1 Października.

Św. Remigiusz.

 

 

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. RemigiuszApostoł Francji Św. Remigiusz urodził się w mieście Lyon. Rodzice jego byli już nawróceni, więc wychowali go troskliwie w Religii Chrześcijańskiej. Chłopiec był zdolny i wielkie postępy robił w naukach. Skromny przy tym i pobożny przykładem był w szkołach dla kolegów. Ukończywszy nauki obrał sobie stan duchowny, został kapłanem, a wkrótce biskupem w Reims 457 r. Pomimo młodego wieku cnotami wszystkim przodował. Wymowę miał ujmującą, którą wielu pogan uczonych Chrystusowi Panu pozyskał. Unikał rozkoszy, oddawał się pracy, czas wolny na modlitwę i rozmyślanie poświęcał. Ówczesny król francuski Klodwik był poganinem, ale żonę miał Katoliczkę, Klotyldę. W roku 496 uporczywą prowadził wojnę z Alemanami. Pod Zülpich chwiać się poczęły francuskie szeregi. Wtedy rzekł mu jeden z doradców: Królu uwierz w Chrystusa, którego czci twoja żona, a wówczas żołnierze chrześcijańscy, którzy są w naszych szeregach nie opuszczą cię tchórzliwie, lecz bronić będą do ostatniej kropli krwi. Podniósł oczy do nieba Klodwik i zawołał: – Jezu Chryste, Którego żona moja uwielbia, przybądź mi na pomoc, a uwierzę w Ciebie i przyjmę Chrzest Święty. – Dowiedziawszy się chrześcijańscy żołnierze, że król ich obiecał przyjąć Chrześcijaństwo, z nowym zapałem rzucili się do walki, przełamali nieprzyjacielskie szeregi, i świetne wywalczyli zwycięstwo. Teraz prosił Klodwik Św. Remigiusza, aby udzielał mu nauki Religii, a gdy był dostatecznie przygotowanym, przyjął z rąk jego Chrzest Święty wraz z najpierwszymi dygnitarzami państwa i 3 tysiącami rycerstwa. – Odtąd raźnym krokiem postępowało nawrócenie Francji. Św. Remigiusz nie tylko sam jeździł po kraju i głosił z zapałem Ewangelię Chrystusa Pana, ale nadto tłumaczył księgi święte na język francuski, i pisał rozmaite nauki i rozprawy, aby co prędzej dzieło nawrócenia kraju doprowadzić do skutku. Św. Remigiusz nie tylko nawracał francuzów, ale wstępował także do sąsiednich krajów, do Burgundii i Alemanii opowiadał im Słowo Boże, chrzcił, i kapłanów ustanawiał. Spracowany i umęczony trudami misyjnymi zmarł w 533 r.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Św. Remigiusz we wszystkich pracach i zajęciach szukał Chwały Pana Boga i zbawienia dusz stosując się w tym do polecenia Św. Pawła Apostoła (Kor. 10): „Czy jecie, czy pijecie, czyli cokolwiek innego czynicie, wszystko na Chwałę Boga czyńcie”. Miłością Pana Boga zwalczał wszelkie przeciwności, obalał zapory jakie stawały mu na drodze do raz obranego celu. „Mocna jest jako śmierć miłość” (Ks. Pnp 8.)

 

 

Modlitwa.

Daj nam, prosimy Cię, Wszechmogący Boże, aby czcigodna uroczystość Błogosławionego Remigiusza, Wyznawcy Twego i Biskupa, przyczyniła się do umocnienia w nas ducha pobożności i nadziei zbawienia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2023

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *