21. GRUDNIA

ŚWIĘTY TOMASZ, APOSTOŁ.

 

 

Źródło: Żywoty Świętych z dodatkiem rozmyślań, modłów i rycin napisał Ks. Julian Antoni Łukaszkiewicz, Honorowy Kap. Bazyliki Lor., 1931r.

 

 

Św. Tomasz ApostołTomasz, także Dydymus (bliźniak) zwany, był rybakiem z Galilei. Pojętny, a wiedzy chciwy, otrożnym był w przyjmowaniu nauk; gdy jednak poznał Prawdy wiary dokładnie, przejął się nimi całkowicie. – Powołany do grona Apostołów, kochał bardzo Chrystusa Pana. Gdy odradzano Panu Jezusowi iść do Judei, bo żydzi chcą Go zabić, Tomasz zawołał do Apostołów: – ,,Więc chodźmy z Nim i umierajmy z Nim razem”. – Po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa, gdy mu opowiadali Apostołowie, że widzieli Mistrza, sądził Tomasz, że ulegli złudzeniu. Rzekł więc: ,,Dopóki oglądać nie będę Blizn na Rękach Jego, i nie włożę ręki w Ranę Boku Jego, nie uwierzę”. – Spełnił Chrystus Pan życzenie Tomasza, i później ukazawszy się mu, rzekł: ,,Oglądaj Ręce moje i włóż rękę w Bok Mój, a nie bądź niewiernym, ale wiernym”. Uwierzył wtedy Tomasz i zawołał: „Pan mój i Bóg mój”. Rzekł mu Pan Jezus: ,,Uwierzyłeś, ponieważ Mnie widziałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. – Po Zielonych Świątkach  poszedł Tomasz opowiadać Ewangelię do Etiopii i Abissynii. Następnie udał się do Partów, którzy podówczas panowali nad Persją.

Podanie mówi, że Św. Tomasz odnalazł Trzech Króli, (Kaspar, Melchior i Baltazar) wyuczył ich Wiary i udzielił im Chrztu Świętego. Nowsze badania udowadniają, że głosił Słowo Boże także w Indiach, i dotarł do Japonii.

Dłuższy czas przebywał w mieście Meliapur (dziś St. Tomas) i tu wielu pozyskał wyznawców Chrystusowi Panu. Zatrwożeni pogańscy kapłani wywołali ogólne prześladowanie Chrześcijan. Wtedy Św. Tomasz schronił się z uczniami po za miasto w góry. Tutaj poniósł śmierć męczeńską przebity dzidą bramina.

 

 

Punkty do rozmyślania.

Św. Grzegorz, Papież, powiada: – Nie był to przypadek, ale Zrządzenie Boże, że Tomasz z początku nie wierzył w Zmartwychwstanie Chrystusa Pana. Powątpiewający Apostoł, gdy się dotknął Ran swego Mistrza, zagoił tym samym rany naszej niewiary.

Niedowiarstwo Tomasza więcej nam pożytku przyniosło, aniżeli wiara innych Apostołów; uwierzywszy bowiem wskutek dotykania Ran Pańskich, odjął nam wszelką wątpliwość, i utwierdził nas w Wierze.

Nie wątpij, i każdy Artykuł Wiary przyjmuj w tym rozumieniu, jak go Kościół wykłada.

 

 

Modlitwa.

Wszechmogący Wieczny Boże, gdy cieszymy się z obchodu uroczystości Świętego Tomasza, Apostoła Twego, daj nam prosimy Cię, abyśmy opieką jego zawsze wspierani, żarliwą pobożnością wiarę jego naśladowali. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

 

 

© salveregina.pl 2022

Newsletter

Otrzymaj za darmo: Niezbędnik modlitewny za dusze czyśćcowe.
Jeśli chcesz otrzymywać żywoty świętych, codzienne rozmyślania, modlitwy za dusze czyśćcowe, nowenny przed świętami, wypełnij poniższy formularz.
Zaznacz: *
Regulamin *