13. GRUDNIA
ŚW. ŁUCJA.
Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.
Św. Łucja rodem była ze Syrakuz, w Sycylii. Wychowana pobożnie, gdy dorosła, postanowiła w czystości służyć Chrystusowi Panu. Sprzeciwiała się jej zamysłom matka Eustachia, pragnąc połączyć ją węzłem małżeńskim z bogatym młodzieńcem, poganinem. Czekała Łucja na sposobną chwilę, aby prosić matkę o odmianę postanowienia. – Wkrótce nadeszła. Eustachia cierpiała lat 4 na płynienie krwi. Gdy lekarze pomóc nie mogli, zrobiła z córką pielgrzymkę do grobu Św. Agaty w Katanie, i wyprosiła sobie za Jej przyczyną cudowne uleczenie. Wtedy Łucja prosiła matkę, aby przez wdzięczność za wyzdrowienie, pozwoliła jej naśladować Św. Agatę w zachowaniu dozgonnej czystości. Przyzwoliła na to matka, a Łucja oddała się teraz wyłącznie na usługi Panu Bogu i bliźnim. Długie godziny trawiła na modlitwie i rozmyślaniu, usługiwała chorym i opuszczonym, posag zaś swój rozdała ubogim. – Gdy jej narzeczony widział, że majątek rozdaje biednym, a za mąż wyjść nie chce, domyślił się, że zapewne jest Chrześcijanką. Oskarżył ją przed starostą Paschazjaszem. Ten kazał ją uwięzić i stawić przed sobą. Namawiał rozmaitymi sposobami do porzucenia Chrystusa Pana i groził, że przymusi ją do składania ofiar bałwanom.
Rzekła mu na to Łucja: Choćbyś rękoma mymi kadzidło bożkom rzucał, serca mego i przekonania nie zmienisz. Ciało nie grzeszy, gdy serce i wola na grzech nie przyzwala.
Rozgniewany starosta, oddał świętą panienkę na pastwę żołnierzom. Chcieli ją zabrać ze sobą, ale z miejsca ruszyć nie mogli, choć wszyscy ciągnęli. Sprowadzono dwa woły, ale i te jej nie poruszyły. Obłożyli Łucję ogniem, ale jej nie spalił. Wtedy Paschazjusz kazał jej mieczem przebić gardło 290 r. Nie umarła jednak zaraz, aż przybył kapłan i dał jej Najświętszy Sakrament.
Punkty do rozmyślania.
“Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają” (Mat. 5) Św. Cyprian uczy, że kto zachował dziewiczą czystość, ten przewyższa Aniołów; Aniołowie bowiem nie mają pokus, a ludzie z wielkimi pokusami walczyć muszą, chcąc czystość zachować.
Dziewictwo wielką ma cenę u Pana Boga: nieśmiertelna jest bowiem pamiątka jego, gdyż i u Pana Boga znaną jest i u ludzi; i szczególniejszą jest jego nagroda, gdyż tylko panny idą w Niebie za Barankiem, śpiewają pieśń, której nikt inny śpiewać nie może (Jan Obj.)
Czy starasz się o czystość duszy i ciała?
Modlitwa.
Wysłuchaj nas, Boże Zbawicielu nasz, abyśmy ciesząc się z uroczystości Błogosławionej Łucji, Panny i Męczenniczki Twojej, uczuć gorliwej pobożności nabywali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Zachęcamy również do uczczenia dzisiejszej Świętej Patronki, Św. Łucji: Nabożeństwo do Św. Łucji, Panny i Męczenniczki.
© salveregina.pl 2022