszechmogący Boże, tę Łaskę, abyśmy nigdy pychą i dumą nie wynosili się, lecz naśladowali maluczkich i pokornych, którym objawiłeś Tajemnice Niebieskie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023