18 Października.
Św. Łukasz, Ewangelista.
Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.
Patronem lekarzy i malarzy jest Św. Łukasz. Urodził się w Antiochii, w Syrii i poświęcił się zawodowi lekarskiemu z całym zamiłowaniem. Malował zaś tylko dla przyjemności. Mając lat 51 nawróconym został przez Św. Pawła, przyjął Chrzest Święty i został uczniem Apostoła narodów. Był towarzyszem nieodstępnym Św. Pawła. Dzielił z nim prace i cierpienia, odsiadywał z nim więzienie w Cezarei i w Rzymie. Pod kierunkiem Św. Pawła napisał trzecią Ewangelię, czyli żywot Pana Jezusa, gruntowniejszy od poprzedników, i uporządkowany chronologicznie tj. według następstwa czasu. Szczegółów o dzieciństwie Pana Jezusa dowiedział się od Najświętszej Maryi Panny. W Ewangelii swojej napisanej z natchnienia Ducha Świętego, przedstawił Św. Łukasz Chrystusa Pana jako przyobiecanego Mesjasza, Zbawiciela nie tylko samych żydów, ale wszystkich narodów. Chrystus Pan przyszedł szukać i zbawiać wszystko, co było zginęło. – Ponieważ Ewangelię swoją rozpoczyna opowieścią o Zachariaszu kapłanie, a wiadomo, że kapłani żydowscy składali ofiary ze zwierząt, więc dlatego malują go na obrazach z wołem. – Prócz Ewangelii napisał Łukasz ważne dzieło pt. „Dzieje Apostolskie”. Jest to historia pierwszych lat Chrześcijaństwa. Św. Łukasz własnymi oczyma patrzył na prace i cierpienia Apostołów, jest więc wiarygodnym świadkiem owych czasów. W wolnych od pracy misyjnej chwilach, malował wizerunki Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus na Rękach. Kilka obrazów jego przechowało się do naszych czasów. Pewnym jest, że obraz Matki Boskiej, znajdujący się w kościele Najświętszej Maryi Panny Większej w Rzymie, i drugi słynący cudami na Jasnej górze w Częstochowie, malował Św. Łukasz. O innych obrazach tej pewności nie ma, gdyż każdy stary obraz Matki Boskiej przypisują Ewangeliście. Po ścięciu Św. Pawła w Rzymie, opowiadał Łukasz Ewangelię we Włoszech, potem w Galii, stąd zawrócił do Dalmacji, Macedonii i Grecji. W Patras umęczyli Grecy 84 letniego starca. Ciało jego czczonym było długi czas w Konstantynopolu, skąd uwieźli je Wenecjanie. Głowę posłali do Rzymu, resztę zaś relikwii złożyli w Padwie, w kościele Św. Justyny.
Punkty do rozmyślania.
W którymkolwiek kraju opowiedzieli Apostołowie Ewangelię, tam nowe obudziło się życie. Pierzchnęła ciemnota i błędy, a zajaśniała nauka i cnoty. Na gruzach fałszu wyrosła prawda w całym swym blasku.
Chrystianizm uczynił człowieka szczęśliwym w życiu prywatnym, dopomagając mu do poskromienia złych namiętności, które są źródłem udręczenia.
Uczynił człowieka szczęśliwym w życiu społecznym, wyrównując różnicę stanów. Bogaty zaopiekował się ubogim, mocniejszy kieruje się sprawiedliwością wobec słabszego, panujący znalazł w wierności i religijności poddanych potęgę i siłę. Religia stała się wędzidłem dla królów i poddanych dla bogaczy i ubogich.
Modlitwa.
Niech się wstawi za nami, prosimy Cię, Panie, Św. Łukasz Ewangelista, który umartwieniami krzyża ciało swoje ciągle trapił dla Chwały Imienia Twojego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
© salveregina.pl 2023