27 marca.

ŚW. RUPERT, BISKUP.

 

 

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Sw. Rupert biskupPochodził z rodu królewskiego we Francji, a choć wszelkie zaszczyty stały przed nim otworem, ofiarował się na Służbę Panu Bogu, w stanie kapłańskim. Dziwną posiadał słodycz w obejściu z ludźmi, cichość i pokorę. Prostotę gołębicy, łączył z roztropnością wężową; w poradzie był ostrożny, w sądzie sprawiedliwy, w modlitwie ustawiczny i Ducha Świętego pełny. Wszystko co posiadał, po opędzeniu najkonieczniejszych potrzeb, rozdawał ubogim, mówiąc przy tym, że teraz dopiero posiada coś u Pana Boga, gdy to jest w rękach biedaków. — Zostawszy biskupem w ziemi Wangiońskiej wystąpił ostro przeciw herezji arianów, którzy w tych stronach mieli dużo zwolenników. Krzywo się nań patrzyli z początku, widząc zaś że w gorliwości swej nie ustaje, Nauki Katolickiej śmiało broni, a błędy arianów wytyka, zmówili się razem, a pojmawszy go podstępnie, okrutnie zbili, kilkanaście mil za miasto wywieźli, i porzucili w lesie. Książe Bawarii, Teodor, gdy usłyszał o świątobliwym biskupie Rupercie, i o krzywdzie jaką mu wyrządzili arianie, wysłał do niego posłów, aby przyjechał do Bawarii i mieszkańców pogrążonych w ciemnościach pogaństwa, do prawdziwej nawrócił Religii. Wysławszy naprzód misjonarzy, wkrótce pojechał za nimi do Ratyzbony, gdzie książe Teodor mieszkał, i został przyjęty przez niego z wielką czcią i radością. Św. Rupert wyuczywszy księcia, jego synów i przedniejszych panów Zasad Wiary, udzielił im uroczyście Chrztu Świętego, misjonarze zaś chrzcili mieszczan i lud okoliczny. Wyruszył potem w apostolską podróż do Bawarii, wszędzie opowiadając Chrystusa Pana, chrzcząc i stawiając kościoły. Słusznie więc uważanym jest za apostoła Bawarii. — Ruszył później Dunajem do dzisiejszej Austrii wyższej, niższej i Węgier, wszędzie w nadbrzeżnych miejscowościach głosząc Ewangelię. Wrócił potem do Bawarii, i Salzburg obrał sobie na stolicę biskupią. Tu zbudował kościół katedralny, i szkołę dla kapłanów. Dla siostry zaś swojej Erentrudy wystawił klasztor, w którym dziewice pod jej kierunkiem ćwiczyły się w cnotach zakonnych, i uczyły dziewczęta w szkołach. Wycieńczony pracą, umartwieniem i modlitwą zmarł 27 marca 718 r. wsławiony po śmierci wielu cudami.

 

 

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

 

 

Punkty do rozmyślania.

Kiedy Św. Rupert poznał Wolę Bożą, że powołanym jest do nawracania pogan w Bawarii, nie zważał na trudności jakie czekały go w obcym kraju, ale poszedł tam i pracował z całym zapałem.

Podobnie i nam wskazuje nieraz Głos Boży w jakim kierunku mamy iść i pracować, nie ociągajmy się wtenczas, ale zabierzmy się z gorliwością do pracy.

Im przeszkody będą liczniejsze, tym większą niech będzie stałość nasza, tym gorętszy zapał.

 

 

Modlitwa.

Święty Rupercie, urodzony w królewskim stanie, który wyrzekłeś się przepychu i uciech tego świata, a życie swe spędziłeś w ubóstwie i pracy misyjnej, uproś nam tę u Boga Łaskę, abyśmy wystrzegali się pychy, marnotrawstwa, a cnotami zasłużyli sobie na uczestnictwo w Chwale Niebieskiej. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© salveregina.pl 2024