13 Grudnia.

ŚW. ŁUCJA.

 

 

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. Łucja Panna i MęczeniczkaŚw. Łucja rodem była ze Syrakuz, w Sycylii. Wychowana pobożnie, gdy dorosła, postanowiła w czystości służyć Chrystusowi Panu. Sprzeciwiała się jej zamysłom matka Eustachia, pragnąc połączyć ją węzłem małżeńskim z bogatym młodzieńcem, poganinem. Czekała Łucja na sposobną chwilę, aby prosić matkę o odmianę postanowienia. – Wkrótce nadeszła. Eustachia cierpiała lat 4 na płynienie krwi. Gdy lekarze pomóc nie mogli, zrobiła z córką pielgrzymkę do grobu Św. Agaty w Katanie, i wyprosiła sobie za Jej przyczyną cudowne uleczenie. Wtedy Łucja prosiła matkę, aby przez wdzięczność za wyzdrowienie, pozwoliła jej naśladować Św. Agatę w zachowaniu dozgonnej czystości. Przyzwoliła na to matka, a Łucja oddała się teraz wyłącznie na usługi Panu Bogu i bliźnim. Długie godziny trawiła na modlitwie i rozmyślaniu, usługiwała chorym i opuszczonym, posag zaś swój rozdała ubogim. – Gdy jej narzeczony widział, że majątek rozdaje biednym, a za mąż wyjść nie chce, domyślił się, że zapewne jest Chrześcijanką. Oskarżył ją przed starostą Paschazjaszem. Ten kazał ją uwięzić i stawić przed sobą. Namawiał rozmaitymi sposobami do porzucenia Chrystusa Pana i groził, że przymusi ją do składania ofiar bałwanom.

Rzekła mu na to Łucja: Choćbyś rękoma mymi kadzidło bożkom rzucał, serca mego i przekonania nie zmienisz. Ciało nie grzeszy, gdy serce i wola na grzech nie przyzwala.

Rozgniewany starosta, oddał świętą panienkę na pastwę żołnierzom. Chcieli ją zabrać ze sobą, ale z miejsca ruszyć nie mogli, choć wszyscy ciągnęli. Sprowadzono dwa woły, ale i te jej nie poruszyły. Obłożyli Łucję ogniem, ale jej nie spalił. Wtedy Paschazjusz kazał jej mieczem przebić gardło 290 r. Nie umarła jednak zaraz, aż przybył kapłan i dał jej Najświętszy Sakrament.

 

 

Punkty do rozmyślania.

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają” (Mat. 5). Św. Cyprian uczy, że kto zachował dziewiczą czystość, ten przewyższa Aniołów; Aniołowie bowiem nie mają pokus, a ludzie z wielkimi pokusami walczyć muszą, chcąc czystość zachować.

Dziewictwo wielką ma cenę u Pana Boga: nieśmiertelna jest bowiem pamiątka jego, gdyż i u Pana Boga znaną jest i u ludzi; i szczególniejszą jest jego nagroda, gdyż tylko panny idą w Niebie za Barankiem, śpiewają pieśń, której nikt inny śpiewać nie może (zob. Ks. Ap.).

Czy starasz się o czystość duszy i ciała?

 

 

Modlitwa.

Wysłuchaj nas, Boże Zbawicielu nasz, abyśmy ciesząc się z uroczystości Błogosławionej Łucji, Panny i Męczenniczki Twojej, uczuć gorliwej pobożności nabywali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023